Mozartova mistrovská opera Idomeneo konečně na plzeňském jevišti!

Už zítra uvede soubor opery DJKT na jevišti Velkého divadla vůbec poprvé Mozartovu mistrovskou operu Idomeneo. Hudební nastudování šéfdirigenta Norberta Baxy a režie vyhledávané německé choreografky a režisérky Arily Siegert jsou zárukou mimořádného hudebního a  uměleckého zážitku, který bude podpořen kvalitním pěveckým obsazením. V  titulní roli Idomenea se objeví tenorista Philippe Castagner alternovaný Jaroslavem Březinou, v  roli jeho syna Idamanta vystoupí mezzosopranistky s  mezinárodní zkušeností Hannah Esther Minutillo a Barbora Polášková de Nunes-Cambraia.

Opera Idomeneo od své premiéry v  roce 1781 prošla řadou úprav a přepracování. Sám autor, Wolfgang Amadeus Mozart, vytvořil dvě odlišné varianty – původní verzi pro Mnichov (1781) a o pět let později pro koncertní provedení ve Vídni, která se mimo jiné lišila obsazením role Idamanta. „Můj tým, kostýmní návrhářka Marie-Luise Strandt a scénograf Hans Dieter Schaal, a já vycházíme z  původní inscenace v  Mnichově, kde je Idamante mezzosoprán. Chtěli jste zjistit, co bylo na díle tehdy zajímavé a  co by mohlo být zajímavé v  dnešní době. Individualita každého člověka a  jeho osud, který je více méně v  jeho vlastních rukách. Boj proti temnotě v  nás, síle strachu, marnosti, nenávisti a chamtivosti, která je tak jako tehdy i teď mocná. To jsou naše hlavní témata,“ přibližuje své režijní pojetí uznávaná režisérka Arila Siegert, která pracuje v  České republice poprvé. Arila Siegert má na svém kontě řadu celovečerních choreografií a režií k  operám, operetám i muzikálům a se svým týmem, scénografem Hansem Dieterem Schaalem a kostýmní výtvarnicí Marií-Luise Strandt, pracuje od roku 1998, kdy vytvořila svou první operní režii. Od té doby se stala vyhledávanou režisérkou, v  jejíž tvorbě jsou silně patrné její předešlé taneční zkušenosti.

Opera Idomeneo představuje začátek Mozartova vrcholného období, neboť v  té době dokázal obohatit už pomalu dožívající barokní operu seria dokázal obohatit dramatickým obsahem i lidskými charaktery. Také orchestr má zde, poprvé v  jeho operní tvorbě, velice významnou úlohu. „Mozart komponoval operu Idomeneo se znalostí úrovně orchestru v  Mannheimu, který ve své době představoval významné hudební těleso vysoké hráčské úrovně. Tato skutečnost je zřejmá i  z  partitury, která střídá dramatické pasáže s  průzračnými hudebními čísly bohatými na  sólové až koncertantní pasáže jednotlivých hudebních nástrojů,“ dodává šéfdirigent Norbert Baxa.

V  České republice byla tato opera uváděná spíše výjimečně, poprvé v  Praze v  roce 1887, česky pak zazněla v  Národním divadle 5. prosince 1931, kam se vrátila v  původním nastudování v  roce 2010. V  Brně se Idomeneo objevil na repertoáru v  roce 1941 a 2006, v  roce 1996 jej nastudovalo Moravské divadlo v  Olomouci. „Přestože plzeňská opera vždy věnovala Mozartovu dílu zaslouženou pozornost a  v  posledních letech jsme zde uvedli všechny Mozartovy významné opery, s výjimkou opery La clemenza di Tito, Idomeneo zde nikdy nezazněl. Plzeňské publikum tak bude mít konečně možnost seznámit se s  první Mozartovou mistrovskou operou,“ doplňuje dramaturg opery Zbyněk Brabec.

Titulním hrdinou opery je krétský král Idomeneo, jehož při návratu z  trojské války překvapí na moři bouře, a za záchranu vlastního života slíbí bohu Poseidonovi obětovat prvního člověka, kterého potká. Tím člověkem je však jeho syn Idamante. Idomeneo se snaží osud přelstít, k  synovi se nehlásí a chce ho poslat do ciziny. Opera vedle hlavní dějové linky také rozvíjí milostný trojúhelník Idamanteho, trojské princezny Ilie a mykénské princezny Elektry. V  titulní roli mohou diváci vidět v  alternacích Jaroslava Březinu, který je kritikou označován za jednoho z  nejzajímavějších současných tenoristů v  naší republice, a Kanaďana Phillipa Castagnera, nositele krásného znělého, nosného fondu, který již v  Plzni vystoupil jako Lenskij v Evženu Oněginovi či Giason v  Medei, v současně uváděném Nabuccu vystupuje jako Ismael. V  dalších rolích se mimo jiné představí Hannah Esther Minutillo, Barbora Polášková de Nunes-Cambraia, Markéta Böhmová, Zuzana Kopřivová, Doubravka Součková, Petra Šimková Alvarez a  Katrin Kapplusch.

Divadlo Josefa Kajetána Tyla uvede operu Idomeneo v  italském originále s  českými a  německými titulky.

Martina Drbušková

Foto Martina Root

Idomeneo

Wolfgang Amadeus Mozart

Hudební nastudování Norbert Baxa

Dirigenti Norbert Baxa / Chuhei Iwasaki / Claudia Patanè

Režie Arila Siegert

Scéna Hans Dieter Schaal

Kostýmy Marie-Luise Strandt

Světelný design Daniel Tesař

Dramaturgie Zbyněk Brabec

Sbormistr Zdeněk Vimr

Idomeneo, král na Krétě Jaroslav Březina / Philippe Castagner

Idamante, jeho syn Hannah Esther Minutillo / Barbora Polášková de Nunes-Cambraia

Ilia, trojská princezna Markéta Böhmová / Zuzana Kopřivová / Doubravka Součková

Elektra, Agamemnonova dcera Petra Alvarez Šimková / Katrin Kapplusch

Arbace, králův důvěrník Amir Khan / Tomáš Kořínek

Hlas věštby Jan Hnyk / Jevhen Šokalo

Premiéra 9. března 2019 ve Velkém divadle

Nejbližší reprízy 12. března a 5., 11. a 26. dubna 2019

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *