Lidi už mají dost řádění divočáků v Plzni. Radnice je vyslyšela a podpoří odstřel

Lidem v Plzni už dochází trpělivost s řáděním divokých prasat ve městě, kde páchají nemalé škody. Nejčastěji se ničí porosty v Bolevci, v Borském parku, na Bílé Hoře, v Doubravce, na Roudné, na Valše, na Sylvánu, v okolí Chlumu, Mikulky nebo Fakultní nemocnice Lochotín. Vedení města teď rozhodlo, že  podpoří odstřel divočáků na území plzeňských honiteb. Radní schválili takzvané zástřelné za prase.

Cílem nově vyhlášeného městského dotačního programu je motivovat myslivce při odstřelech divokých prasat na území, jež navazuje na intravilán Plzně a patří do působnosti obce s rozšířenou působností. Dotace mají pomoci snížit počet divočáků, kteří pronikají do zastavěného území Plzně a na městských i soukromých pozemcích páchají škody.

Pro rok 2024 je v rámci dotačního programu připravena částka v celkové výši 300 tisíc korun. Přičemž zástřelné za jedno prase činí 3000 korun. To by znamenalo, že město podpoří odstřel sto divočáků. Připouští ale, že v případě vyčerpání částky ji ještě navýší.

„Dotaci poskytneme v případě, že příslušné myslivecké sdružení odloví v probíhající lovecké sezoně alespoň o 15 procent divočáků více než v sezoně minulé. Sezona začala 1. listopadu a skončí 31. října. Odměnu tedy myslivci dostanou pouze za počty kusů, o které svou loveckou bilanci z předchozí sezony navýší,“ vysvětlil náměstek primátora Aleš Tolar.

Počet ulovených zvířat je stanoven z evidence myslivosti, kterou je povinen vést jednak uživatel honitby a jednak orgán ochrany myslivosti, a to na centrálních statistických výkazech Ministerstva zemědělství.

Zdroj: www.plzen.eu, ilustrační foto

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *