Na zlepšování kultury pracovního prostředí vynakládají firmy desítky milionů korun

Snaha firem překlenout nedostatek zaměstnanců ve strojírenství i v řadě dalších oborů, potřeba získat nové kvalifikované síly a udržet si stávající, to vše vede firmy k vynakládání nemalých investic do zlepšování pracovního prostředí. Například společnost Groz-Beckert investuje mnohamilionové částky nejen do této oblasti, ale také do zvyšování bezpečnosti práce, v  rámci své dlouhodobé strategie již řadu let.

V  současné době se realizuje projekt zakrytování téměř dvou desítek lisů na výrobu tkalcovských nitěnek. „Tím dojde ke snížení hladiny hluku na tomto pracovišti pod 85 decibelů, tedy pod zákonnou hranici, a zaměstnanci tak budou pracovat v  bezpečnějším prostředí. Tato investice si vyžádá celkem téměř deset miliónů korun,“ uvedl vedoucí personálního útvaru společnosti Groz-Beckert Czech Jindřich Kubíček. Kromě protihlukových krytů jsou stroje vybavovány magnetickými dopravníky kovových odstřižků. Manipulace s  tímto ostrým materiálem tak probíhá plně automaticky. Společnost do tohoto projektu investuje zhruba čtyři a půl miliónu korun.

Další investice šla do speciální myčky hotových výrobků, která zcela odbourala kontakt pracovníka s  výpary z  čisticích prostředků. Nemalé prostředky si vyžádaly také nejmodernější odsávače v  provozu na opracování duralových profilů.

„Jednou z  největších investic do zkvalitnění pracovního prostředí byla výstavba zcela nové klimatizované jídelny uvnitř areálu. Tento komfortní prostor neslouží pouze ke stravování, ale také pro společná setkání všech zaměstnanců a podobně,“ doplnil Kubíček.

Markéta Cábová, specialistka marketingu společnosti Groz-Beckert Czech, v  této souvislosti poznamenala, že podobná společná setkání jsou již běžnou součástí firemní kultury. „Další výhodou je možnost zaparkování jízdního kola uvnitř areálu firmy. Nehrozí tak krádeže, které bývají jinde zcela běžné,“ konstatovala Cábová. Každá z  výrobních hal má vlastní odpovídající sociální zázemí a odpočinkové místnosti na velice slušné úrovni. Vše je odděleno od výrobních prostor.

Strojírenská společnost Groz-Beckert Czech, jejíž loňské tržby dosáhly podle předběžných výsledků hospodaření přes dvě miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o zhruba 200 miliónů korun, do svých tří výrobních závodů v  roce 2018 investovala kolem 300 miliónů korun. V Českých Budějovicích, Valašských Kloboukách a Lužicích u Hodonína zaměstnává celkem více než 1100 lidí. Zhruba 450 z  nich v  jihočeském krajském městě.

Někdejší IGLA, jak firmu znají starší obyvatelé jihočeské metropole, prošla po roce 1989 řadou výrazných proměn. Z  výrobce šicích či pletacích jehel a rybářských háčků se stal dodavatel klíčových technologií pro zákazníky skupiny Groz-Beckert ve 150 zemích celého světa. Mateřská společnost Groz-Beckert, sídlící v  německém Albstadtu, je v  současnosti předním světovým výrobcem průmyslových strojních jehel, přesných součástek, nástrojů, systémů a služeb pro výrobu a spojování textilních materiálů.  Portfolio firmy čítá více než 70 tisíc typů výrobků.  (tz)

Ilustrační foto Groz-Beckert

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *