Jiří Lábus a Jaroslava Kretschmerová dají nahlédnout do divadelního života ve hře Vratká prkna Arnošta Goldflama

Pražské Studio Ypsilon přiveze do Měšťanské besedy v Plzni hořkou komedii Vratká prkna, kterou napsal i režíroval Arnošt Goldflam. Hra vezme diváky 13. září 2017 na prkna, která znamenají svět, ale mohou být dosti vratká. Jsou totiž světem, v němž realita přechází ve fantazii a v němž herci hrají na pódiu, ale i v zákulisí a osobním životě, ať už vědomě nebo ne. Jiří Lábus a Jaroslava Kretschmerová spolu s dalšími herci z Ypsilonky ukáží s lehkostí a nadhledem lesk a bídu herecké profese, ale také stereotyp a nudu letitého manželského páru.

Ironicky až sebeironicky vypráví o rozpolcení hereckého života místy smutná komedie Vratká prkna, kterou v Měšťanské besedě 13. září 2017 od 19:30 hodin představí pražské Studio Ypsilon. Po hrách Ředitelská lóže a Dámská šatna je třetí inscenací z divadelního prostředí z pera Arnošta Goldflama. „Chtěl jsem napsat hru groteskní, trochu bizarní, méně smířlivou, ale také veselou a rozhodně ne bez lásky k divadlu a divadelníkům, byť domnívám se, docela ironickou. Je to pohled do maličko křivého zrcadla…,” říká autor a zároveň režisér Arnošt Goldflam.

Do hlavních rolí obsadil Jiřího Lábuse a Jaroslavu Kretschmerovou, kteří představují manželský pár, v němž žena je na svého muže alergická a dává mu to nevybíravým způsobem najevo. Její srdce přitom plane pro mladého milence, rovněž herce, aniž by si všimla, že je mladší kopií jejího muže. Ten zpočátku působí jako dobrosrdečný moula oddaný své nesnesitelné manželce, postupně se ale ukazuje, že je spíše zahleděný sám do sebe. Řešení manželské krize však netvoří jádro zápletky. Skutečné vztahy, osobní úspěchy i neúspěchy přenášejí herci na jeviště při zkouškách nové hry. Postavy si tu nanečisto zkoušejí nejrůznější situace a konfrontují své pocity. Scény z divadelní hry se naopak promítají do osobních vztahů. „Znám kolegy, kteří hrají své role i doma,“ potvrzuje Jiří Lábus, i když on sám s tím prý problém nemá. „Jelikož já jsem hrál často vrahy, zločince a podobné úchyly, tak se možná ještě natolik ovládám, že to mimo divadlo nebo film nepředvádím. A pevně doufám, že se to už nestane. I když u takového Rumburaka… ty jeho rekvizity a manýry by se mi někdy docela hodily,“ říká představitel jedné z hlavních rolí.

Hra Vratká prkna je zábavná právě prolínáním skutečného a divadelního světa a nabízí také řadu komických situací plynoucích ze sebestřednosti herců. Podle autora hry je tu však divadlo takovým světem v malém. Stejně jako divadelníci, tak i ostatní lidé se podle Goldflama chytají stébel lásky, pomíjivých dobrodružství, chvilkového uznání a vážnosti i ocenění. „Jenomže divadelníci, herci, to ještě nic není, to jsou celkem klidní, v podstatě seriózní lidé, kteří se vlastně odreagují právě hraním. Daleko větší vášně zmítají například úřednictvem, praví démoni jsou v politice, v bankách anebo podnikají. A na ně se prostřednictvím divadla, jemně, s nadhledem, ironií, i s láskou hra soustředí,“ doplňuje Goldflam.

Vstupenky na akci jsou v prodeji na www.mestanska-beseda.cz a v dalších obvyklých předprodejích.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *