Léto v České Lhotě ukončilo gulášové klání. Každý tým dostal maso a cibuli, ostatní bylo na něm

Tento způsob léta, zdál se mi poněkud nešťastným. Slavná věta z pera Vladislava Vančury, jen v minulém čase, zřejmě nejlépe charakterizuje atmosféru sobotního Loučení s létem v České Lhotě, místní části Dívčic na Českobudějovicku.

Na stejném místě 30. května vítali léto a slavili Mezinárodní den dětí. Tehdy to byla vůbec první dívčická veřejná akce, uspořádaná po vypuknutí koronavirové pandemie, současně s tříměsíčním zpožděním odstartovala program letošního Oranžového roku v celém okolí Jaderné elektrárny Temelín. Nyní mají všichni obavy, že Loučení s létem v sobotu 19. září, může být současně loučením s akcemi.

„V rouškách jsme tu byli koncem května a v rouškách jsme tady na doporučení hygieniků i dnes. A to přesto, že jde o venkovní akci s omezeným počtem účastníků. Možná, že je i na nějakou dobu i poslední,“ uvedl starosta Dívčic Miroslav Stulík.

Dívčičtí se v České Lhotě loučily s létem soutěží o nejlepší guláš. O zábavu pro děti se postarali profesionální hasiči z temelínské elektrárny, kteří přijeli i se svou technikou. Návsí se tak občas rozlehla siréna či prolétl proud vody, zatímco dospělí spokojeně diskutovali u vaření. K dispozici všichni měli obecní roušky a desinfekci.

„Soutěž má jednoduchá pravidla. Každý zúčastněný tým dostane maso a cibuli. Ostatní je na něm. Následně společně vybereme hodnotící porotu a ta nejlahodnější guláš,“ poznamenal Stulík. O titul krále gulášů se utkalo sedm smíšených týmů. Zlato si 19. září v České Lhotě vyvařila Tři prasátka, na stříbro dosáhli Havrani a na bronz Pat a Mat. Udělovala se i takzvaná bramborová medaile. Tu si za čtvrté místo vybojovaly Tři Grácie, v řecké mytologii Charitky, dcery nejvyššího boha Dia a Ókeanovny Eurynomé. Byly to bohyně půvabu a krásy. Tuto kategorii ovšem letos ve Lhotě nevypsali.

Dětským vrcholem dne byl jednoznačně moment, kdy hasiči z Temelína pokryli celou travnatou část návsi obrovskou hromadou koupelnové pěny, v níž děti na čas zcela zmizely. Nikdo se o ně ale bát nemusel, byly někde uvnitř.

Obec  Dívčice, která zahrnuje  místně odloučené části Dívčice ves  a Dívčice  nádraží, Zbudov, Novosedly, Českou  Lhotu a Dubenec, leží přibližně osmadvacet kilometrů severozápadně od Českých Budějovic a v současné době má zhruba 560 obyvatel. Nejvýznamnější akcí Dívčic v rámci programu Oranžového roku jsou tradiční Kubatovy slavnosti pořádané u pomníku rychtáře Jakuba Kubaty na Zbudovských Blatech. Na financování těchto oslav se vedle obce a temelínské elektrárny podílí také Jihočeský kraj, Svazek obcí Blata se sídlem v Pištíně a Místní akční skupina (MAS) Rozkvět.

Zdroj: Obec Dívčice

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *