Koalice pro Plzeň chce nabídnout zdravý selský rozum, dopravu seniorům za 365 korun ročně a prorodinnou politiku

„Čím se odlišujeme od ostatních politických subjektů, je koncepce prorodinné politiky. Chceme, aby ji kraj začal koordinovat včetně pomoci neúplným rodinám ve spolupráci s neziskovým sektorem, církvemi, příspěvkovými organizacemi kraje a soukromými subjekty. Hodláme pomáhat matkám vracejícím se do zaměstnání po rodičovské dovolené, a to s umožněním práce na zkrácený úvazek či podporou mikrojeslí a dětských skupin,” prohlásila na tiskové konferenci lídryně Koalice pro Plzeň Ivana Bartošová.

Koalice pro Plzeňský kraj tvořená KDU-ČSL, Stranou zelených a hnutím Nestraníci oficiálně zahajuje svou kampaň pro krajské volby. Jejím cílem je rovnoměrný rozvoj celého regionu tak, aby se minimalizovaly rozdíly v kvalitě života v centrech a okrajových oblastech.

Krajský tajemník KDU-ČSL Oldřich Rozšafný na snímku představuje kandidáty Koalice pro Plzeňský kraj na prvních třech místech kandidátky – zleva Svatava Štěrbová, Ivana Bartošová a Tomáš Rada. Foto Ondřej Hovjacký

“Budeme aktivně rozvíjet kampaň Společnost přátelská k rodině, Firma přátelská k rodině a tím oceňovat vstřícný přístup společnosti a komerční sféry k rodičům. Hodláme prosadit systém takzvaných rodinných pasů, které přinášejí rodinám slevy na jízdném, vstupném a na některé služby. Systém rodinných pasů převzatých z Rakouska zavedl jako první Jihomoravský kraj a po jeho vzoru pět dalších krajů. S představiteli Jihomoravského kraje už vedl jednání o propojení systému Plzeňské karty a projektech ‚rodinné pasy‘ a ‚seniorpasy‘ náměstek  plzeňského primátora Petr Náhlík spolu s náměstkem Pavlem Kotasem. Podpoříme také malotřídní venkovské školy nebo volnočasové aktivity dětí a mládeže,“ sděluje kandidátka na hejtmana Ivana Bartošová (KDU-ČSL).

V oblasti dopravy má Koalice pro Plzeňský kraj svou vizi, jak dále rozvíjet veřejnou dopravu i dopravní infrastrukturu. „Naším záměremje zavedení nového typu předplatného ve veřejné dopravě za 365 korun ročně za jednu tarifní zónu Integrované dopravy Plzeňska, které by umožnily občanům starším 70 let cestovat za korunu denně. Mimoplzeňští studenti středních a vysokých škol mají (na rozdíl od Plzně kde je sleva 50 procent) nyní slevu na jízdném v krajské dopravě jen 25 procent. Jsme přesvědčeni, že pro rozpočet Plzeňského kraje je reálná a únosná padesátiprocentní sleva pro studenty po celý rok, a to nejen pro cesty do školy,“ uvádí Mgr. Svatava Štěrbová, starostka obce Kladruby (Strana zelených).

Značný problém spatřujeme v tranzitu kamionů, který trápí obyvatele velkých i menších obcí. Chtěli bychom proto být iniciativní nejen legislativně ale i prakticky a dokázat zabránit tomu, aby kamiony jezdily tranzitně přes města a obce, když jsme jeden z mála krajů České republiky, kde je zcela dokončena dálniční síť,“ konstatuje Svatava Štěrbová.

Záměrem koalice je rovněž podpora spolkové činnosti v obcích a městech na celém území kraje. „Právě spolky jsou na mnoha místech jediným partnerem obecní samosprávy a hlavním motorem řady aktivit,“připomíná Tomáš Rada, první místostarosta Rokycan (hnutí Nestraníci). K prioritám patří i zachování vyrovnaného hospodaření kraje. „Chtěli bychom ale docílit změny struktury rozpočtu. Naším záměrem je posílit sociální oblast, 91 milionů korun vyčleněných na letošní rok, považujeme za nedostatečnou částku,“ dodává Tomáš Rada.

Koalice sází na kontaktní kampaň ve formě zábavných odpolední pro děti, která se uskuteční na 17 místech po celém kraji. Záměrem je, nabídnout rodinám možnost příjemně strávit svůj čas s kandidáty, kteří je seznámí s programovými prioritami. Chybět nebude skákací hrad, cukrová vata ani soutěže o ceny.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *