Na zahájení Skupovy Plzně se představí unikátní obří loutky, živí artisté i bohatý loutkový program v centru města. Pozor na změny v dopravě!

O posledním prázdninovém víkendu nesmíte chybět v Plzni, kde se odehraje jedinečné představení s obřími loutkami, zahajující festival Skupova Plzeň. Jako poctu tradici plzeňskému loutkářství, do které spadají velikáni jako Josef Skupa nebo Jiří Trnka, uvádí Evropské hlavní město kultury 2015 neopakovatelné představení přímo pro ulice města Plzně. 

 

Přímo v centru města potkáte chodící a mluvící marionety divadelní skupiny Carros de Foc ze Španělska, která zde od 28. do 30. srpna společně s desítkami akrobatů, tanečníků a muzikantů pod taktovkou společnosti ArtProm uvede jedinečné venkovní představení La Niña. To vzniklo přímo na míru Plzni a bude vyprávět příběh holčičky, jejích hraček a splněných snů.

„Díky pozvání od Evropského hlavního města kultury jsme v České republice poprvé a je to pro nás šance poznat místní lidi, zdejší život a načerpat zážitky. Uvědomujeme si důležitost titulu, který Plzeň nese, a budeme se snažit být co nejlepší. Atmosféra města je magická, staré budovy nás fascinují, cítíme zde fantazii – ve vzduchu doslova létá umění! V DEPO2015 jsme si všimli, že měníte prostředí města, že z industriálního místa vzniká umělecký a kreativní prostor. To se nám líbí,“ uvedl ředitel španělského souboru Carros de Foc.

Ještě před večerním vystoupením mohou lidé obří loutky obdivovat již od pátečního rána na nádvoří Plzeňského Prazdroje, generálního partnera projektu. K vidění bude pět postav: dvacetimetrový drak, kouzelný kůň, žíznivý velbloud Kamil, rytíř Emil a vlčice Chrtka. Orlice Přemysla bude po celou dobu vystavena na náměstí Republiky, uhnízděná na obřím pivovarském sudu. V 17 hodin se ostatní loutky vydají na krátkou cestu do centra, kde zaujmou každý své místo na stanovištích a spolu s Orlicí Přemyslou budou dřímat, dokud je ve 20:30 hodin neprobudí hlas vypravěče. Večer pak ožijí a promění historické centrum Plzně a blízký areál DEPO2015 v divadelní jeviště. Začátek průvodového představení La Niña je každý den ve 20:30 na náměstí Republiky, odkud se loutky vydávají na cestu městem. Představení se opakuje každý den stejné a odehrává se ve 3 dějstvích; kdo by nestačil začátek, nebo se z kapacitních důvodů nedostal na závěr v areálu depa, může se přijít podívat další den.

Španělské loutky budou mluvit česky a poprvé v historii souboru se předvede všech osm najednou. Hlas jim propůjčili vynikající čeští dabéři Martin Stránský, Jiří Lábus nebo Antonín Procházka. Představení připravuje mezinárodní tým a hlavní roli v něm hrají nejen loutky, ale i další skvělí hudebníci, akrobaté či performeři: V.O.S.A. Theatre, Long Vehicle Circus, Tam Tam Batucada, Ridina Ahmed and band, Amanitas Fire Theatre, plzeňští Žongléros a další. Na scénáři se podílejí Adam Renč, Luba Blaškovičová, Jakub Vedral a Carros de Foc.

Doprovodný program pro děti na sobotu a neděli připravují také partneři akce – Česká televize a Česká spořitelna. Pobočky ve Františkánské ulici a na náměstí Republiky se promění na dětské herny, burzu hraček a tvořivé dílničky, v autobusové hale DEPO2015 se zabydlí Večerníček. V centru města bude přes den hrát živá hudba, pro návštěvníky bude nachystaných také několik občerstvovacích zón na náměstí i v sadovém okruhu. Na náměstí Republiky bude umístěna také kavárna Potmě od Nadace Světluška.

Kromě obřích loutek představí letošní mimořádný ročník festivalu Skupova Plzeň také nizozemské zvířecí loutky divadla La Pavana, loutkářský stan Theatre Risorius z Francie, domácí mistry z Divadla V boudě a řadu dalších loutkářských souborů. Již od dopoledne začínají zhruba každou hodinu na jedné ze scén v Proluce, Šafaříkových a Křižíkových sadech, v Proluce či v Muzeu loutek na náměstí Republiky představení a workshopy určené především dětem. V sadovém okruhu vyrostou také dílny, kde si budou moci malí i velcí vyrobit papírové loutky. Po víkendu pokračuje program Skupovy Plzně unikátním hostováním  Vietnamského vodního divadla  v DEPO2015 od 1.9. do 5.9., od 3.9. bohatou nabídkou inscenací ze čtyř kontinentů.               (tz)

 

„Festival Skupova Plzeň je tradiční akcí, která každé dva roky poutá pozornost zájemců o loutkové divadlo. Letos se koná mimořádně a tedy s mimořádným programem, jehož součástí bude velkolepá podívaná s obřími loutkami. V České republice jde o první prezentaci tohoto speciálního představení s prvky magie, neuvěřitelnou atmosférou a vizuálním zážitkem. Předpokládám, že si ji nenechají ujít lidé ze všech koutů naší země i příhraničí,“ říká první náměstek primátora a zároveň předseda správní rady společnosti Plzeň 2015 Martin Baxa.

 

Průvod obřích loutek v Plzni patří mezi produkčně nejnáročnější projekty z programu Evropského hlavního města kultury a v historii města vůbec.  Do jeho příprav se zapojily technické složky města včetně Plzeňských městských dopravních podniků, na hladký průběh akce bude dohlížet státní, městská i dopravní policie. „Za součinnost a spolupráci při přípravách děkujeme městu Plzni, městské i státní policii, záchranářům, dobrovolníkům a dalším desítkám osob, které se na organizaci této jedinečné události podílejí. Poděkování patří také partnerům akce – především Plzeňskému Prazdroji a České spořitelně, společnostem Metrostav, Boels a také společnosti Autojeřáby Hofmeister za zapůjčení jeřábu,“ uvedl ředitel společnosti Plzeň 2015 Jiří Suchánek.

„Obří loutky jsou jedním z klíčových bodů programu projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Ten klade důraz na evropskou dimenzi, v Plzni se nám tak ukáže část španělské kultury, prostředí. A já doufám, že si to lidé užijí. V souvislosti s průvodem loutek, jenž bude mít v České republice svou premiéru, děláme maximum pro to, aby omezení v dopravě ve městě byla co nejmenší,“ řekl primátor města Martin Zrzavecký.

Trasa průvodu byla zvolena tak, aby měla co nejnižší možný dopad do veřejné dopravy. Konkrétně budou dopravní omezení zahrnovat zákaz parkování na náměstí Republiky, v Dřevěné ulici a části Kopeckého sadů, a to od pátečního odpoledne po celý víkend. Vzhledem k zajištění bezpečnosti všech návštěvníků akce dojde ke krátkodobým omezením v automobilové a veřejné dopravě v době průchodu loutek, a sice v pátek odpoledne na trase od Prazdroje do centra, večer se pak zhruba na 3 hodiny se uzavřou také ulice v okolí náměstí, po začátku průvodu nebude možné do 22 hodin projet po Anglickém nábřeží, Americké třídě ve spodním úseku, Doudlevecké, Presslově, Purkyňově a ulicí U Trati. Na náměstí Republiky zůstane zachován průjezd Dominikánská – Solní a Pražská – Rooseveltova. Krátce před začátkem průvodového představení a během něj dojde také k  výlukovým opatřením městské hromadné dopravy, která jsou popsána na stránkách Plzeňského městského dopravního podniku i na dotčených zastávkách MHD.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *