Japan Fest 2015 – festival japonské kultury Plzeň

V rámci projektu Evropské hlavní město kultury 2015 se v Plzni díky podpoře prestižní japonské nadace EU­JAPAN FEST uskuteční rozsáhlý mezinárodní festival japonské kultury, který v průběhu roku představí řadu vynikajících japonských umělců z oblasti hudby, tance, divadla, výtvarného a digitálního umění i filmu.

„Prezentace japonské kultury v Plzni není žádnou novinkou. V roce 2015 se ale dostává na novou úroveň jednak rozsahem a také intenzitou spolupráce s japonskými partnery za podpory nadace EU Japan Fest. V rámci programu Evropského hlavního města kultury navíc pokračuje dlouholetá spolupráce Plzně s partnerským japonským městem Takasaki, která letos slaví výročí 25 let,“ říká ředitel Plzně 2015 Jiří Suchánek.

Hned počátkem roku navštíví Plzeň dvě významné japonské osobnosti: 21. února jazzová legenda Yōsuke Yamashita a 9. března oscarový režisér Yōjirō Takita. Ten v rámci festivalu Eigasai v Plzni uvede retrospektivu svých filmů. V červnu představí festival Japan Fest tradiční japonskou kulturu, v červenci unikátní digitální instalaci a na podzim výstavy výtvarného umění, v kterých povedou dialog evropští a japonští umělci.

„Festival Japan Fest představí japonskou kulturu jako součást společného globálního kulturního dědictví. Ukáže, kolik už jsme si společně vyměnili zkušeností a inspirací. Dnes už sushi není japonské, ale globální jídlo a stejné to je i některými hudebními nebo výtvarnými inspiracemi. Jestli Plzeň 2015 ukazuje cestu ke spolupráci v Evropě, Japan Fest má ještě širší perspektivu,“ říká programový ředitel Plzně 2015 Jiří Sulženko.

Prestižní událostí Japan Festu 2015 bude nepochybně 3. června koncert Kyoto Symphony Orchestra ve Velkém sále Měšťanské besedy. V dalších červnových dnech se Měšťanská beseda změní na enklávu tradiční japonské kultury. Připravená je Mezinárodní výstava bonsají s hvězdnými hosty z celé Evropy, premiéra tradiční japonské frašky Kulíci (Chidori) v podání Malého divadla kjógenu či vystoupení Irifuneteie Sentatsua, mistra klasického žánru humorných vyprávění rakugo. Diváci budou mít možnost zahrát si populární japonskou deskovou hru shogi.

V Galerii Jiřího Trnky bude od 2. června přístupná výstava Sho – Mistři současné japonské kaligrafie a v Atriu a zahradě Měšťanské besedy instalace vodních kinetických objektů Františka Svátka.

Do podstaty tance butó přijede Plzeňany zasvětit hostující profesor Katedry asijských a afrických studií Univerzity v Lublani Ryūzō Fukuhara. V rámci festivalu TANEC PRAHA navštíví Plzeň i další experimentální japonští tanečníci například Yukio Suzuki. V koprodukci Tance Praha pak vznikne tanečně-loutkové představení umělecké interpretky Chinami Gentsu a dramaturgyně Hany Strejčkové. Slavným japonským románem Písečná žena bude inspirováno vystoupení souboru Nanohach.

Naopak to nejprogresivnější japonské umění představí vůbec poprvé v Čechách respektovaný umělec a skladatel elektronické hudby Ryoji Ikeda. Jeho vizuálně zvukovou instalaci s názvem Test Pattern [N°7] bude možné navštívit v Black boxu Nového divadla od 2. července do 11. srpna 2015. Ikeda zapojuje silný zvukový vjem s černobílou projekcí v uzavřeném prostoru a hledá tak cestu k podstatě existence člověka v elektronické době.

11. září 2015 bude v Západočeském muzeu zahájena výstava, na níž poprvé v Evropě představí osobně svoji unikátní tvorbu japonská kaligrafka Shōko Kanazawa, a to za osobní účasti autorky, jíž vrozené postižení Downovým syndromem otevřelo dveře k nebývalé tvůrčí svobodě. Velkoformátové kaligrafie doprovodí instalace plastik keramických a skleněných kimon newyorské výtvarnice Karen LaMonte.

Ve stejné době navštíví Plzeň i skupina lektorů tradičních uměleckých disciplín z města Takasaki, která připomene výročí partnerských vazeb mezi oběma městy.

Z dalších premiér je možné jmenovat loutkové představení japonského loutkáře Noriyukiho Sawy Cellista Gauche v rámci Mezinárodní Skupovy Plzně, projekci filmu Keiichiho Hary Miss Hokusai v rámci festivalu Animánie, light artové představení Smart Illumination v rámci Festivalu světla nebo koncepčně ucelený fotografický projekt předního českého humanistického fotografa Daniela Šperla z jeho opakovaných cest do Japonska, který bude pod názvem Všední slavnosti vystaven v září v Galerii Jiřího Trnky. Fotografie z Japonska představí také česká fotografka Dita Pepe, kterou vybrali japonští kurátoři několikaletého projektu European Eyes on Japan.

„Jsem velmi potěšen, že díky velkorysé podpoře nadace Japan Foundation a Velvyslanectví Japonska v ČR zahájí Japan Fest 2015 nejvýznamnější osobnost japonského jazzu Yosuke Yamashita. Když v roce 1974 poprvé vystoupil v Evropě na Moers New Jazz Festivalu, kritici psali o senzaci a energii jeho hudby označovali přívlastky tajfun, kamikadze, karate nebo zen. Vzhledem k neobyčejnému rozsahu a programové pestrosti Japan Festu, budeme všichni, kteří na jeho přípravě pracujeme, podobnou energii potřebovat,“ říká k úvodnímu koncertu Japan Festu 2015 ředitel festivalu Ivo Hucl.EU Japan Fest Committee spolupracuje s Evropskými hlavními městy kultury od roku 1993, kdy spolupráci iniciovaly Antwerpy. Od té doby podporuje kulturní výměnu a spolupráci evropských a japonských umělců, pořadatelů a festivalů a zapojuje se do programu Evropských měst kultury. Podporu čerpá z privátních zdrojů od největších japonských společností.

Za více než dvě desítky let se Dny japonské kultury v Plzni staly jedním z významných kulturních pilířů města. U jejich zrodu stálo mimořádně plodné partnerství Plzně s japonským městem Takasaki, od jehož navázání uplyne v roce 2015 čtvrt století. Energii česko-japonské spolupráci dodal i hojně navštěvovaný Festival čajové kultury, který od roku 2002 pořádala na zámku Kozel Bezejmenná čajovna ve spolupráci s Česko-japonskou společností. V této živé kulturní tradici pokračuje i Japan Fest 2015. Výjimečný rok 2015 nabídne v této oblasti v pravém slova smyslu evropský program.      (tz)

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *