Na Plzeňsku hrozivě stoupá počet tragických nehod. Přitom stačí jen větší rozvaha a méně spěchu, vysvětlují záchranáři

Podzimní počasí přineslo na Plzeňsku až hrozivý nárůst počtu dopravních nehod. Krajští zdravotničtí záchranáři vyjíždějí v současnosti prakticky denně na silnice  k závažně poraněným i mrtvým. Jen za poslední dva týdny došlo k několika nehodám s fatálními následky.

“Například k tragické čelní srážce na Bukováku u Klatov, kde zahynuli řidiči obou osobních aut, muž a žena středního věku. Hned další den pak přišel o život spolujezdec v osobním automobilu na výjezdu z Domažlic směrem na Havlovice. V pondělí 12. listopadu srazil osobní automobil a následně autobus devětačtyřicetiletého cyklistu, který předtím upadl z kola. I tento muž svůj boj o život prohrál. O den později pak teprve dvacetiletý student předjel na Rokycansku dvě vozidla, vyjel mimo vozovku a narazil do stromu. Utrpěl zranění neslučitelná se životem,” popisuje situaci manažer vnějších vztahů Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Vítězslav Sladký.

Až neuvěřitelným způsobem vzrostl počet dopravních nehod s účastí chodců. V jeden den, 8. listopadu, došlo hned ke třem těmto událostem. Nejprve v Tachově vběhl za náklaďákem před osobní auto desetiletý školák, následně srazil osobní vůz devatenáctiletou ženu v Husově ulici v Plzni a o několik minut později přehlédla další auto sedmasedmdesátiletá seniorka před hlavním nádražím v Plzni. Všichni skončili se zraněním v nemocnici.

“Další tři chodci byli vážně poranění v pátek 16. listopadu. Starší žena utrpěla nejprve zranění v Městě Touškově, další seniorku srazil osobní vůz u doudleveckého hřbitova v Plzni a zhruba čtyřicetiletý muž v tentýž den navečer vběhl přímo pod projíždějící vůz na Klatovské třídě v Plzni. Dva posledně zmíněné museli záchranáři transportovat na emergency Fakultní nemocnice v Plzni. Na urgentním příjmu tamtéž a v bezvědomí skončil také starší muž, který havaroval na elektrické koloběžce ve Štěnovicích. Černá série pokračovala i v sobotu, kdy došlo k nehodám v Kočově, Horní Lukavici a Úněšově,” vyjmenovává další případy Vítězslav Sladký.

Za většinou nehod přitom stojí nepozornost a nepřizpůsobení rychlosti povětrnostním podmínkám. I chodci by si měli uvědomit, že v mlze a za šera je jejich viditelnost rapidně nižší, nosit reflexní prvky a především se vždy rozhlédnout, a to i na přechodech pro chodce. Motoristům záchranáři doporučují zvolnit a zajistit si pokud možno co nejlepší výhled z vozidla důkladným očištěním skel.

“Už v autoškole nás učili, že automobil je jednou z nejnebezpečnějších zbraní. Vždyť následkem dopravních nehod zemře celosvětově přes milion lidí ročně(!), tedy více, než si vyžádají všechny současné válečné konflikty dohromady. Ve  státech EU, které patří k nejvyspělejším, je to pak za rok 25 – 30 tisíc obětí. Přitom stačí jen větší rozvaha a méně spěchu, aby se mnohým nehodám dalo předejít,” vysvětluje Vítězslav Sladký. “Každá tragická nehoda se podepíše nejen na rodinách obětí, ale i přeživších viníků, kteří jsou vystavení trestnímu stíhání i několikaletému zákazu řízení,” dodává Sladký s tím, že nárůst nehod byl v posledních dnech a týdnech v Plzeňském kraji skutečně extrémní.

Ilustrační foto

Mohlo by se vám líbit...

1 odpověď

  1. V napsal:

    Od té doby co chytrá hlava vymyslela že chodcy mají přednost na přechodu. Tak to pojali přednost všude. Dejte to zpátky jak to bylo. Bude min mrtvých.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *