Koledu pro Ledovec nahrála i Plzeňská filharmonie

Organizace Ledovec, která v Plzeňském kraji pomáhá lidem se zkušeností s duševním onemocněním, vyrazila na vánoční koledu. Podpořit organizaci a koledovat pro ni se rozhodla čtveřice interpretů – Plzeňská filharmonie, skupina EXTENSION, Stoker One Man Band a hudebník Jirka Mucha. Koledy jsou zveřejněny na internetových stránkách KoLedovec.cz, kde jsou i další informace ke koledování ve prospěch organizace.

„Činnost organizace vnímáme jako potřebnou a užitečnou. Jsme rádi, že můžeme Ledovec touto formou podpořit,“ uvádí Lenka Kavalová, ředitelka Plzeňské filharmonie. Příznivci filharmoniků i dalších hudebníků mohou vedle podpory prospěšné činnosti přispět i k vítězství svých oblíbených interpretů v soutěži koledníků. „U jednotlivých skladeb budeme sledovat výši podpory a na Silvestra vyhodnotíme nejúspěšnějšího koledníka,“ vysvětluje Petr Moravec, ředitel Ledovce.

Organizace Ledovec získává podporu z veřejných zdrojů. „Ne všechny naše aktivity je možné podpořit dotací, a ne na vše se nám podaří dotaci sehnat. Proto bychom chtěli touto cestou poprosit o dar na zajištění našeho provozu,“ uvádí Petr Moravec.

Spolek Ledovec pomáhá lidem s duševním onemocněním prostřednictvím komunitních týmů, do kterých jsou zapojeni psychiatři, psychologové, terapeuti, sociální pracovníci, případně odborníci z dalších profesí. „Pomáháme s těžkými situacemi v nejrůznějších oblastech – od zvládání projevů nemoci až po řešení dluhů, hledání zaměstnání či bydlení. Poskytujeme také krizovou telefonickou pomoc,“ upřesňuje ředitel organizace. Důležité jsou podle něj v činnosti organizace i svépomocné a osvětové aktivity. Organizace ročně podpoří na dva a půl tisíce lidí.

Duševní onemocnění není zdaleka okrajovou záležitostí. Počet lidí vyhledávajících odbornou pomoc navíc trvale narůstá. Podle vybraných statistických údajů počet osob s duševním onemocněním v ČR překračuje 700 tisíc, podle dalších odborných zdrojů je ještě vyšší. V souladu s dlouhodobou strategií rozvoje psychiatrické péče v ČR je třeba posilnit síť ambulantních a terénních služeb. „Pomáháme lidem nejen ambulantně u nás, ale i přímo u nich doma, či kdekoli jinde v terénu, kde je potřeba. Takto nastavená podpora má za cíl předejít hospitalizaci, popřípadě se z ní co nejdříve vrátit zpět do běžného života,“ uzavírá Petr Moravec.

Zuzana Lášková, ilustrační foto

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *