Na Špičáku se chystají na konec roku a Silvestrovský sjezd pochodní, který se letos pojede s pořadovým číslem 44

 

V  průměru 30 cm převážně technického sněhu leží před Silvestrem 2018 na sjezdovkách otevřených pro veřejnost na šumavském Ski&Bike Špičák. „V  provozu máme stále liniovou trať v kombinaci horního úseku trojky Slalomové a dolní části dvojky U zalomeného, rodinnou sjezdovku Spodní Šanci, dětské hřiště s  pojízdným kobercem a sjezdovku od parkoviště,“ říká k  aktuálním podmínkám ředitel areálu Vladimír Kasík.

„Co se týká návštěvnosti, začíná pomalu stoupat. Víkend před Vánoci (22.- 23.12.) nebylo dobré počasí a lidé pak začali přijíždět strávit konec roku 2018 k  nám na hory od včerejška 26.12, kdy jich u nás druhý svátek vánoční lyžovalo už přes 600. Předpokládám, že počínaje dneškem budou počty lyžařů ještě vyšší,“ dodává Kasík.

Od včerejšího dne (26.12) až do 30. prosince se koná večerní lyžování od 18,30 na Spodní Šanci každý den (jinak středa, pátek, sobota).

V  neděli 30. prosince pořádá areál tradiční akci pro děti opět na Spodní Šanci – sjezd světlušek. V půl šesté večer sjedou nejmenší lyžaři (někteří i za doprovodu rodičů) „zhasnutou“ sjezdovku pouze s  lampiony a do 18.30 mají lyžování zdarma. Loni se tohoto nočního sjezdu zúčastnilo už přes 100 dětí. Akce je s  hudbou a občerstvením. Na její závěr bude zapálen oheň a odpálen ohňostroj. Následně od 18.30 začíná večerní lyžování i pro další zájemce.

V  pondělí na Silvestra pořádá místní Horská služba ve spolupráci se Ski&Bike Špičák rozloučení se starým rokem a přivítání nového. Noční zdolání nejprudší české sjezdovky Šance s  pochodněmi v  rukou se letos koná už po 44. a mělo by se stejně jako loni povést na lyžích.

Program začíná už v  17,00 hodin. Pod dojezdem nejvíce strmého svahu Šance se sejdou lyžaři, návštěvníci zdejších hor i ti, kteří využívají zdejší chaty na Silvestra (vždy cca 1000 – 2000 lidí). Samotný sjezd s  pochodněmi začíná okolo 17,30 hodin. Připraveno je občerstvení, rozdělaný oheň, hudební produkce, večerem provází moderátor. Silvestrovský večer na špičácké sjezdovce pak jako vždy zakončí velký ohňostroj.

Ve stručnosti historický přehled silvestrovského sjezdu. Na trati jediné černé sjezdovky areálu Ski&Bike Špičák se v  současné podobě koná od Silvestra roku 1972. Dvakrát byl kvůli nedostatku sněhu úplně zrušen. V roce 2006, kdy řádil orkán Kyrill, pak sešli jeho účastníci sjezdovku na botách. Stejně tak v letech 2015 a 2016. Původ této tradice ale sahá už do roku 1948. V  roce 1951 musela být kvůli vymezení tehdejšího hraničního pásma přerušena a obnovena byla znovu v  zimě 1957. Tehdy se ale sjížděly jiné sjezdovky i úseky. (tz)

Ilustrační foto

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *