Gospelové soubory společně pomohou nemocným dětem – v Plzni v sobotu v Lobzích

Ve prospěch dětí se spinální muskulární atrofií se již podesáté uskuteční projekt SMArt Gospel. Jde o čtyři benefiční koncerty , které se konají ve stejný den i hodinu ve čtyřech různých městech. Konkrétně v Plzni, Praze, Brně a Ostravě a pořádají je místní gospelové sbory. Koncerty se uskuteční 22. října od 18:00 hodin. Ten plzeňský je v kostele sv. Martina a Prokopa v Lobzích.

V Plzni si v kostele sv. Martina a Prokopa v Lobzích zároveň připomene dvacet let své existence sbor Touch of Gospel pod vedením Michala Beránka. Koncertem v tomto kostele se tak vrací do místa, kde se z kostelní scholy doprovázející zdejší mše zrodil. TOG má na repertoáru evropský i americký gospel a na svém kontě velké množství koncertů v ČR i v zahraničí. Ty jsou často benefiční, některé z nich i samostatně pořádá nebo spolupořádá. Na koncertě SMArt Gospel s Touch of Gospel jako host zazpívá dánská zpěvačka Sarah Moshage.

„Jsme rádi, že můžeme slavit dvacetileté výročí Touch of Gospel právě koncertem SMArt Gospel,“ dodává Michal Beránek, dirigent sboru. „Patří k našim oblíbeným, protože podporuje konkrétní věc – konání tábora pro děti se spinální muskulární atrofií, který pro tyto děti pořádá Mgr. Markéta Vlčková pod hlavičkou spolku SMART-HELP, z.s.“ dodává Michal Beránek. „Děti s touto vzácnou dědičnou chorobou, která je postupně připravuje o svalovou sílu, si i díky koncertům SMArt Gospel mohou vyzkoušet, jaké to je být na táboře, komunikovat s asistenty a zvládnout alespoň týden samostatně – bez rodičů. Vypadá to jako samozřejmost, ale ani trochu to tak není a těší nás, že můžeme přispět k pomoci. Pokud tak chcete učinit také, přijďte v sobotu 22. října v 18:00 do kostela sv. Martina a Prokopa na náš koncert,“ uzavírá dirigent Touch of Gospel.

Letošní koncert je však unikátní i díky spolupráci s Hudební a taneční fakultou Akademie múzických umění. Díky zapojení pedagogů a studentů této školy vznikne na plzeňském a pražském koncertu i zvuková nahrávka a oba koncerty se v závěru celého večera živě propojí, takže si soubory, účinkující v Plzni a v Praze, zazpívají dvě skladby společně. Výsledný zvuk se pak bude přenášet i do Ostravy, kde se ke zpěvu připojí tamní sbor. „Je to poprvé v historii, co se něco takového zkouší s pěveckými sbory,“ říká Marek Frič z Výzkumného centra hudební akustiky MARC na pražské HAMU, který koordinuje práci týmu studentů a pedagogů, jež se na propojení koncertů podílejí, „a jsme rádi, že můžeme projekt SMArt Gospel tímto způsobem podpořit. Je to možné díky nové technologii, která umožňuje přenos zvuku a videa přes internet prakticky bez zpoždění. Proto si sbory z různých měst budou moci společně zazpívat. Za podporu děkujeme i plzeňskému spolku PilsFree, z.s., sdružení CESNET, Českému rozhlasu Plzeň, plzeňským Salesiánům Dona Boska, ale i všem dobrovolníkům, kteří věnují svůj čas a energii přípravě všech čtyř koncertů projektu,“ dodal.

Co je to gospel?
Duchovní hudba Afroameričanů, která začala vznikat na přelomu 19. – 20. století
v období velkého duchovního probuzení v USA. Tradiční gospel připomíná ze všeho nejvíc
blues. Vznik současného gospelu se zpravidla datuje do roku 1969. Současný gospel má
mnoho podob, je blízký soulu, r’n’b, ale vstřebal i řadu jiných hudebních vlivů. Gospel je
populární nejen v USA, ale také v mnoha evropských zemích, především ve Skandinávii a
Německu.

Informace o projektu SMArt Gospel 2022
Informace o všech koncertech: www.gospeltrain.cz/smartgospel
Informace o gospelovém sboru Touch of Gospel: ww.tog.cz

Informace o SMArt Gospelu 2022 v Plzni
Místo konání v Plzni:
Kostel sv. Martina a Prokopa v Lobzích, Revoluční 98, kostel je bezbariérový.
Vstupné je dobrovolné.

Účinkující v Plzni
Touch of Gospel
Plzeňský gospelový sbor pod vedením M. Beránka, který zpívá gospel od amerických i
evropských autorů a letos slaví 20 let od založení. V průběhu svého působení vystupoval i v zahraničí a spolupořádá či se účastní benefičních koncertů. Zpívá jak americký, tak evropský gospel, k oblíbeným autorům souboru patří například Hans Christian Jochimsen nebo Kirk Franklin.

Sarah Moshage /DK
Sarah Moshage je dánská gospelová zpěvačka a dirigentka, která v Dánsku diriguje dva gospelové sbory, Salvation Gospel a Alive Junior Gospel, působí jako lektorka na různých gospelových workshopech.

Zdroj: Nadace 700 let města Plzně a Biskupství plzeňské

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *