Klubem Divadla Alfa zazní v sobotu vyprávění a písničky v bulačině

Poudačky a písničky, které na Chodsku sesbíral národopisec Jindřich Jindřich, zazní v jedinečném podání dudáka a vypravěče Josefa Kuneše v sobotu 10. prosince od 14 a od 15.30 h v klubu Divadla Alfa. Pořad s názvem „Přijte teky hyjtu“ je věnován dětem i dospělým a Josef Kuneš v něm bude mluvit poctivou bulačinou, neboli chodským nářečím. Nejtěžší slova bude ovšem vysvětlovat.

Staryj Eder bul jernú ve městě na jermarku, ha vidíl tám papouška, keryj humíl mluvít. „Safra, to by bulo něco, mít takuvýho ftáka, šichní ze vsí by nám ho závidíli.“ Ha taktera ftáka kúpíl. Míl eště ňákou další pochůzku ha tak poprosíl kameráda, haby ženě ftáka vodnes … co bylo dál, se dozví diváci, kteří si v sobotu nenechají ujít odpoledne u čaje a chodských koláčů, určené rodinám s dětmi a také všem, kteří mají rádi Chodsko. Spolu s lidovým vypravěčem a dudákem Josefem Kunešem si mohou zazpívat i známé písničky, třeba o tom, co jsou Domažlice.

Josef Kuneš je první host z nově budované dramaturgické linky tzv. storytellingu – neboli vyprávění příběhů. „Vyprávění se v klubu Divadla Alfa chceme věnovat nejenom proto, že je to právě trend, který nabírá na síle. Důvodů je mnoho. Vyprávění předchází před divadlem, které už vypráví multimediálně, pomocí herců, výtvarného a hudebního jazyka a režijní interpretace. Připravujeme si dětské diváky na složitější způsob vyprávění příběhů,“ říká dramaturgyně Divadla Alfa Petra Kosová a dodává: „Dnešní dospělí dětem málo čtou a ještě méně vypráví. Přibývá přitom odborníků, kteří tvrdí, že počítačové technologie mohou děti retardovat, a proto mluvené slovo velmi potřebují. Právě formou poutavého vyprávění příběhů se děti učí soustředit a uklidnit se. U starší generace je zase vyprávění a pobývání s lidmi považováno za dobrý lék proti stárnutí paměti.“

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *