Veronika Matějková se stala v Rokycanech mistryní ČR ve fotografování pod vodou v bazénu

Jen pět minut před samotným začátkem Mistrovství ČR ve fotografování pod vodou v bazénu se rozhodla Veronika Matějková přihlásit do samotné soutěže. A stala se mistryní 19. ročníku. V sobotu 21. ledna 2023 hostil Plavecký bazén Rokycany Mistrovství ČR pořádané Svazem potápěčů České republiky pod záštitou města Rokycan. Soutěžního klání se zúčastnilo také pět autorů v dětské kategorii, kterou ovládla teprve devítiletá Elen Bártová, v kategorii dospělých se účastnilo 11 fotografů, z toho jeden ze zahraničí.

„Nepočítala jsem letos, že bych se mistrovství účastnila. Jela jsem jako doprovod člena rodiny. Nevzala jsem si s sebou svoji fotografickou techniku, jen novou GoPro kameru, kterou jsem chtěla vyzkoušet a zpracovat reportáž z celého dne mistrovství. Za pět devět jsem se nakonec rozhodla a přihlásila se do soutěžního klání,“ uvedla ke své účasti profesionální fotografka Veronika Matějková, která se mistrovství již několikrát v minulosti účastnila. A co fotí nejraději? „Divadlo, fotím pro Žižkovské divadlo Járy Cimrmana.“

Dětskou kategorii ovládla teprve devítiletá Elen Bártová. „Loni jsem byla druhá, letos jsem vyhrála. Mistrovství jsem se zúčastnila již čtyřikrát. Modelkou pro moji fotografii mi byla maminka,“ uvedla Elen Bártová.

„Všechny fotografie byly velmi povedené a porota rozhodně neměla lehký úkol. Gratuluji vítězkám a těším se, že v příštím roce přivítáme jubilejní 20. ročník u nás v Rokycanech a děkuji pořadatelům, že se v posledních ročnících rozhodli právě pro náš bazén,“ řekl Tomáš Rada, starosta Rokycan, který spolu s organizátorem soutěže Bohumírem Kráčmarem předával ceny.

Fotografové měli za úkol zpracovat tři témata – fotografie s modelem, volné téma a zastoupení barev modrá, bílá a červená na snímku. Pro děti do 15 let je téma vždy volné.

„Moc děkuji všem účastníkům za skvělou atmosféru, zaměstnancům bazénu za vytvoření výborných podmínek, bazén byl opět naprosto perfektně připraven. Společně s letošními účastníky mistrovství jsme se rozhodli přesunout mistrovství z prosincového termínu na leden, a proto se sejdeme v Rokycanech o víkendu 19. až 21. ledna 2024 při již 20. ročníku mistrovství. Letos byla hojnější účast než v předchozím ročníku. Do Rokycan se opět sjeli účastníci z celé republiky a letos poprvé nám přijel soutěžící z německého Lipska. Rokycany nám připraví vždy skvělé podmínky a navíc mají skvělou polohu. Předtím se mistrovství konalo například v Mělníku, Neratovicích, Brandýse nad Labem nebo Brně,“ vysvětlil Bohumír Kráčmar, organizátor mistrovství.

Celkové pořadí MČR:

1. místo: Veronika Matějková
2. místo: Alena Voráčková
3. místo: Joachim Lingelbach (Německo – Lipsko)

První místa v kategoriích (v textu pod sebou):

A – foto s modelem: Milan Solčanský
B – volné téma: Alena Voráčková
C – červená, modrá a bílá: Veronika Matějková

Dětská kategorie – výsledky:

1. místo: Elen Bártová
2. místo: Klára Doruncková
3. místo: Kristýna Kortelová

„Bazénovou fotografii lze připodobnit k práci ve fotografickém ateliéru. Voda a fotografování v ní má své ojedinělé kouzlo. V trojrozměrném prostředí, se jak model, tak i fotograf, díky beztížnému stavu, mohou pohybovat zcela volně v prostoru a vytvářet netradiční úhly záběrů. Oproti suchu se zde zcela jinak láme světelný paprsek, a toho dokáží autoři šikovně ve své tvorbě využít, stejně jako zrcadlení od spodní strany hladiny, kdy při otočení snímků vzniká efekt plovoucích artefaktů na vodě,“ řekl na závěr fotograf Bohumír Kráčmar.

„Spolupráce s Bohumírem Kráčmarem začala již v roce 2004, kdy jsme hledali fotografa na plavecké kurzy s miminky. Od té doby v Rokycanech pořádáme toto mistrovství. Hlavním důvodem je skvělá čirost vody. Kromě covidových let a jednoho zrušeného ročníku z důvodu nemoci, se koná mistrovství v našem bazénu již 19. rokem,“ dodal Jaroslav Moravec, vedoucí Sportovních zařízení města Rokycan.

Zdroj: Město Rokycany, na titulním snímku předává cenu vítězce dětské kategorie Elen Bártové starosta Rokycan Tomáš Rada – foto Jakub Kráčmar

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *