Jubilejní 25. veletrh cestovního ruchu HOLIDAY WORLD 2016 bude plný novinek a zajímavostí z Čech, Moravy, Slezska, ale i z Číny

18. – 21. února 2016 se na výstavišti v pražských Holešovicích uskuteční 25. veletrh cestovního ruchu HOLIDAY WORLD. Letošní jubilejní ročník přinese nejen mnoho novinek z ČECH, MORAVY a SLEZKA, ale díky jednání mezi čínským tourist boardem (CNTO), CzechTourismem a Inchebou Expo Praha, se ČÍNA stává čestným hostem veletrhu. Účastníci se mohou těšit na bohatý kulturní program i z této exotické země.

 

Veletrh patří dlouhodobě mezi nejvýznamnější a nejprestižnější událost cestovního ruchu ve střední Evropě, a to jak pro odborníky, tak i širokou veřejnost. REGION WORLD pak slouží k prezentaci tuzemských regionů či slovenských regionů. Těšit se můžete i na 10. ročník gastronomického veletrhu TOP GASTRO & HOTEL.

HOLIDAY WORLD 2016 poprvé ve své historii představí i partnerský region – Jihomoravský kraj, který je průkopníkem v tomto směru. Ve veletržní hale tak budou moci návštěvníci získat informace z pestré nabídky turistických možností i vinařskou sekci.

Novinky turistické sezóny 2016 v Jihomoravském kraji
Jižní Morava bezesporu byla a je nejatraktivnějším regionem pro turistiku. Hned čtyři památky UNESCO stojí za pozornost (kulturní krajina Lednicko-valtického areálu, funkcionalistická vila Tugendhat v Brně, slovácký verbuňk a Jízda králů jako dva klenoty nehmotného kulturního dědictví) a dvě biosférické rezervace UNESCO (Bílé Karpaty a Dolní Morava), jejichž význam je srovnatelný.

Zajímavou a velkou novinkou koncem května bude Archeopark Pavlov. Projekt podpořený Regionálním operačním programem a Jihomoravským krajem unikátním způsobem zpřístupní lokalitu, která patří mezi národní kulturní památky. Komplex sídlišť z období paleolitu (doby lovců mamutů) pod Pálavou poskytl za dlouhá desetiletí výzkumů obrovské množství kamenných a kostěných nástrojů, uměleckých předmětů, ale i kosterních ostatků člověka současného typu, díky kterým tak patří mezi přední archeologické lokality v celosvětovém měřítku.
V první polovině roku bude v brněnské Löw-Beerově vile zpřístupněna expozice představující kapitoly z dějin architektury a životního stylu měšťanstva v Brně v období od druhé poloviny 19. století až do počátku 20. století. Expozice na pomezí muzea architektury a „house-muzea“ bude umístěna v deseti místnostech vily brněnského židovského továrníka Löw-Beera v Drobného ulici, který financoval výstavbu slavné vily Tugendhat pro svoji dceru Gretu Tugendhatovou na sousedícím pozemku.

U příležitosti 700. výročí narození českého krále a římského císaře Karla IV, připravila Centrála cestovního ruchu Jižní Morava turistický produkt nazvaný Po stopách moravských Lucemburků. Jde o jakýsi katalog turistických cílů a služeb, provázející návštěvníky regionu po místech s turistickým potenciálem, významně spjatých s působením lucemburského rodu.

Jihomoravské muzeum ve Znojmě uspořádá v květnu a červnu na Znojemském hradě výstavu České korunovační klenoty na dosah, která představí mistrovské repliky českých korunovačních klenotů a dalších exponátů vztahujících se k životu a vládě Karla IV. Od května do září bude znojemský hrad hostit také výstavu Karel IV. a jihozápadní Morava, která návštěvníkům připomene, jak se Karlova vláda vepsala do osudů zdejší krajiny a obyvatelstva.

Ani Pardubický a Královéhradecký kraj nezapomíná na milovníky turistiky a na veletrhu cestovního ruchu HOLIDAY WORLD 2016 představí expozici nazvanou VÝCHODNÍ ČECHY „Zemský ráj to na pohled“. Bezesporu jde o dva regiony, kde naleznete nepřeberné množství nádherné přírody, zajímavé historie s tradicemi. Mezi historickými vojenskými památkami můžeme zmínit pevnost Josefov v Jaroměři z let 1780 – 1787, s typickým hvězdicovitým tvarem a strategickým umístěním na návrší řek Labe a Metuje. O pozornost stojí i tzv. Králické pevnostní oblasti – mohutné Dělostřelecké tvrze Stachelberg (Žacléř), Hanička (Rokytnice v Orlických horách) a Skutina (Sedloňov), Pevnostní systém Dobrošov, Tvrz Hůrka v Králíkách a potom také Tvrz Bouda, kterou můžete najít nedaleko Těchonína, která je poměrně dobře dostupná i z Kramářovy chaty na Suchém vrchu.

V blízkosti Hradce Králové je zase známé Bojiště 1866 na Chlumu, kde proběhla největší a nejkrvavější bitva prusko-rakouské války. I letos zda proběhnou vzpomínkové akce ke 150. výročí této bitvy. Dne 1.7.2016  se odehraje bitevní scéna s názvem „Srážka jezdectva u Střezetic 1866“, dne 2.7. 2016 budou probíhat bitevní ukázky na jednotlivých místech bojiště a 3.7.2016 se můžete těšit na velkolepou bitevní scénu na motivy skutečných historických událostí.

Ti co nedají dopustit na východní Čechy, mají jedinečnou možnost prozkoumat Stezku v oblacích na Dolní Moravě, která byla otevřena v prosinci. Stavba se tyčí na skalnatém hřebeni masivu hory Slamník ve výšce 1.116 metrů nad mořem a z jejího vrcholu lze vidět masiv Králického Sněžníku s údolím řekly Moravy, dohlédnout se dá až na hlavní hřeben Jeseníků, Suchý vrch a Krkonoše se Sněžkou. Dřevěnou stavbu navrhl známý brněnský architekt Zdeněk Fránek.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *