Kontroverzní lochotínský králík je po rekonstrukci. Univerzita jej nyní daruje obvodu

Kontroverzní dílo s názvem Panoptikum bývalého studenta Západočeské univerzity v Plzni Adama Trbuška, známé spíš jako obří růžový králík v Plzni na Lochotíně, prošlo generální opravou. Třítunový králík byl na několika místech popraskaný, měl rozbité oči a růžová barva byla dávno vybledlá. Univerzita, která je jeho majitelem, jej na žádost prvního plzeňského obvodu nechala opravit. Dalším krokem bude převod vlastnických práv na obvod.

Kromě opravy poškozených částí, odmaštění, umytí a nového dvouvrstvého nátěru se králík dočkal též nástřiku speciální nanotechnologií. „Díky aplikaci přípravku dojde k zakonzervování povrchu, a tím se zabrání abrazi a vnějším vlivům, jako je UV záření, kyselé deště, mráz a další atmosférické vlivy,“ vysvětlil obchodní ředitel společnosti Nanoultron Václav Bezdička. Doplnil, že ještě před závěrečnou aplikací nanotechnologie dojde ke kompletní sanaci proti tvorbě mechů, sinic, řas a plísní.

Socha Panoptikum bude druhým uměleckým dílem v majetku prvního plzeňského obvodu. Prvním je Andělíček, soška, která byla v roce 2009 vylovena z Košuteckého jezírka; originál je dnes umístěn v budově ÚMO Plzeň 1. Na celém území obvodu se pak nachází více než dvacítka děl ve veřejném prostoru, z nichž je většina v majetku města Plzně a obvod provádí jejich pravidelnou údržbu. Např. letos nechával obvod obnovit a očistit desky památníku Lidice–varují! v parku U Bazénu a památníku obětem 2. světové války na náměstí Odboje před Boleveckou základní školou. Tyto opravy vyšly dohromady na 32 tisíc korun. Údržba dalších uměleckých děl si letos zatím vyžádala náklady v řádu tisíců korun.

Zdroj: ÚMO Plzeň 1

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *