Adventní atmosféra na Budějovicku přežila covidová opatření. Na náměstí je i kluziště

Pomyslnou sekeru zatnula covidová opatření do adventních plánů po celé republice. Ne jinak tomu bylo i v Českých Budějovicích. Advent v jihočeské metropoli však uzavření trhů úplně nezabilo a vánoční atmosféru dotváří vydařený doprovodný program a řada dalších aktivit.

Českobudějovický advent na čtvercovém náměstí Přemysla Otakara II. s trhy a kluzištěm kolem kašny se stal fenoménem o kterém se mluvilo i na opačné straně republiky. Přispěl k tomu také fakt, že se budějovický strom umístil čtyřikrát za sebou na prvním místě ve čtenářské anketě o nejkrásnější vánoční strom České republiky. Na vánoční trhy a adventní program tradičně přijíždějí lidé z celé republiky, kteří zde tráví třeba prodloužený víkend nebo několik dnů volna.

Vládní nařízení a uzavření trhů sice narušilo dobře naplánovanou akci, ale i přesto se podařilo udržet atmosféru ve městě. V Budějovicích je totiž v provozu část původního městečka s oblíbeným ledovým kluzištěm, vyhlídková věž se zvoničkou i novinka v podobě vyhlídkového vánočního kola. Pořadatelé upravili program, který by mohl být rizikový. Kromě zrušených trhů tak neproběhlo rozsvícení stromku či přílet anděla. “Jsme moc rádi, že, i přes pro nás extrémně náročnou situaci, jsme dokázali vytvořit podmínky pro provoz kluziště a s ním i ostrůvek vánoční atmosféry,” uvádí jednatelka pořádající agentury Art4promotion Lenka Střítecká.

Advent není jen na náměstí

Řadu aktivit spojených s adventním obdobím na Budějovicku si mohou návštěvníci užít také v okolí. Již tradičně se koná Vánočně nasvícená Zoo Hluboká v nedaleké Hluboké nad Vltavou. Pozorovat zvířata po setmění s pohádkovou atmosférou tisíců rozzářených světýlek mohou lidé až do 9. ledna. Navíc se zde nemusí prokazovat očkováním.

Pro milovníky kultury pak bude dobrou zprávou, že Jihočeské divadlo hraje také v průběhu prosince. Vydat se můžou na představení činohry, baletu i opery, ale zkrátka nepřijdou ani děti, pro které je připraveno rovnou několik kusů. Pozadu nezůstává ani Jihočeská filharmonie, která rozezní prostory kostela Svaté Anny, nebo Alšova jihočeská galerie s výběrem několika výstav v Zámecké jízdárně na Hluboké a ve Wortnerově domě v Budějovicích. Do historie zdobení stromečku čokoládovými figurkami pak mohou návštěvníci nahlédnout na výstavě Vánoce v čokoládě v Jihočeském muzeu. Všechny akce v těchto institucích probíhají v souladu s platnými vládními opatřeními.

Na odkazu bit.ly/Adventžije2021 naleznou zájemci více tipů na adventní aktivity na Budějovicku. “Návštěvníkům jsme chtěli usnadnit orientaci v dnešní nepřehledné době, a proto jsme vytvořili ucelenou pozvánku na všechny aktuálně dostupné aktivity v turistické oblasti. Stačí si jen vybrat a vyrazit,” říká ředitel destinační společnosti Českobudějovicko-Hlubocko Tomáš Polanský.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *