Na kolik vyjde výchova dítěte? Náklady šplhají přes milion korun

Od narození až po oficiální dospělost stojí potomek své rodiče kolem 1,5 milionu Kč – v nákladech jsou započítány i potraviny nebo bydlení. Finančně náročné je zejména období po narození, výlohy pak rapidně stoupají i během dospívání.


Foto: Andrea Piacquadio, Pexels

Po narození jsou vyšší výdaje hlavně jednorázové
Po narození miminka budete potřebovat spoustu nových věcí, které často bývají nákladné. Nový kočárek, postýlka, autosedačka, pleny, umělá výživa a příkrmy, oblečení a hračky jsou nejdražšími položkami „novorozeneckého“ nákupního seznamu. Po přivítání nového člena rodiny je také vhodné začít myslet na spoření pro děti. Čím dříve začnete potomkovi spořit, tím více peněz od vás v budoucnu dostane – usnadníte mu třeba pořízení vybavení první domácnosti nebo ho finančně zajistíte při vysokoškolských studiích.

Nástup do školy
S prvním školním dnem by mělo dítě mít i nově přizpůsobený pokojíček. Bude potřebovat dospěláckou postel, prostorný psací stůl s ergonomickou židlí a kvalitním osvětlením nebo novou knihovnu. Dalšími náklady bývají školní pomůcky, aktovka, zájmové kroužky nebo školy v přírodě a jiné pobyty. S výdaji počítejte předem a snažte se na ně v průběhu let našetřit, případně můžete vybavení do školy pořídit z druhé ruky.

Při dospívání rostou nároky i náklady
Dalším finančním milníkem je puberta. Dítě dostává kapesné, přeje si drahé technologické hračky, navštěvuje s přáteli kino či koupaliště a začíná být vybíravé při nákupu oblečení. Leckdy je toto období pro rodiče finančně nejnáročnější – puberťák ročně vyjde na více než 100 000 Kč. Následný přestup na střední školu opět rodiče nutí nakupovat nové školní pomůcky, učebnice a platit dopravu. Pokud bude vaše ratolest pokračovat dále ve studiu na vysoké škole, výlohy na jeho výchovu samozřejmě dále porostou. Navýší se o bydlení, samostatné nakupování jídla a dražší dopravu. Právě v této chvíli oceníte vy i váš potomek spoření pro děti, které jste mu založili hned po jeho narození.

Dítě „stojí“ zhruba 1,5 milionu korun
Pokud bychom sečetli všechny náklady na dítě včetně dovolených, dárků, knih, sportovního vybavení, táborů a dalších nezbytností, vyšla by nám podle odhadu ekonomů částka kolem 1 500 000 Kč. Záleží však nejen na rozmařilosti dítěte – důležité jsou zejména možnosti a finanční obratnost rodičů. Na mnohém se dá ušetřit (např. nákupy bazarového zboží), na vzdělání a jiných důležitých bodech výchovy se však moc uspořit nedá. Proto už při narození dítěte počítejte s vyššími finančními výdaji a snažte se na ně dostatečně našetřit.

I

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *