Malý lemur běločelý dostal jméno Jelimán. Přijďte se na něho do zoo podívat

V plzeňské zoo pokřtili mládě lemura běločelého, nebo také bělohlavého. Tento druh rodu Eulemur má výraznou pohlavní dvojbarevnost. Samice je jednobarvá, tmavá; samec je světlejší a má výrazné bílé čelo. Je to ohrožený druh ze severu Madagaskaru, který se dožívá asi 30 let. Chov v Plzni byl zahájen příchodem samce v roce 2011. Letos je samci Heikovi 16 let. S první partnerkou nikdy neodchovali mládě, proto v roce 2020 došlo k výměně samice a právě nově příchozí samice Stefana (4) se stala matkou. Premiérové mládě z 28. dubna 2021 je sameček. Dostal jméno Jelimán.

Lemura běločelého v Evropě nyní chová kolem padesáti zoologických zahrad. V Plzni můžeme aktuálně v pavilonu Madagaskar napočítat  osm mláďat u šesti druhů lemurů. “Máme několik zajímavostí – dva porody v jediném dni, přesmyčka nebo prvoodchov,” řekl mluvčí zoo Martin Vobruba. “Nejstarší jsou dvojčata vari bělopásého neboli pásového (Varecia variegata subcincta). U tohoto druhu lemura jde v Plzni o opakovaný odchov.  Po tuzemském prvoodchovu z roku 2014 následovala dvojčata 1. 5. 2015. Podle chovatelek jde nyní o pár, mláďata přišla na svět 24. 3. 2021,” dodal.

Další dvojčata jsou z 23. 4. – jde o lemury tmavé (Eulemur macaco). “Díky pohlavní dvojtvárnosti jsou zde samec a samice lépe k poznání – je to určitě pár. Tento druh se v Plzni množí pravidelně, poslední dobou se rodili hlavně samci,” uvedl Vobruba.  Ve středu 28. 4. přišla dvojnásobná radost, narodil se lemur hnědý a běločelý. Oba druhy mají expozice umístěné v pavilonu proti sobě.

Lemur hnědý (Eulemur fulvus) byl v polovině 80. let prvním historickým druhem lemura v Plzni a na dlouho také jediným. Nejnovější mládě je třetí v pořadí, množit se začal až v posledních letech. U lemura běločelého (Eulemur albifrons) jde o premiéru, mládě přišlo na svět až po nedávné výměně samice.  Přidal se i velmi vzácný lemur rákosový a lemur kata. Z celé plzeňské kolekce čítající jedenáct forem pravých lemurů se tak dosud nerozmnožil už jen lemur rudočelý.

Zdroj: Zoo Plzeň, foto M. Vobruba a J. Vogeltanz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *