Na nádraží bude piano. Cestujícícm zpříjemní v Plzni na hlavním nádraží čekání

http://g.denik.cz/55/26/5893557-prvni-pianino-na-ulici_denik-605.jpg

Od úterý 19. ledna budou mít cestující na hlavním vlakovém nádraží příjemnější čekání. Plzeň se připojí k městům, která do svého veřejného prostoru umisťují piana, aby hudbou zkulturnila ulice či dopravní čekárny. Veřejný klavír bude stát v 1. podlaží nádražní haly, zahrát si na něj může kdokoliv a kdykoliv.

Klavír se na nádraží objeví díky výtěžku z charitativního prodeje obrazů Tvář Plzně, což byl jeden z projektů Evropského hlavního města kultury 2015. V něm portrétovaní občané města navrhovali účel, za jakým by peníze vydražené za jejich obraz měly být použity. Kýženým záměrem Plzeňana Adama Vlčka bylo umístit do veřejného prostoru města piano. (Jedno z prvních pian ve veřejném prostoru se objevilo před dvěma lety v Luhačovicích – viz foto).

 

„Představa veřejného piana v Plzni mi v hlavě ležela dlouho. V zahraničí jde o vcelku běžnou věc a s piany se člověk často setká na letištních terminálech, nádražích i v ulicích. Plzeň, Evropské hlavní město kultury, mezi nimi nesmí chybět! Všechny vřele zvu, ať piano hojně využívají ku vlastní radosti a radosti ostatních, a doufám, že bude sloužit mnoha lidem, mnoho let,“ vzkazuje Adam Vlček.

Jeho portrét od malíře Martina Herolda zakoupil během říjnové dražby Christian Potiron z týmu Plzně 2015, několika tisíci korun přispěly také firmy Brewhemian Beer Shop a Francis Beer Café. K dobré věci se připojil i prodejce hudebních nástrojů Michal Voves (Piano-Voves.cz), který klavír nabídl za sponzorskou cenu a provádět bude i instalaci a bezplatný servis. Díky patří i společnosti České dráhy za souhlas s umístěním piana.

Veřejnost je srdečně zvána na vernisáž 19. ledna 2016 od 17 hodin, na piano premiérově zahraje Michal Lehký z Pilsner Jazz Band, pak již bude k dispozici všem zájemcům.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *