Na Vinice by mohla jezdit tramvaj, na Lochotín trolejbus. Elektrická frakce je prioritou

Návrh standardů budoucího rozvoje páteřních linek MHD v závislosti na plánovaném rozvoji města Plzně představili v Moving Station zpracovatelé generelu veřejné dopravy v Plzni. Představili také směry, kterými by se měla veřejná doprava v Plzni ubírat a co pro její efektivní rozvoj bude muset Plzeň udělat. Jde o první koncepční dokument tohoto typu v oblasti veřejné dopravy.

Na veřejnou dopravu vynakládá město velmi významnou část rozpočtu blížící se až pětině všech výdajů, ale má  veřejnou dopravu v rozsahu a kvalitě, za kterou se nemusíme stydět. Generel pro její rozvoj má být materiál, který obstojí v čase. Projekty ve veřejné dopravě jsou totiž často dlouhodobé a úzce vázané na výstavbu dopravní infrastruktury a rozvoj města.

„Lidé vnímají i potřebu elektrifikace, proto počítá generel veřejné dopravy také s rozvojem elektrické trakce. Na Vinice by měly v budoucnosti jezdit tramvaje, po Severním Předměstí pak mají vozit cestující bezemisní trolejbusy. Počítáme i s dalšími tratěmi. Systémově se řeší přestupní uzly v rámci veřejné dopravy i s vazbou na další druhy dopravy,“ popsal Miroslav Klas z Úseku veřejné dopravy a cyklodopravy Správy veřejného statku města Plzně, která dokument ve spolupráci s Plzeňskými městskými dopravními podniky (PMDP) zpracovává.

„Téměř dvacet let jsme doháněli investiční dluh. Nyní máme i v rámci České republiky velmi dobrý vozový park,“ uvedl v dopravní expert PMDP Jiří Kohout.

„Těší nás, že o veřejná projednání strategických dokumentů města je zájem. V Moving Station byl opět plný sál návštěvníků, kteří k tématu vznášeli podnětné dotazy a připomínky, jež vyplývají z jejich každodenního užívání městské veřejné dopravy na konkrétních místech. To je pro zpracovatele velmi cenné,“ sdělila Tereza Pelclová z Centra pro komunitní práci západní Čechy.

Zdroj: www.plzen.eu, ilustrační foto

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *