Kozel bude na známce. Česká pošta ji vydává ve středu 15. února v edici Krásy naší vlasti

Zámek Kozel na Plzeňsku bude na známkách. Česká pošta je vydává a uvede do prodeje ve středu 15. února v edici Krásy naší vlasti. Nominále známky zastupuje písmeno E, které odpovídá 39 korunám, tedy poštovnému za obyčejnou listovní zásilku do evropských zemí do 50 gramů. Součástí je i obálka prvního dne vydání.

Autorkou známky je Ivana Lomová, která na ní zachytila pohled na lesní zámek Kozel z nedalekého kopečku. Pro inspiraci se autorka vypravila přímo na místo, kde hledala nejvhodnější pohled na zámek a též zajímavé detaily zámku. Shledala, že propojení objektu s krajinou, rozložení budov a nádherný park kolem, je velmi půvabné a příjemné místo. Při
své tvorbě původního návrhu autorka použila fixy, akvarel i pastelky. Symbol kozla pochází ze staré slovanské mytologie.
Kozel býval obětován pro usmíření bohů a za lepší úrodu. Kozla na zámku Kozel nemůžete zkrátka minout. Ostatně i
samotný zámek je po něm pojmenován.

Lesní zámek Kozel je klasicistní lovecký zámek na jižním Plzeňsku z konce 18. století. Stavitel Václav Haberditz ho vystavěl pro hraběte Jana Vojtěcha Černína z Chudenic, nejvyššího lovčího Království českého. Hlavní budova obdélníkového půdorysu s rozsáhlým nádvořím byla dokončena po pěti letech prací v roce 1779. V 90. letech pak hrabě Černín areál rozšířil o dvě dvojice staveb podle návrhu Ignáce Palliardiho, o kapli s jízdárnou a naproti lokajnu s konírnou. Dle pověsti svému názvu zámek Kozel vděčí pohanskému zvyku Slovanů, kteří v tamní lokalitě v době jarní rovnodennosti obětovali bohům kozla s vírou bohaté úrody. Možná i díky původní podobě a propojení s krajinou je zámek Kozel nejnavštěvovanější památkou v západních Čechách.

Zdroj: Česká pošta

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *