Kolíbá se velryba. Alfa zve na pohádku o dvou pirátech, které spolkla…

I ve velrybím břiše může být nakonec jako v pokojíčku. A ani strašní piráti nemusí zůstat strašnými piráty navždycky… Právě o tom je nejnovější premiéra plzeňského Divadla Alfa s názvem Kolíbá se velryba. Premiéru měla v pondělí a slavnostní večerní premiéra se odehraje v pátek 18. prosince.

Nezaměnitelný rukopis liberecké autorky Ivy Peřinové diváci Alfy dobře znají – Kolíbá se velryba bude její osmou hrou uvedenou na plzeňské scéně. Hravý příběh pirátů Žvandy a Plandy patří mezi autorčiny kultovní texty – v Naivním divadle v Liberci se hrál od premiéry v roce 1988 více než čtvrt století. A podle výtvarníka Ivana Nesvedy je to velký divadelní zážitek. Ostatně prý jako každé z osmi děl první dámy loutkářské tvorby Ivy Peřinové.

„S nadsázkou můžeme říci, že hra Ivy Peřinové Kolíbá se velryba obohatila dětství několika generací diváků, aniž by ale ztratila cokoliv na svém kouzlu a imaginaci. Jedná se o jednu z nejúspěšnějších her současného českého loutkového divadla, o text, který nestárne. Jsem přesvědčený, že nám to od 14. prosince potvrdí reakce nejmenších plzeňských diváků,“ říká Jakub Hora, ředitel Divadla Alfa.

Velryba i piráti na jevišti jsou plodem hravosti a fantazie dvou herců – klaunů. Všechno začíná tím, že si vyrobí papírovou čepici, která by vlastně docela dobře mohla být i pirátskou lodí, na níž plují Žvanda a Planda. Ti nakonec skončí ve velrybím břiše, ale naštěstí „jde kolem velryby“ i hvězdička spadlá z nebe, jež – jak známo – umí plnit přání… A právě z jejího, zcela nenápadného podnětu se dva „oškliví“ piráti „jaksi mimochodem“ napraví a „jaksi mimoděk“ v nehostinných velrybích útrobách zbudují vlastními silami útulný pokojíček.

Hlavní role pirátů svěřil režisér Tomáš Dvořák dvěma nováčkům souboru Josefu Jelínkovi a Petrovi Vydarenému (na snímku), v roli kouzelné Hvězdičky se představí Radka Mašková.

Inscenaci Kolíbá se velryba mohou diváci Alfy vidět i o vánočních svátcích – v sobotu 26. prosince od 15:00. O den později, 27. prosince je pak ve stejný čas na programu vánoční pohádka O zapomnětlivém psaníčkovém andělíčkovi v podání hostujícího Divadla Pro malý.

 

Na sezónu 2015/16 připravilo Divadlo ALFA celkem čtyři premiéry. První z nich byl v říjnu kouzelný příběh Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny v režii legendy českého animovaného filmu Jiřího Barty. Hra Ivy Peřinové Kolíbá se velryba je druhou premiérou sezóny.

Třetí bude Pohoršovna, která je opakem polepšovny, a právě v ní zkušená Škůdkyně pohorší vaše hodné děti… Divadelní adaptaci stejnojmenné knížky Daniely Fisherové bude v únoru režírovat Petr Borovský, kterého diváci Alfy znají především jako herce.

Poslední premiérou sezóny bude Molièrova komedie Lékařem proti své vůli. Tím se v bláznivém příběhu, inspirovaném „komedií dell´arte“, omylem stane drvoštěp Sganarelle. Méně známá hra světového klasika v režii Tomáše Dvořáka se poprvé představí v květnu.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *