Mladinka slavila. A jak jinak než tancem, hudbou a písničkami z Plzeňska, Chodska a jižních Čech

Dětský folklorní soubor Mladinka oslavil 35. výročí svého založení pořadem „Počítáme s Mladinkou“ v neděli 17. října v Divadle Alfa. Děti si připravily dvě hodiny tance, hudby a zpěvů z Plzeňska, Chodska a jižních Čech, které se jim podařilo i přes nepříznivou situaci posledních dvou let nazkoušet. Celé představení vyzařovalo z dětí nadšení, radost z pohybu a lidová hravost. Muzikanti hráli tanečníkům pod nohy a podtrhli tak výbornou atmosféru celého podvečera.

Moderátoři pořadu Matěj Smola a Václav Wočadlo prošli celou historii souboru a spočítali vtipnou formou všechny vedoucí, úspěchy, soustředění, taneční čísla či vystoupení a zájezdy souboru.
Dětský folklorní soubor Mladinka, byl založen v roce 1986 pod názvem Škodováček. O rok později vznikla i vlastní dětská muzika. Od počátku vychovává tanečníky a muzikanty pro dospělý soubor Mladina – dříve Škoda Plzeň.

V roce 1999 vznikla také naše mladší skupinka Mladinečka pro děti od 4 do 8 let. Za dobu své existence vyšly tři CD nosiče – Na Jarmarku(2001), Čí sou to muzikanti (2008) a Mladinka (2016). Soubor Mladinka navštěvuje dnes okolo 70 dětí, které pracují ve dvou skupinkách dle věku. Cílem souboru je seznámit děti s kořeny naší kultury a přiblížit lidové umění v částečně stylizované podobě současnému divákovi.

Mladinka je pravidelně hostem významných folklorních festivalů v Čechách (MFF Plzeň, Strážnice, Kunovské léto, Pardubice) i v zahraničí (Německo – 1994, Turecko – 1996, USA – 1998, 2004, Maďarsko 2006, 2015, Slovensko 2011, Makedonie 2018). Pořádáme vánoční vystoupení, výměnné pobyty s jinými dětskými soubory z Čech i z Moravy a každý rok vyráží na letní soustředění.

K úspěchům souboru Mladinka patří účast na národních kolech přehlídky dětských folklorních souborů v Kroměříži a Jihlavě 1989, 1992 a 2013. Současnými vedoucími souboru jsou Martin a Jitka Šeflovi, Linda Hnátová, Jaroslava Kaplanová, Marcela Voldřichová a Pavla Randová.

Jitka Šeflová, foto Mladinka

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *