Kulturní akce na hradech a zámcích ve správě Národního památkového ústavu v roce 2015

Národní památkový ústav spravuje více než sto hradů, zámků, klášterních areálů, venkovských staveb a technických památek, které zpřístupňuje návštěvníkům. Na řadě z nich se o letošní návštěvnické sezoně uskuteční řada kulturních akcí.

28. března – 6. dubna, státní zámek Bučovice: Jaro na zámku. Jarní květinová výstava v reprezentačních sálech zámku, která bude součástí prohlídkové trasy.

www.zamek-bucovice.cz

od 28. března, Sázavský klášter: Via Benedictina. Zahájení návštěvnické sezony a putovní panelová výstava v ambitu.

www.klaster-sazava.cz

28. března, státní zámek Kynžvart: Otevření hlavní návštěvní sezony. Zahájení výstavy fotografií. Zámek je střediskem letošního tématu NPÚ Metternich, Napoleon a život v empíru.

www.zamek-kynzvart.eu

2. dubna, státní zámek Vizovice: Slavnostní otevření obnovené zámecké kaple. Unikátní architektonické dílo Františka Antonína Grimma a sochaře a štukatéra Ondřeje Sweigla se po letech dočkalo oprav a restaurování mobiliáře. Interiér kaple, který vzbuzoval obdiv již na počátku 19. století, se v letošní návštěvnické sezoně stává samostatným prohlídkovým okruhem.

www.zamek-vizovice.cz/

2.–6. dubna, státní zámek Buchlovice: Tulipománie – výstava tulipánů. Zámek a salu terrenu zámku ozdobí tulipány a aranžmá z dalších jarních květin.

www.zamek-buchlovice.cz

4. a 5. dubna, státní hrad Bítov: Hrad a vůně Velikonoc. Prohlídka hradu s ochutnávkou specialit staročeské kuchyně bude nachystána na závěr hlavního prohlídkového okruhu paláce. Návštěvníci uvidí, jak se vařilo na starém kachlovém sporáku a na otevřeném ohni, a ochutnají některé staročeské pochoutky, které hrabata Daunové připravovali svým poddaným vždy několikrát do roka.

www.hradbitov.cz

4.–6. dubna, státní zámek Žleby: Velikonoce na zámku. Kterak svátky jara prožívala rodina knížepána i ostatní obyvatelé zámku i podzámčí? Komponované prohlídky zámku budou pojaty ve svátečním duchu Velikonoc a jejich tradic, součástí prohlídky je i zprovozněná a oživená zámecká kuchyně plná velikonočních dobrot podle starých receptur, které budou návštěvníci ochutnávat.

www.zamek-zleby.cz

4.–6. dubna, státní zámek Jánský Vrch: Velikonoce na zámku. Velikonoční výzdoba zámku doplněná kulturním programem a velikonočními trhy.

www.janskyvrch.cz

4.–6. dubna, státní zámek Rájec nad Svitavou: Velikonoce na zámku. Velikonočně nazdobený zámek jarními květinami a velikonočními motivy. K vidění bude i evropský a orientální porcelán a anglická kamenina.

www.zamekrajec.cz

18. dubna, státní zámek Raduň: Mimořádná prohlídka v rámci Mezinárodního dne památek a sídel. Prohlídka jižního suterénu zámku s kastelánkou, prezentace připravované obnovy.

www.zamek-radun.cz

28. a 28. března, Hospitál Kuks: Zpřístupnění objektu pro veřejnost. Tento víkend se veřejnosti poprvé zpřístupní barokní hospitál, který prošel náročnou rekonstrukcí. Sezona v Kuksu začne 1. dubna a otevřeno bude denně kromě pondělí.

www.hospital-kuks.cz

28. března – 6. dubna, státní zámek Hrádek u Nechanic: Velikonoce na zámku. Prohlídky velikonočně nazdobeného zámku s výkladem obohaceným o povídání o šlechtických Velikonocích.

www.hradekunechanic.cz

28. a 29. března, státní zámek Litomyšl: Slavnostní otevření zámku s květinovou výzdobou. Litomyšl zahajuje sezonu a vy máte možnost vidět interiéry zámku doplněné o desítky květinových dekorací.

www.zamek-litomysl.cz

od 1. dubna, státní zámek Manětín: Zkrášlení prohlídkové trasy. V průběhu uplynulých dvou let probíhaly náročné restaurátorské práce v prostorách vstupního schodiště, díky nimž dostal prostor monumentální a uchvacující výraz. Nejprve byla zrestaurována nástropní freska znázorňující manětínský zámek a následně se z nicneříkajících a fádních žlutobílých obvodových zdí vylouply nádherné nástěnné malby, které skvěle doplňují malbu na stropě. Prostor vstupní haly tím získal po stovce let bývalou krásu a stal se tak opět impozantním místem, kterým přicházeli hosté do zámeckých interiérů rodiny Lažanských.

www.zamek-manetin.cz

od 1. dubna, státní hrad a zámek Horšovský Týn: Rozšíření expozice prohlídkové trasy Hrad. Návštěvníci první prohlídkové trasy budou mít letos poprvé jedinečnou příležitost zhlédnout dochované zámecké textilie. V tzv. šatně budou moci obdivovat uniformy, čepice, klobouky a další autentické oděvy.

www.horsovsky-tyn.cz

1.–12. dubna, státní hrad a zámek Jindřichův Hradec: Splašená vejce. Jubilejní desátý ročník tradiční velikonoční výzdoby jindřichohradeckého zámku v netradičních variacích zaručeně pobaví návštěvníky prohlídkové trasy A. Obdivovat mohou nevšedně, vtipně, avšak vkusně naaranžovaná vejce různých velikostí i druhů – pštrosí, husí, kachní, slepičí i křepelčí. Osm set vajec, kterých je letos za dobu pořádání výstavy nejvíce, bude viset z lustrů, sypat se po nábytku, kutálet se po stolech a kobercích a i jinak zdobit další neobvyklá místa.

www.zamek-jindrichuvhradec.eu

celý rok 2015, klášter Kladruby: Velký počet akcí k 900. výročí založení kláštera.

polovina března, klášter Kladruby: Návrat restaurované Santiniho mariánské koruny na hlavní oltář kostela Nanebevzetí Panny Marie. Koruna byla sejmuta koncem 70. let 20. století a její opětovný návrat symbolicky zahájí celoroční oslavy kláštera.

http://www.klaster-kladruby.cz

4. dubna, státní hrad Grabštejn: Zpřístupnění nového prohlídkového okruhu se sochou svaté Barbory.

www.hrad-grabstejn.cz

4. dubna, státní zámek Náchod: Odemykání zámku s Ottaviem Piccolominim. Prohlídky 1. okruhu s knížetem Piccolominim, který představí návštěvníkům své honosné zámecké sídlo.

www.zamek-nachod.cz

4.–6. dubna, státní zámek Lemberk: Velikonoce na zámku. Prohlídka velikonočně vyzdobeného clam-gallasovského apartmá. Návštěvníci uvidí tradiční velikonoční výzdobu, prostřený stůl zvoucí k obědu a další velikonoční dekorace.

www.zamek-lemberk.cz

11.–19. dubna, státní zámek Třeboň: Amarylis v proutí. Devátý ročník přehlídky květinových vazeb a odrůdové sbírky této famózní květiny v zámeckých expozicích.

http://www.zamek-trebon.eu

18. a 19. dubna, státní zámek Sychrov: Pohádkové prohlídky zámku. Prohlídky na motivy známé české pohádky nejen pro rodiny s dětmi. Přijďte se podívat na příběh, který se odehraje přímo v zámeckých pokojích.

www.zamek-sychrov.cz

18. a 19. dubna, státní zámek Opočno: Mezinárodní den památek – zpřístupnění pánské koupelny. Prohlídky rozšířené o soukromou koupelnu knížete Josefa Colloredo-Mannsfelda.

www.zamek-opocno.cz

18.–19. dubna, státní zámek Benešov nad Ploučnicí: Oslava Mezinárodního dne památek. Návštěvníci budou mít o víkendu jedinečnou příležitost nahlédnout do jinak zapovězených prostor. Letos oslaví Benešov nad Ploučnicí 500 let od příchodu Salhausenů, kteří vystavěli benešovský zámecký komplex. Zámek letos otevřel o měsíc dříve (28. února) a chystá se k otevření další části Wolfova paláce s novou expozicí.

www.zamek-benesov.cz

25. dubna, státní zámek Sychrov: Sobota s Montgolfiery na Sychrově. Francouzské odpoledne pro rodiny s dětmi s vynálezem bratří Montgolfierů, horkovzdušným balonem, v zámeckém parku.

www.zamek-sychrov.cz

25. dubna, soubor lidových staveb Vysočina, Veselý Kopec: Slavnostní zahájení návštěvnické sezony. Zahájení návštěvnické sezony, slavnostní kulturní program, dílničky pro děti, od 10 do 15 hodin.

www.vesely-kopec.eu

30. dubna, státní hrad Kunětická hora: Let čarodějnic. Tradiční pálení čarodějnic a zábavní program v amfiteátru pod hradem.

www.hrad-kunetickahora.cz

duben–říjen, státní zámek Jaroměřice nad Rokytnou: Šlechtic na cestách. Sezonní výstava přiblíží kavalírské cesty mladých šlechticů a představí zajímavé dovezené exponáty nebo kopii cestovního pasu Jana Adama Questenberka z konce 17. století.

http://www.zamek-jaromerice.cz

od 1. května, klášter Kladruby: Zpřístupnění jižní zahrady kláštera, která prošla obnovou.

http://www.klaster-kladruby.cz/

1. května, státní zámek Lemberk: Svatozdislavský benefiční koncert. Patnáctý ročník charitativního koncertu u příležitosti 20 let od kanonizace Zdislavy z Lemberka. Po celý den kulturní program a také zahájení výstavy Zdislava – historická osobnost a vývoj kultu

www.zamek-lemberk.cz

8. května, státní hrad Pernštejn: 370 let od obléhání hradu Švédyzpřístupnění obnovené bašty na prvním nádvoří. Oprava bašty a brány byla financována z prostředků EU v rámci projektu Společně bez hranic ve spolupráci s Oravským muzeem.

www.hrad-pernstejn.eu/

8. května, státní hrad Kunětická hora: Velký střelecký den. Výstava a ukázky vývoje palných zbraní od středověku po současnost se skupinou historického šermu Corporal.

www.hrad-kunetickahora.cz

15.–17. května, státní zámek Frýdlant: Valdštejnské slavnosti. O tomto prodlouženém víkendu čekají město Frýdlant i zámek oblíbené slavnosti, kdy kromě denního programu s pěveckým vystoupením, divadlem, stánky, občerstvením apod. se návštěvníci mohou těšit i na sobotní večerní program na zámku a na nedělní zámeckou snídani s panem vévodou.

www.zamek-frydlant.cz

16. května, státní zámek Stekník: Oslava obnovy. Varhanní koncert v zámecké kapli, přednáška a speciální prohlídky, v přízemí zámku sbírka historických kočárků a hraček, možnost mimořádně nahlédnout do obnovených chodeb zámku s nádhernou výmalbou.

www.zamek-steknik.cz

16. května, kostel Nanebevzetí Panny Marie: Otevření vyhlídky. Věž mosteckého kostela se po rekonstrukci návštěvníkům opět otevře k vyhlížení do kraje. Bude zde nová stálá výstava fotografií o bourání starého Mostu, přesunu kostela a rekultivaci krajiny kvůli těžbě uhlí.

www.kostel-most.cz

16. května, soubor lidových staveb Vysočina, Veselý Kopec: Hrnčířská sobota. Ukázky výroby, prodej, kulturní program, od 9 do 16 hodin.

www.vesely-kopec.eu

16. a 17. května, státní zámek Zákupy: Císařské slavnosti. Celý víkend bude město Zákupy i zámek slavit příjezd císaře a jeho choti do města a na zámek; v nabídce je kulturní program, občerstvení, kostýmované prohlídky zámku.

www.zamek-zakupy.cz

23. května, státní zámek Nebílovy: Májová pěna. Festival regionálních minipivovarů z Plzeňského kraje na zámeckém nádvoří.

www.zamek-nebilovy.cz

30. května, státní hrad Rabí: Rabijáda. Čtrnáctý ročník dětského dne plného soutěží a hravých disciplín (pro děti a jejich rodiče)

www.hrad-rabi.eu

31. května, státní zámek Lysice: Svatební show. Módní přehlídky a prodejní prezentace všeho, co patří k svatebnímu dni.

www.zameklysice.cz

30. a 31. května, státní hrad Trosky: Dětské dny na Troskách. Namaluj si svůj hrad, sokolnické ukázky, opékání buřtů, potulní kejklíři a další program pro děti i dospělé.

www.hrad-trosky.eu

5. června, státní zámek Uherčice: Otevření nového zázemí pro návštěvníky. S úderem poledne na zámeckých hodinách bude slavnostně předáno návštěvníkům do užívání vstupní centrum. Nově rekonstruované prostory budou sloužit k odbavení návštěvníků a poskytnou i další nepostradatelné služby. Část prostor je věnována prodeji suvenýrů, odborných a propagačních tiskovin a publikací.

www.zamek-uhercice.cz

7. června, státní zámek Telč: Dětský den.

www.zamek-telc.eu/

5.–6. června, státní zámek Duchcov: Casanovské slavnosti. Hudba a divadlo na nádvoří, divadlo v interiérech zámku, dobový jarmark, vystoupení šermířů, projížďky v historických kočárech a další doprovodný program.

www.zamek-duchcov.cz

6.–7. června, státní zámek Náměšť nad Oslavou: Žerotínský víkend. Přesně před 450 lety nechali majitelé náměšťského panství Žerotínové přestavět tamní hrad na rozsáhlý renesanční zámek. Jejich působení připomene venkovní výstava Po stopách Žerotínů, která bude probíhat po celou sezonu. Součástí sobotního programu bude přednáška prof. Tomáše Knoze Žerotínové na Náměšti, koncert renesanční hudby a noční divadelní představení. V neděli bude zahájena další výstava přibližující stolování na náměšťském zámku, kterou budou moci zhlédnout návštěvníci prohlídkové trasy Reprezentační prostory. Tato trasa bude během Žerotínského víkendu navíc vyzdobena historickými květinovými dekoracemi floristy Slávka Rabušice.

www.zamek-namest.cz

7. června, státní hrad Karlštejn: Královský průvod aneb Karel IV. veze korunovační klenoty z Pražského hradu na Karlštejn: připomínka 670 let od vzniku českých korunovačních klenotů.

www.hradkarlstejn.cz

13. června, státní zámek Veltrusy: Otevření edukačního centra. Oslava dokončení rozsáhlé obnovy řady historických budov a části zámku díky projektu Schola naturalis – revitalizace zámku Veltrusy a centrum Evropské úmluvy o krajině. Slavnost s pestrým doprovodným programem včetně možnosti mimořádně nahlédnout do obnovených a restaurovaných částí historických budov.

www.zamek-veltrusy.cz

13. a 14. června, státní zámek Buchlovice: Víkend otevřených zahrad. Poznej svůj park novým způsobem. Komentované prohlídky zámeckého parku.

www.zamek-buchlovice.cz

22.–26. června, klášter Kladruby: Mezinárodní vědecká konference k výročí založení kláštera. Součástí konference bude i přednáška a veřejná debata s převorem břevnovského kláštera P. Prokopem Siostrzonkem (termín bude upřesněn; 22. nebo 23. června).

http://www.klaster-kladruby.cz

25. června, státní zámek Valtice: Národní centrum divadla a tance ve Valticích. Závěrečná odborná konference k projektu a koncert Magdaleny Kožené v zámecké jízdárně. Po mnohaměsíční rekonstrukci se rozezní koncertní hudbou a zpěvem jízdárna valtického zámku. Uskuteční se v ní závěrečný koncert festivalu Concentus Moraviae, který bude zároveň slavnostním otevřením právě renovované Jízdárny.

www.ncdt.cz

27. a 28. června, státní zámek Lysice: Zámecké férie. Kostýmované prohlídky, řemeslný jarmark a divadelní představení pro děti.

www.zameklysice.cz

červen–září, kláštery Kladruby a Plasy: Monastýrování. Netradiční prohlídky klášterů, které si v tomto roce připomínají významná výročí založení (Kladruby 900 let a Plasy 870 let). Každá prohlídka bude tematicky jinak zaměřená, například na tvary, smysly a živly, mnišskou řeholi nebo na Santiniho tvorbu.

/www.klaster-kladruby.cz a www.klaster-plasy.eu

20. června, státní zámek Hrádek u Nechanic: Letní slunovrat na zámku. Přivítání léta v kouzelném večerním zámeckém prostředí za doprovodu hraběcí rodiny, služebnictva a tajemných hostů, večerní prohlídky zámku s průvodci v dobových kostýmech. Poprvé v historii bude zpřístupněna pro veřejnost hodinová věž.

www.hradekunechanic.cz

od 1. července, státní hrad a zámek Horšovský Týn: Znovuotevření prohlídkové trasy Kuchyně. Na počet exponátů nejbohatší prohlídková trasa představí prostory zámecké kuchyně a jejího zázemí ve stavu, do něhož ji zmodernizovali Trautmansdorffové v roce 1927. Návštěvníci budou moci obdivovat porcelánové servisy pro šedesát osob, dochované ubrusy, povlaky či ubrousky a chybět nebude ani měděné nádobí nebo formy na pečení. Součástí trasy je autentická příruční pekárna nebo úřednická jídelna. Raritou je původní kuchyňský kachlový sporák, který se v roce 1945 musel přestěhovat do tehdejší zotavovny na hrad Velhartice a od letoška se jím mohou návštěvníci kochat opět v Horšovském Týně.

http://www.horsovsky-tyn.cz

1. července – 31. října, státní hrad Pernštejn: Hradní stolování v průběhu staletí. Působivou dobovou atmosféru interiérů trasy A dokreslí ukázky stravovacích zvyklostí pernštejnských pánů. Nejen bohaté hodovní tabule, ale i střídmé stolování v době půstu a mnoho dalšího nabídne nově koncipovaná prohlídková trasa doplněná zajímavým výkladem.

www.hrad-pernstejn.eu/

2.–6. července, státní zámek Rájec nad Svitavou: Svatojánské kvítí. Květinová aranžmá z letních květin a bylinek prozáří sály zámku.

www.zamekrajec.cz/

3.–5. července, státní hrad Krakovec: Památka Jana Husa. Bohoslužba, koncerty, divadelní představení směřující k otevření mysli i srdcí myšlenkám Jana Husa. Letos uplyne 600 let od upálení mistra Jana Husa v Kostnici († 6. 7. 1415). V sobotu 4. července připomene odchod Jana Husa z Krakovce na koncil již sedmá Husova pouť – kůň, vůz a poutníci půjdou tentokrát až do Kostnice.

www.hrad-krakovec.cz

4. července, státní zámek Velké Losiny: Zámecký bál v historických kostýmech. Druhý ročník zámeckého bálu na slavnostně vyzdobeném renesančním nádvoří za hudebního doprovodu filharmonie z Hradce Králové.

www.zamek-losiny.cz/

4.–6. července, státní hrad Pernštejn: Slavnosti pernštejnského panství. Výroční 15. ročník historických slavností. Celodenní program na hradních nádvořích vyvrcholí jezdeckým rytířským turnajem.

www.hrad-pernstejn.eu/

6. července – začátek září, státní hrad Lipnice: výstava k 600. výročí stížného listu (14152015). Stěžejním exponátem výstavy bude faksimile dochovaného exempláře stížného listu české a moravské šlechty proti upálení Jana Husa ze dne 2. září 1415. Jedním ze signatářů byl Čeněk z Vartenberka, pán na Lipnici a v Německém Brodě, který na svém hradě umožňoval od roku 1417 svěcení husitských kněží. Výstava se pokusí shrnout dobu předcházející husitské revoluci s důrazem na regionální historická fakta a souvislosti. Vystaveny budou dobové písemnosti, uměleckohistorické předměty a archeologické nálezy regionálního původu. Součástí připomínky 600 let od upálení Jana Husa budou i přednášky, publikace o stížném listu zasazená do regionálních souvislostí či promítnutí nového dvoudílného filmu Jan Hus, který se na Lipnici částečně také natáčel.

http://www.hrad-lipnice.eu

4. a 5. července, státní hrad Grabštejn: Létohrátky. Tradiční festival řemesel, hudby, kostýmované prohlídky hradu, občerstvení.

www.hrad-grabstejn.cz

5. a 6. července, státní zámek Hrubý Rohozec: Móda sedmi staletí. Kostýmované prohlídky zámkem všemi okruhy za doprovodu průvodců v dobových kostýmech. V každé místnosti vás čeká jiný průvodce!

www.hruby-rohozec.eu

9. července, státní hrad Trosky: Návrat do středověku. Večerní program na Troskách sokolnické ukázky, divadlo, šerm, ohňová show, trubadúr a taképřekvapení (program od 20 do 21.30 hodin)

www.hrad-trosky.eu

11. a 12. července, státní hrad Buchlov: Buchlovské kování. Již 9. ročník oblíbeného kovářského sympozia. Zvuk kovadlin bude znít hradem po oba dny od 10 hodin. Návštěvníci uvidí při práci šest desítek kovářů, kteří se budou střídat u patnácti výhní a budou předvádět své umění.

www.hrad-buchlov.cz

12. července, státní hrad Kunětická hora: Hrad řemeslníků. Ukázky tradičních lidových řemesel, velký prodejní trh na nádvoří i v interiérech hradního paláce.

www.hrad-kunetickahora.cz

18.–19. července, státní zámek Mnichovo Hradiště: Zahradní slavnost k poctě Albrechta z Valdštejna a Václava Budovce z Budova. Dobová slavnost v zámecké zahradě s ukázkami ze života šlechty období baroka. Dobový průvod, skupina historického šermu a hudby, soubory starého a historického tance, noční prohlídky zámku, barokní večer v zahradě s hudbou, poezií, tanci a závěrečnou ohňovou show. V sobotu 18. 7. slavnostní zahájení tradiční svatoanenské a svatojakubské poutě s dobovým jarmarkem.

www.mnichovo-hradiste.cz

25. července, státní zámek Kratochvíle: Tančírna Kratochvíle 2015. Tradiční taneční a hudební večer se swingovým orchestrem ZatrestBand. Již popáté, s podtitulem Fotografická, černobílá až barevná.

http://www.zamek-kratochvile.eu

26. července, státní zámek Vizovice: Panská služba žádný med… Speciální prohlídky zámku se služebnictvem, zaměřené právě na běžný život sloužících, lokajů a komorných.

www.zamek-vizovice.cz

1.–31. srpna, státní zámek Jezeří: Hudební léto v Jezeří aneb Příběh lobkowiczké kapely. Koncerty a komorní opery na zámku o víkendech v srpnu.

www.zamek-jezeri.cz

3.–8. srpna, státní hrad Křivoklát: Křivořezání. Dvacátý ročník řezbářského sympozia – soutěžní setkání řezbářů, historické trhy, hudba, divadlo, prohlídky hradu, z Prahy jízdy expresem s parní lokomotivou.

www.krivoklat.cz

15. srpna, státní zámek Březnice: Čtvrtý letní zámecký bál. Hraje Pražský salónní orchestr pod vedením Václava Vomáčky. Oblíbená společenská taneční událost na nádvoří zámku.

www.zamek-breznice.cz

29. srpna: Hradozámecká noc. Poslední sobotní srpnová noc znamená už tradičně vrchol prázdninové sezony, který Národní památkový ústav slaví nočním otevřením řady hradů a zámků s komponovanými programy, divadlem, hudbou, světelnými efekty a dalšími akcemi plnými romantiky. Letos, kdy se Hradozámecká noc uskuteční již pošesté, bude jejím centrem státní zámek Kratochvíle, který připraví velkolepou oslavu renesance. Lidé však mohou přijít oslavovat i na dalších několik desítek hradů a zámků.

29. srpna, státní hrad a zámek Bečov nad Teplou: Oslava třiceti let od vypátrání relikviáře sv. Maura. Po celý rok si budeme připomínat dramatický detektivní příběh nálezu tohoto pokladu. O Hradozámecké noci poslední srpnovou sobotu bude mít premiéru novinka, a to filmový minifestival v nádherných historických kulisách hradozámeckého areálu. Promítat se budou mimo jiné unikátní dokumentární filmy o relikviáři sv. Maura a o historii bečovského zámku.

www.zamek-becov.cz

12. září, státní zámek Valtice: Národní centrum divadla a tance. Slavnostní otevření obnoveného zámeckého divadla. Divadlo, z něhož se zachovaly vlastně jen obvodové zdi, bude vybaveno moderní technikou a replikou barokní jevištní mašinerie a bude mu navrácena původní dispozice. Vznikne unikátní divadelní scéna, která bude poskytovat možnost rekonstrukce dobových představení a na rozdíl od obdobných nemnoha zámeckých divadel nebude provozně limitována památkovou ochranou. Přinese však divákům obdobný umělecký prožitek, jakého se kdysi dostalo předešlým generacím, ať už je tenkrát původ či aktuální společenské postavení usadily do parteru, lóže či na galerii.

www.ncdt.cz

10.–13. září, státní zámek Rájec nad Svitavou: Babí léto na zámku – Rájecké jiřinky. Květinová aranžmá z jiřin a dalších podzimních květů a plodů. Květiny budou součástí prohlídkové trasy zámku.

www.zamekrajec.cz/

12.–13. září, státní hrad Bouzov: Zpívané prohlídky. Komentované prohlídky s písničkami z pohádek a filmů pro děti.

www.hrad-bouzov.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *