Alej, cyklostezka nebo nový chodník? Lidé ve čtvrtém obvodě si opět mohou splnit svá přání

Občané mohou i letos navrhovat projekty na zlepšení života ve čtvrtém plzeňském obvodu. Děje se tak díky participativnímu rozpočtu neboli projektu Rozhodněte sami, jehož druhý ročník městský obvod Plzeň 4 zahájil právě dnes. Symbolem druhého ročníku je stromová alej pod Chlumem, která zvítězila v hlasování občanů v loňském roce.

Těším se na nové návrhy a věřím, že i letos lidé přijdou s nápady, které zlepší život na Čtyřce. Jednou z novinek je zrychlení celého procesu. Vítězný projekt budeme znát už v prosinci, takže se dá říct, že si ho nadělíme k Vánocům pod stromeček,“ říká starosta Tomáš Soukup (ANO).

Participativní rozpočet odstartoval. Na realizaci projektů je v něm vyčleněno 1,5 milionu korun. Své nápady a projekty mohou lidé navrhovat do 15. října na www.rozhodnetesami.cz nebo prostřednictvím formuláře v obecním zpravodaji Doubravecké listy. Vzápětí Úřad městského obvodu Plzeň 4 návrhy prověří a ty proveditelné postoupí do fáze hlasování.

Navrhovat a hlasovat může kdokoliv, trvalé bydliště na Čtyřce není podmínkou. Nutné naopak je, aby byl projekt situován na území našeho městského obvodu. Budeme rádi za každý skvělý návrh a nápad, ať už se bude jednat o projekt zaměřený na sport, na oživení a kultivaci zeleně, kulturní událost či zájmovou činnost,“ uvádí místostarostka Lenka Kočová (ODS).

Fáze hlasování bude zahájena 15. listopadu a potrvá do 12. prosince. Probíhat bude stejně jako v předešlém ročníku na www.rozhodnetesami.cz a následným potvrzením přes SMS zprávu. Pro ty, kteří preferují papírovou formu, bude opět připraven formulář ve zpravodaji.

V prvním ročníku projektu Rozhodněte sami lidé navrhli celkem 49 nápadů, jak vylepšit život v obvodu. Do finálního hlasování prošlo sedm z nich, kterým občané udělili 1527 hlasů. Na prvním místě se umístila stromová alej pod Chlumem s 481 hlasy. Vysázena byla už loni.

Druhou příčku obsadila zelená střecha v prostorách terminálu v Zábělské ulici, kterou bohužel nebylo možné realizovat z důvodu nedostatečné nosnosti stávajícího objektu, což potvrdily sondy provedené statiky. U třetího pumptracku řešíme výpůjčku pozemku v areálu Lopatárny s SK Rapid Plzeň, kde by mohl okruh pro bajkery vzniknout a rozšířit se o skatepark,“ uvádí Martina Seidlerová, projektová manažerka participativního rozpočtu z ÚMO Plzeň 4.

Participativní rozpočet je moderním nástrojem, díky kterému se může veřejnost zapojit do rozhodování a způsobu využití peněz z veřejných rozpočtů. Nástroj využívá zhruba stovka měst, obcí a městských částí v ČR. Z velkých plzeňských obvodů je čtvrtý obvod zatím jediný.

Zdroj: ÚMO Plzeň 4

  •  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *