Krajiny světla v Plzni představuje japonský vizuální umělec Yasuhiro Chida

Sedm působivých, minimalistických světelných instalací, z toho tři ve světové premiéře, dávají vyniknout historickým prostorám i cenným muzejním exponátům. Výstava Light Scapes (Krajiny světla) představuje až do 21. dubna 2024 v prostorách Muzea církevního umění plzeňské diecéze v Plzni tvorbu uznávaného japonského umělce Yasuhira Chida.  

Díla Yasuhira Chida zkoumají témata jako je prostor a nicota, ticho a zvuk, světlo a tma, klid a ruch. Jeho instalace okouzlí jak náročné profesionály z oblasti výtvarného umění, tak ty, kteří se rádi nechají polapit a unášet silou současného umění, aniž by o něm měli nezbytně nějaké hlubší povědomí. V rámci výstavy proběhnou jak komentované prohlídky pro veřejnost, tak tvůrčí dílny pro školy.

Yasuhiro Chida je jedním z nejvýznamnějších  představitelů světelného umění současnosti. Pravidelně vystavuje v Evropě, Asii i USA. Ani v Plzni nevystavuje poprvé, jeho díla byla k vidění v rámci předešlých ročníků festivalu světla a umění BLIK BLIK. „V roce 2018 jsem poprvé pracoval mimo svou zemi, a bylo to právě zde v Plzni. Od té doby jsem se zúčastnil asi stovky výstav po celém světě, vytvořil mnoho děl a zdokonaloval je. Nyní se rád vracím s tím, že zde mohu představit svá klíčová díla z dvacetileté tvorby a tři nová díla, která vznikají přímo pro Muzeum církevního umění,“ říká k výstavě její autor Yasuhiro Chida.

Výstava Light Scapes je umístěna v prostorách bývalého kláštera ve Františkánské ulici, který dnes slouží jako Muzeum církevního umění. Návštěvníky může být toto místo vnímáno jako oáza klidu uprostřed rušného středu města. Yasuhiro si v muzeu vybral několik míst (mezi nimi např. letní refektář či bývalou mniškou celu), kam umístil svá díla. Toto propojení historických prostor a současného umění vytváří silný zážitek. „Objekt někdejšího minoritského kláštera dodnes nabízí možnost navštívit prostory, které vznikly velmi záhy po založení královského města Plzně. Propojení těchto unikátních prostor se světelnými instalacemi japonského umělce Yasuhira Chida dodá této sakrální stavbě nový a dosud nepředstavitelný rozměr.

Autor svá díla prezentuje v části kláštera, která je užívána jako Muzeum církevního umění plzeňské diecéze. Součástí výstavy tedy budou i exponáty tohoto muzea, jejichž tradiční instalace bude ozvláštněna uměním Yasuhira Chida,“ vítá propojení historických prostor se současným uměním ředitel Západočeského muzea v Plzni Jiří Orna.

Yasuhiro Chida pracuje s japonským konceptem “ma”. To by se dalo přeložit jako “meziprostor” a lze si ho představit jako paprsek světla procházející škvírou ve dveřích. “Ma” se projevuje v architektuře, umění, způsobu komunikace i života obecně. “Ma” je ticho mezi tóny, díky němuž vzniká hudba, odmlka mezi slovy, která jim dodává váhu, volný prostor mezi jednotlivými předměty, díky němuž mohou vyniknout. „Yasuhiro Chida nás chce svými díly zaskočit a překvapit, podnítit k zastavení se a zamyšlení. Chida vytváří nové prostory, které dávají vzniknout novým emocím. Zakoušíme japonské “ma”, soustředíme se na prostor okolo nás a zjišťujeme, jak nás uvědomění si toho, co nás obklopuje mění uvnitř,“ popisuje zážitek z Light Scapes kurátorka výstavy Adéla Klimková.

V rámci výstavy s uskuteční doprovodné programy –komentovaná prohlídka výstavou (středa 10.4. od 16:30) a rodinné dopoledne (neděle 21.4. od 10:00).  Připraven je také program pro druhý stupeň základních škol a střední školy, který se  věnuje tématům informačního zahlcení, informační hygieny a mindfulness.

Zdroj: DEPO 2015

Informace ke vstupenkám i doprovodným programům naleznete na www.blikblik.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *