Knihovna na Vinicích má nové dětské oddělení. A stává se místním komunitním centrem

Knihovna Vinice, která je součástí sítě Knihovny města Plzně, od 7. srpna otevřela nově zařízené a vybavené oddělení pro děti. Umožní rozšířit její aktivity, podílet se na integraci znevýhodněných skupin místních obyvatel a stát se kulturním a společenským centrem pro celou vinickou komunitu.

„Chceme, aby naše knihovna byla otevřeným prostorem pro všechny generace a různé skupiny lidí. Přinášíme rozmanitou škálu programů a aktivit pro malé i velké, ať už se jedná o pohádky pro nejmenší, čtenářský klub pro dospělé nebo třeba různé formy společného kreativního tvoření pro celou rodinu,“ říká Ladislava Hyláková, vedoucí Knihovny Vinice. “Věříme, že nově upravené dětské oddělení bude lákadlem, kam budou všichni návštěvníci chodit rádi a kde se budou cítit vítáni.”

Dětské oddělení knihovny je vybaveno nejen novými regály a nábytkem, ale také různými pomůckami a hrami, které se zaměřují na rozvoj fantazie, čtenářských a vypravěčských dovedností, znalost českého jazyka a literatury nebo nápravu řeči. Jiné podporují tvůrčí činnosti dospělých i dětí, jemnou a hrubou motoriku, kognitivní funkce mozku jako je paměť a pozornost, mentální zdraví i samostatnost nebo rozvíjejí schopnost spolupráci v kolektivu.

Knihovna poskytuje prostor pro děti různého věku stejně jako pro dospělé. Projekt Bookstart zahrnuje klub pro maminky s nejmenšími dětmi, kde se mohou setkávat, sdílet zkušenosti a využívat odbornou literaturu, leporela a hry pro nejmenší. Pro děti cizinců a děti ohrožené sociálním vyloučením je zde vytvořen kreativní prostor, který jim poskytuje bezpečné místo pro setkávání, učení i hraní. „Kluby probíhají pravidelně a rádi bychom do nich časem zapojili i dobrovolníky,“ doplňuje Ladislava Hyláková. Knihovna Vinice také intenzivně spolupracuje s místní školou a mateřskou školkou i lokálními organizacemi jako je ZOO Plzeň či Spolek pro neslyšící.

Zdroj: Knihovna města Plzně

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *