Nejkrásnější skladby z operet a muzikálů zazní už ve čtvrtek ve Staré synagoze

Skladby z nejoblíbenějších operetních děl – např. z Cikánského barona, Fantoma opery, Rosemarie či Země úsměvů zazní už ve čtvrtek 23. června ve Staré synagoze v Plzni na koncertě nazvaném Od operety k muzikálu. Koncert je součástí minifestivalu Plzeňské jaro s klasikou, jehož hlavním pořadatelem je plzeňský spolek Dobroslav.

Sopranistka Miriam Čížková spolu s tenoristou Romanem Krebsem a klavíristou Štěpánem Slavíkem přednesou nádherné a nezapomenutelné skladby ze slavných operet a muzikálů. Vstoupit s nimi můžete do kouzelného světa operety a muzikálu a zaposlouchat se do známých a stále oblíbených melodií F. Lehára, R. Frimla, J. Strausse, E. Kálmána, A. Lloyd Webbera a dalších, neméně slavných skladatelů.

V souvislosti s koncertem jsme si se sopranistkou Miriam Čížkovou povídali o posledních dvou letech, které díky pandemii nebyly pro mnoho profesí příznivé. A jednou z nejvíce postižených sfér byla právě kultura. “Omezení se výrazně dotklo i mě a mých aktivit. Akcí bylo loni opravdu málo, namátkou snad mohu jmenovat koncerty v kostelích ve Františkových a Mariánských Lázních, v divadlech v Teplicích a Karlových Varech či koncerty ve Frýdku-Místku a na zámku v Sokolově,” uvedla Miriam Čížková.

“Letos to zatím vypadá s koncerty slibně a k již uskutečněným akcím v karlovarské lázeňském trojúhelníku mě čeká například koncert v rámci festivalu Barokní perly Přešticka, který se uskuteční v červenci v kostele v Nezdicích, další koncerty pak v Klatovech, Spáleném Poříčí a samozřejmě i v mé rodné a milované Plzni. Ten nejbližší se uskuteční již 23. června v plzeňské Staré synagoze. Zpívala jsem ve většině plzeňských svatostáncích, ale ve Staré synagoze to bude moje premiéra a moc se na ni těším,” řekla sopranistka.

Z vašich slov lze usuzovat, že zřejmě ráda zpíváte v plzeňských kostelích. Máte nějaký oblíbený?
Velmi ráda zpívám v Katedrále svatého Bartoloměje. Poprvé jsem tam vystoupila v Adventním koncertu v roce 2017 s profesorkou Jitkou Chaloupkovou, která mě tehdy doprovázela na varhany. Byl to asi jeden z posledních koncertů před rekonstrukcí katedrály. Loni na podzim, nedlouho po znovuotevření, Lions Club Plzeň Ladies v této nádherné katedrále pořádal charitativní koncert na podporu terénních služeb pro seniory, na který jsem byla pozvána i já, a měla jsem tudíž hned dva úžasné zážitky najednou – zpívala jsem v nádherně rekonstruované katedrále a pomohla jsem dobré věci. To jsou silné zážitky, na které se hned tak nezapomíná.

Mnoho aktivních hudebníků a zpěváků se věnuje i pedagogické činnosti a vychovávají své nástupce. Jak je tomu u vás?
Ani u mě tomu není jinak. V roce 2018 jsem založila dětský pěvecký soubor Svět kvítek, kde rozvíjíme v dětech jejich talent a lásku k hudbě. Zpěváčci Světa kvítek vystupují na různých veřejných a charitativních akcích, z těch posledních mohu jmenovat například Plzeňské dvorky, Dětský den v Lobezském parku či Dětský den na Jedničce.

I když působíme celkem krátce, máme již řadu dětí, které uspěly v konkurzu do Muzikálového studia a sboru Malý Kajetán při Divadle J. K. Tyla v Plzni. Velkou radost mám ze Silvinky Kropáčové, která v plzeňském divadle získala jednu z hlavních dětských rolí (malá Alison) v muzikálu Fun Home a naprosto bravurně se jí zhostila.

Snímky Lucky art agency, archiv Miriam Čížkové a Kudy z nudy

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *