Které běžné rostliny vám mohou zachránit život a kterým se raději vyhněte

Které běžné rostliny vám mohou zachránit život a kterým se raději vyhněteTo nejdůležitější k dosažení optimálního zdraví je žít v souladu s přírodou.

Skvělý způsob, jak oživit toto spojení s přírodou, je pěstovat vlastní potraviny. Přemýšleli jste někdy nad konzumací rostlin, které rostou divoce – možná i v zahradě za vaším domem?

Některé druhy „plevelu“ mohou být při správné přípravě lahodné a jsou zcela zdarma. Například jedno z nejlepších řešení na vypořádání se s bolestí, je divoký salát (Lactuca virosa).

Ačkoli není natolik znám, jak by si zasloužil, s velkou pravděpodobností již roste nebo brzy bude růst ve vaší zahradě.

Tento „salát“ je již dlouho znám ve světě přírodních léků či alternativní léčby. Často se o něm mluví jako o „opiu chudých“.

Které běžné rostliny vám mohou zachránit život a kterým se raději vyhněte

Pokud jste trpěli úzkostí, bolestmi hlavy, svalů či kloubů, pak už možná znáte divoký salát. Je účinný také na ztišení jednorázového neklidu a snížení úzkosti, a také může potlačovat syndrom neklidných nohou. Při používání doplňku z tohoto salátu užívejte 30 až 120 miligramů extraktu před spaním.

Divoký salát se ukázal být účinný při léčbě celé řady problémů. Může fungovat na všechno, počínaje bolestí svalů či kloubů, až po černý kašel.V knize Moderní herbář, 2.díl, se dokonce uvádí, jak Dr. Collins „uvedl, že užíváním dávek 0,0012 až 0,0039 gramu extraktu bylo vyléčeno 23 z 24 případů edému“.

Mnozí lidé ho užívají jako prostředek k odstranění nespavosti.

V článku zveřejněném počátkem tohoto léta stránka Live Scienceuvedla některé lehko spoznatelné zdravé bylinky, mezi které patří:

  • pampeliška: jedlá je celá rostlina a listy obsahují vitamíny A, C a K, a také vápník, železo, mangan a draslík.
  • šrucha zelná (Portulaca oleracea L.): šrucha zelná je na čele seznamu rostlin obsahujících omega-3 nenasycené mastné kyseliny.
  • merlík bílý: merlík je jako špenát, ledaže zdravější, chutnější a jednodušeji se pěstuje.
  • jitrocel: jeho profil živin je podobný pampelišce.
  • kopřiva: když s ní zacházíte opatrně, aby vás nepopálily její drobné, kyselinou naplněné jehlice, je chutná a výživná, ať už vařená, nebo připravená ve formě čaje.

Právě takto samozřejmě jedli naši předkové. Živili se lovem a sběrem a VŠE bylo divoké. A podle toho, co se říká, byli mnohem zdravější, než jsme my.

Podobně jako všechno ostatní i zde platí, že poznávání a užívání divoce rostoucích rostlin vyžaduje věnovat nějaký čas sebevzdělávání, abyste nesnědli něco nejedlého či dokonce jedovatého.

Když však věnujete trochu pozornosti učení, co máte hledat, můžete ZDARMA využívat některé z nejzdravějších a nejvýživnějších rostlin – a užít si spoustu zábavy. Vedle internetu, celé řady vynikajících tištěných knih a kurzů hledání potravy v divočině je nyní k těmto informacím snadný přístup.

Vezměte tedy košík a svou oblíbenou motyku a vyjděte ven podívat se, jaké malé skvosty se vám podaří najít na vlastním dvoru!

Hlavní dělení divoce rostoucích jedlých rostlin

Rostliny se člení do skupin na základě jejich botanické čeledi a v říši rostlin jsou stovky čeledí. Pro účely tohoto článku se zaměříme na několik vybraných členů následujících pěti čeledí:

  1. čeleď Portulacaceae (šruchovité), kam patří batolka prorostlá (Claytonia perfoliata), Calandrinia ciliata, šrucha velkokvětá (Portulaca grandiflora) a šrucha zelná (Portulaca oleracea)
  2. čeleď Plantaginaceae (jitrocelovité), patří sem jitrocel větší, žabník jitrocelový a jitrocel kopinatý
  3. čeleď Asteraceae (hvězdnicovité), patří sem pampelišky, sedmikrásky a bodláky (největší rostlinná čeleď s více než 22 000 druhy)
  4. čeleď Urticaceae (kopřivovité), do které patří kopřiva dvoudomá, Laportea canadensis a Pilea pumila
  5. čeleď Chenopodiaceae (merlíkovité), patří sem špenát, červená řepa, merlík čilský (quinoa) a merlík bílý

Šrucha

Podívejme se nejprve na rockovou hvězdu mezi divoce rostoucími jedlými rostlinami – jak jinak, z čeledi šruchovité.

Které běžné rostliny vám mohou zachránit život a kterým se raději vyhněte

Šrucha zelná neboli Portulaca olearacea je omega-3 elektrárnou vegetační říše, a je velmi pravděpodobné, že vám právě roste na dvoru. Podle Mother Earth News je nejrozšířenějším druhem „plevelu“ na světě.

Šrucha se velmi podobá miniaturní tlustici vejčité (Crassula ovata), má masité šťavnaté listy a načervenalé stonky. Stonky rostou plocho do země a rozbíhají se ven z jednoho kůlového kořene, někdy vytvářejí velké, ploché kruhové koberce o průměru do 40 centimetrů.

Přibližně v polovině července šrucha vytvoří malinké žluté květy o průměru asi půl centimetru. Semena šruchy jsou nesmírně odolné, některé zůstávají v půdě životaschopné i 40 let.

Jediná rostlina šruchy dokáže vytvořit ať 200 000 semen! A šrucha dokáže růst téměř všude, počínaje úrodnou půdou v zahradě až po tu nejvyprahlejší pouštní půdu, a dokonce u vaší příjezdové kamenito-prašné cestě.

Dejte si ale pozor, abyste si nezmýlili šruchu s pryšcem, neboť mohou vypadat podobně a z pryšce onemocníte.

V rostlinné říši podobně vypadající rostliny často rostou vedle sebe – a jedna je často jedovatá! Šrucha má ve srovnání s onou zeleninou hvězdny profil omega-3 mastných kyselin.

Jak můžete vidět v níže uvedené tabulce, svým obsahem omega-3 tuků poráží mnohé jiné druhy zeleniny.

Hladiny omega-3 mastných kyselin v běžných potravinách:

  • listový salát, 1 šálek, 53 mg
  • lněný olej, 1 lžíce, 7196 mg
  • semínka chia, 28,35 g, 4915 mg
  • vlašské ořechy, 28,35 g, 2542 mg
  • olej z vlašských ořechů, 1 lžíce, 1404 mg
  • brokolice, syrová, 1 stonek, 147 mg
  • květák, 1/2 šálku, 104 mg
  • špenát, 1 šálek, 41 mg

Hladina omega-3 mastných kyselin v šruche:

  • šrucha, 1 šálek, 300-400 mg

Kromě velkého obsahu omega-3 mastných kyselin má šrucha další výživové přínosy:

  • 6x více vitamínu E než špenát
  • 7x více betakarotenu než mrkev, poskytuje 1320 IU/100 g vitaminu A (44 % doporučeného denního příjmu), což je jeden z nejvyšších mezi zelenou listovou zeleninou
  • 25 mg vitaminu C na šálek (20 % doporučeného denního příjmu)
  • je bohatá na hořčík, vápník, železo, riboflavin, draslík, fosfor a mangan

Šrucha údajně pomáhá, když máte močové či trávicí problémy a má antifungální a antimikrobiální účinky. Je také užitečná na kožní stavy, jako jsou akné, lupénka a spáleniny od slunce.

Někteří lidé chuť šruchy přirovnávají ke špenátu nebo řeřiše s „lahodně citronovou“ vůní. Hledejte jemné mladé listy a stonky, které jsou dobré do salátů či sendvičů.

Šrucha je také bohatá na pektin, může se tedy používat k zahuštění polévek a omáček.

Podle nadace Weston A. Price staří Řekové dělali ze semen šruchy chlebovou mouku a její šťavnatá stébla nakládali; Mexičané si na ní pochutnávají s vejci a vepřovým masem a Číňané ji konzumují s nudlemi.

Pokud potřebujete malou kulinářskou radu, existuje pár receptů se šruchou – viz stránky Prairieland CSAWeston A. PriceSunset Part CSA a Epicurious.

Pampeliška

Které běžné rostliny vám mohou zachránit život a kterým se raději vyhněte

Pampelišku pravděpodobně znáte. Není dvora, na kterém by nevyrástla jedna či dvě pampelišky, zahradníky obvykle všude vítány vitriolom. Ale, řečeno slovy stránky The Daily Green:

„Pokud je neumíš porazit, pak je sněz!“

Všechny části pampelišky jsou jedlé a plné živin. Pampeliška neboli Taraxacum officinale patří do čeledi hvězdnicovité (Astraceae).  Známá je také pod lidovými názvy jako pamprlice, pampelík, pampelíšek, pampališka, pampuliška, pleška, mléč, hadí mlíčí, husí kap, majíček, lví zub, kašinec, lucerničky.

Pampeliška má antioxidační vlastnosti a obsahuje hořké krystalické látky zvané taraxacin a taracerin a sloučeniny inulin a levulin, které zřejmě vysvětlují některé její léčivé vlastnosti. Pampelišky vám nabízejí řadu výživných látek!

Obsahují:

  • jeden z nejbohatších zdrojů betakarotenu ze všech rostlin (10161 IU na 100 g, což představuje 338 % doporučeného denního příjmu)
  • vitaminy, včetně kyseliny listové, riboflavinu, pyroxidinu, niacinu a vitaminů E a C
  • četné flavonoidy4x vyšší množství betakarotenu než brokolice
  • také lutein, kryptoxanthin a zeaxantin
  • skvělý zdroj minerálních látek, jako jsou hořčík, vápník, draslík, mangan a železo
  • zřejmě NEJVĚTŠÍ rostlinný zdroj vitaminu K1 poskytující 650 % doporučeného denního příjmu
  • listy jsou bohaté na potravinovou vlákninu, dobré i jako laxativum

Pampelišky se hojně vyskytují na polích, trávnících a loukách. Mají dlouhý, silný kůlový kořen, ze kterého paprskovitě vyrůstají dlouhé, roztřepené zelené listy.

Žlutý květ roste přímo z kořene a po dozrání se mění v nadýchanou bílou kouli, kterou jsme jako děti rozfoukávali a posílali povětrím. Všechny části rostliny vylučují po zlomení mléčně bílou „latexovou“ tekutinu.

Kořen je naplněn „bramborovou“ bílou dužinou a v létě se sklízí pro léčebné účely. Japonci ho dnes používají při vaření.

Které běžné rostliny vám mohou zachránit život a kterým se raději vyhněte

Listy pampelišky se dají používat do salátů, polévek, dají se odšťavňovat, vařit stejně jako špenát nebo sušit (s květinami) na přípravu pampeliškového čaje. Kořen se může sušit, pražit a používat jako náhrada kávy a z květů se může připravovat pampeliškové víno.

Pampeliška je známá svými následujícími léčivými vlastnostmi:

  • je laxativní a diuretická; užitečná při premenstruačním nadýmání a edému
  • upravuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi (kořen pampelišky)
  • je stimulující; povzbuzuje chuť k jídlu a celkově je dobrým žaludečním lékem
  • čistí játra; lék na játra a problémy se žlučníkem
  • prostředek k léčbě popálenin a bodnutí hmyzem (vnitřní povrch květových stonků)

Pampeliška má také antivirové účinky, a proto může být užitečná při léčbě oparu a AIDS. Bližší informace o výživových a léčivých vlastnostech pampelišky naleznete v článku zde.

Dejte si pozor, abyste si pampelišku nezmýlili se škardou (škarda měkká čertkusolistá), která může vypadat velmi podobně. Škarda vás nezabije, rozhodně však nenabízí tak skvělé nutriční přínosy jako pampeliška.

Které běžné rostliny vám mohou zachránit život a kterým se raději vyhněte

Merlík

Třetí bylinný klenot se jmenuje merlík bílý (Chenopodium album), v anglicky mluvících zemích lidově nazývaný husí noha, divoký špenát či prasečí plevel.

Merlík bílý je evropský příbuzný špenátu a řepy. Dá se najít podél silnic, na zarostlých polích, prázdných pozemcích, v narušené půdě a zřejmě roste u vás venku za domem.

Rostliny bývají dosti vysoké, dosahují výšky 1,8 metru, nebo i více. Po odkvětu je však obvykle nacházíme polehnuté, pokud nejsou podpírané okolními rostlinami.

Které běžné rostliny vám mohou zachránit život a kterým se raději vyhněte

Merlík má listy kosočtvercového tvaru s mělkými „zuby“ a charakteristickým bílým voskovitým prachem na spodní straně listů, díky čemuž se poměrně snadno určuje. Tato práškovitá látka mu z dálky dodává zaprášený vzhled, díky čemuž se někdy nazývá „bílá husí noha“.

Merlík obsahuje:

  • úžasných 11,600 IU betakarotenu na půl šálku (oproti 6500 mg u řepy a 8100 mg u špenátu)
  • 300 mg vápníku na půl šálku (oproti 88 mg u řepy a 93 mg u špenátu)
  • více než 4 % bílkovin

Merlík je také bohatý na vitamin C, riboflavin, folát, hořčík, draslík, vitamin E, B6 a thiamin. Divoký špenát, tedy merlík, je mnohem bohatší na živiny než jeho příbuzný, a chutná velmi podobně.

Merlík si můžete připravovat stejnými způsoby, jak připravujete běžný špenát.

Zkontrolujte, jestli je váš exemplář ČISTÝ, neboť merlík je „čistící rostlina“, která z půdy vytahuje znečišťující látky a koncentruje je v listech.

Podle Steva „Wildmana“ Brilla merlík, který je bez zápachu, se velmi podobá slabě jedovaté rostlině zvané merlík vonný (Dysphania ambrosioides), která ale voní po živici – dobře se tedy s oběma seznamte, abyste si je nepletli.

Steveovo naučné video o merlíku s množstvím názorných obrázků vám pomůže naučit se ho identifikovat.

Jitrocel

Jitrocele, tedy jitrocel větší (Plantago major), mají zcela samostatnou čeleď – jitrocelovité (Plantaginaceae).

Které běžné rostliny vám mohou zachránit život a kterým se raději vyhněte

Známý je pod mnohými lidovými názvy: hojílek, ranocel, volský jazyk, myší ocas, indiáni nazývali jitrocel „stopa bílého muže“, protože se říkalo, že vyroste všude, kde se vaše noha dotkne země.

Tato trvalá bylina chladného klimatického pásma má v oblibě vlhkou, neúrodnou půdu a úrodné trávníky a má široké oválné žilnaté listy (dlouhé až 25 centimetrů), které jsou uspořádany do několika přízemních růžic.

Rostlina vytváří četné malé květy na koncích dlouhé stonky, vysoké 20 až 50 centimetrů.

Mladé listy jitrocele jsou jedlé za syrova nebo vařené a jsou bohaté na vitamin B1 a riboflavin. Tato rostlina má dlouhou historii léčebného využití sahající do dávných dob. Zdá se být skutečným všelékem, protože seznam jejího použití je rozsáhlý.

Jedno z indiánských pojmenování jitrocele se překládá jako „životní magická síla“, což mluví za vše.

Část nutriční síly jitrocele pochází z pozoruhodného glykosidu zvaného aukubin, o kterém se v časopise Journal of Toxicology píše jako o účinném antitoxinu.

Ve skutečnosti je tento „plevel“ plný účinných složek, jako jsou mimo jiné kyselina askorbová, apigenin (fytonutrient se silnými antioxidačními vlastnostmi), kyselina benzoová, kyselina oleanolová a kyselina salicylová, které dávají rostlině široké spektrum použití jako antiseptikum, protizánětlivý, diuretický a hemostatický lék, lék proti kašli, a dokonce lék na srdce.

Existuje lékařský důkaz, že jitrocel může napomáhat při celé řadě zdravotních problémů, jako jsou:

  • astma, kašel, sinusitida, bronchitida, tuberkulóza a plicní emfyzém
  • revmatismus
  • vytváří přirozenou averzi na tabák
  • problémy s močovým měchýřem, cystitida
  • kontrola krevního cukru
  • zastavuje krvácení
  • horečka
  • průjem, dyzentérie, gastritida, peptický vřed, syndrom dráždivého tračníku, hemoroidy a zácpa
  • kožní zánět, rány, bodnutí hmyzem a maligní vředy
  • hypertenze
  • alergie a senná rýma
  • kousnutí chřestýšem

Kopřiva

A v neposlední řadě je tu nepříjemně fascinující kopřiva dvoudomá (Urtica dioica), člen čeledi kopřivovité.

Ošklivé popálení od této kopřivy je dobře maskováno krásnými listy podobnými krajce, které do vás při nepozornosti dokážou vystřelit malé jedovaté šipky.

Které běžné rostliny vám mohou zachránit život a kterým se raději vyhněte

Listy do velké míry připomínají mátu… ale rozhodně se tak nechovají!

Popálení od kopřivy mají na svědomí malé duté vlásky na stoncích a spodní straně jejích listů. Uvnitř těchto vlásků je směs chemických látek, jako jsou histamin, acetylcholin, serotonin a kyselina mravenčí.

Když se vlásků dotknete, zlomí se, obnaží se ostré hroty jehly, které vám do kůže vstříknou toxin. Au!

Popálení od kopřivy je docela dobrý způsob, jak ji bezpečně identifikovat. Existuje však další rostlina pod latinským názvem Cnidoscolus stimulosus (která vlastně do čeledi kopřivovité nepatří), se kterou si ji můžete splést.

Má listy ve tvaru dlaně či ruky, na rozdíl od kopřivy, která má listy kopinaté. Více o kopřivě se můžete dozvědět v krátkém naučném videu od Greena Deaneho. V tomto videu vám David Wolfe ukazuje, jak sklízet kopřivu dvoudomou, aby vás nepopálila. Říká se, že k utišení bolesti a zánětu je účinné aplikovat pastu z jedlé sody a vody.

Kopřiva obsahuje hodně železa, draslíku, manganu, vápníku a vitaminů A, C, D a K. Každý šálek kopřivy vám dodá úžasných 1,790 IU vitaminu A, což je třídenní doporučený denní příjem.

Nejčastěji konzumovanými částmi kopřivy jsou listy a kořeny, protože stonky dospělé rostliny jsou dosti tuhé.

Kopřiva dvoudomá má následující léčebné použití:

  • díky svému vysokému obsahu železa a chlorofylu léčí anémii a únavu
  • udává se, že kořen kopřivy je nápomocný při zvětšené prostatě (benigní prostatické hyperplazii, nebo také BPH)
  • infekce urinárního traktu
  • poskytuje úlevu od senné rýmy a sezónních alergií
  • je diuretická
  • ulevuje při artritidě, bolesti kloubů a dně (vnitřně a zvenčí) tím, že podporuje vylučování kyseliny močové z vašich kloubů
  • jako hemostatikum (zastavuje lokální krvácení)
  • rozpouští močové kameny
  • lék na kopřivku, vyrážky a jiné podráždění kůže (zejména reakce na měkkýše), díky svým antihistaminovým vlastnostem
  • o kopřivě se dokonce mluví jako o afrodiaziaku

Většina lidí kopřivu vaří, protože vaření neutralizuje pálení, ačkoli jsou i extra drsní gurmáni, kteří ji jedí syrovou.

Doporučuje se kopřivu namáčet ve vodě předtím, než ji zkonzumujete v salátu. Tímto způsobem předejdete popálení.

Některé skvěle znějící recepty z kopřivy naleznete v tomto článku.

Určitě existuje i více dobrých jedlých rostlin. Locika kompasová, rožec rolní, mléč, jetel luční, lopuch, orobinec, křídlatka japonská a šťavel, ty všechny si zaslouží pozornost, na jejich popis však jeden článek nestačí.

S rozšiřováním svých divokých chutí se můžete postupně dozvídat o některých dalších divoce rostoucích jedlých rostlinách, které čekají jen na to, kdy je objevíte.

Bezpečnostní tipy pro usilovného sběrače

Dříve, než se vrhnete do svého nového dobrodružství s divoce rostoucími jedlými rostlinami, je třeba učinit některá bezpečnostní opatření, neboť ne všechny divoce rostoucí rostliny je bezpečné konzumovat.

Nikdy byste neměli jíst rostlinu, když si nejste zcela jisti, že není jedovatá.

Podle odborníka na syrovou stravu a divoce rostoucí rostliny Sergeje Boutenka:

„Když sklizíte divoce rostoucí rostliny za účelem konzumace, existuje vysoká pravděpodobnost, že se ty jedlé rostliny budou dělit o svůj životní prostor s nejedlými. Jedovatost těchto nejedlých rostlin se může pohybovat od mírné až po extrémní.

Pokud jste podobná nátura jako já, pak se jakékoli formě otravy raději vyhněte, ať už je mírná nebo těžká. Z tohoto důvodu je dobrým nápadem naučit se rozpoznat divoce rosoucí rostliny co nejspolehlivěji.“

Jedlých rostlin je naštěstí mnohem více než těch jedovatých. Boutenko tvrdí, že v přírodě jsou tisíce divoce rostoucích, bezpečných jedlých rostlin. Jedovatých je jen asi 150.

Z těch 150 se za „velmi toxické“ (tj. mohou být smrtelné) považuje jen asi 50 a zbývající jsou klasifikovány jako „mírně jedovaté“, což značí, že mohou vyvolat zvracení, průjem nebo bolest hlavy, ale zřejmě vás nezabijí.

Boutenko tvrdí, že není příliš těžké se naučit, co je zapotřebí, abyste se vyhnuli těm 50 nebezpečným rostlinám a když se je naučíte rozpoznat, vaše šance na otravu jsou téměř nulové.

Některé komunity dokonce nabízejí kurzy, ve kterých vás naučí určovat bezpečné, jedlé rostliny, možná byste tedy mohli ve své oblasti prozkoumat možnost workshopů „bylinkářství“, „sběru léčivých rostlin“ či „lesní moudrosti“.

A dobrý start vám umožní zakoupení dobrého klíče pro určování rostlin.

Některé nejběžnější jedovaté rostliny, se kterými se budete muset seznámit, jsou uvedeny v následujícím seznamu. Pochopte prosím, že NEJDE o úplný seznam, jen o ukázku.

  • hyacint, narcis, narcis žlutý
  • náprstník červený
  • jmelí
  • oleandr
  • lýkovec
  • rozpuk skvrnitý a rozpuk jedovatý
  • soterek obecný, ricin
  • tis
  • blín
  • prilbica
  • menispermum
  • durman obecný

Podle knihy Přežití v divočině, když vidíte divoce rostoucí rostlinu, kterou neumíte identifikovat, měli byste se řídit následujícími znaky poukazujícími na možnou toxicitu:

  • mléčná nebo zbarvená šťáva
  • hořká či mýdlová chuť
  • listy podobné kopru, pastináku nebo petrželi
  • konce zrn s růžovými, fialovými či černými ostruhami
  • zrna, boby nebo semena v lusku
  • ostny, jemné žíně nebo trny
  • „mandlová“ vůně dřevnatých částí nebo listů
  • listy vyrůstající v trojicích

Skutečnost, že rostlina má některou z těchto charakteristik, ještě nutně neznamená, že je jedovatá, ale pokud ji neumíte bezpečně identifikovat, uděláte lépe, když si ji nepřidáte do salátu.

A mějte na paměti, že NIKDY nemáte sbírat rostliny, které byly vystaveny herbicidům nebo pesticidům, posypové soli, stečenému asfaltu, barvě nebo výkalům domácích mazlíčků.

Upozornění na závěr: s novými divokými potravinami seznamujte své tělo postupně.

I velmi kvalitní a výživná divoce rostoucí rostlina či bylinka může u některých lidí vyvolat neočekávanou reakci. Vyzkoušejte vždy jen jednu rostlinu a v MALÉM množství, abyste zjistili, jak bude reagovat vaše tělo.

Pokud se cítíte dobře, můžete ji konzumovat! Nekonzumujte však najednou celou mísu divoce rostoucích bylin, které jste dosud nikdy nejedli, protože pokud budete mít na jednu z nich OPRAVDU špatnou reakci, nebudete vědět, na KTEROU.

Zdroj: www.vylectese.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *