Jste zváni na zámek: na setkání s Martinem Petiškou u knížat z Lobkowicz v Křimicích

Vypravit se po stopách české šlechty a jejím vztahu k literatuře se můžete při setkání s významným českým básníkem, dramatikem a vydavatelem PhDr. Martinem Petiškou, synem spisovatele Eduarda Petišky – v neděli 24. října na zámku v Křimicích.

Martin Petiška bude hovořit o historii české šlechty a jejím vztahu ke kultuře z obecného hlediska, ale zaměří se i na konkrétní osobnosti. Představí se také sám jako literát a vydavatel, konkrétně vydavatel Almanachů českých šlechtických rodů. Almanachy jsou mimořádným genealogickým projektem, největším svého druhu od doby císaře Rudolfa II. Mnozí čeští šlechtici nebyli uvedeni ani v Gothajském almanachu, nejprestižnějším a nejpodrobnějším almanachu evropské šlechty. „Tady se obrazně řečeno – potopila celá pevnina a my byli jako archeologové, kteří z tisíců úlomků skládají její obraz,“ charakterizuje práci na almanaších Martin Petiška.

Šlechtické almanachy – to je nový pohled na jednu dlouho utajovanou vrstvu národní společnosti. Díky práci Martina Petišky a jeho kolegů se část české šlechty, která nebyla v zahraničních databázích uváděna, nyní do genealogického povědomí vrací. I to je příběh české šlechty a její historie, o které bude Martin Petiška hovořit na zámku knížat Lobkowiczů v Křimicích.

Součástí pořadu jsou hudební vystoupení. Účinkovat budou sólistka opery DJKT Radka Sehnoutková, na klavír bude hrát dirigent prof. Ivan Pařík. Zahrají také studentky ZUŠ B. Smetany Helena Špalková (housle) a Linda Langová (housle)

Místo a čas konání:

neděle 24. října 2021, 15 hodin

Křimice, zámek knížat z Lobkowicz

vstupné dobrovolné

Pořady se konají v rámci Plzeňského literárního festivalu a ve spolupráci s Institutem Eduarda a Martina Petišky.

(gal), grafika Helena Špalková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *