Kůrovec zase řádí. Nejvíc kolem Bušovic, v Zábělé a na Nové Hospodě. Ohrožuje i stromy v zahradách

Plzeňské městské lesy jsou kvůli napadení stromů kůrovcem v současné době ve stavu kalamity a očekává se, že množství pokácených smrků právě v důsledku napadení lýkožroutem smrkovým nebude nižší než v předchozích letech. Monitoring totiž ukázal velké počty zachycených jedinců.

První rojení brouka proběhlo již na začátku května. Lesníci nicméně očekávají, že další rojení bude pokračovat i během léta, a to vzhledem k přetrvávajícímu teplému počasí. Pokud budou i v následujících týdnech horké dny, domníváme se, že v září dojde i ke třetímu rojení.

Největší záchyty lýkožrouta v jsou v současné době v oblastech kolem Bušovic, v Zábělé a na Nové Hospodě, přičemž nejhorší situace je právě v lesích u Bušovic. Ohroženy jsou ale také stromy na zahradách. „Chtěli bychom varovat i vlastníky soukromých lesů, ale také občany, kteří mají smrky na svých zahradách, aby je kontrolovali. Často se totiž stává, že se kůrovec rozšíří i tam,“ uvedl Milan Sekáč, vedoucí oddělení městských lesů Správy veřejného statku města Plzně.

Plzeňští lesníci rovněž žádají návštěvníky, aby z bezpečnostních důvodů nevstupovali do prostoru, kde se těží stromy. „Za bezpečný odstup považujeme vzdálenost 50 metrů od místa těžby. Zároveň žádáme návštěvníky, aby nevyužívali skládky vytěženého dřeva například jako herní prvky. Prosíme také, aby lidé neparkovali vozidla před závorami lesních cest, neboť takto odstavené automobily brání nejen lesní technice v průjezdu, ale mohou komplikovat i zásah záchranných složek,“ doplnil Milan Sekáč.

Zdroj: www.plzen.eu, ilustrační foto

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *