Jak vybavit interiér pro alergika? Buďte minimalističtí a vsaďte na materiály podle Feng shui

Každý čtvrtý obyvatel České republiky trpí nějakou alergií. Nejčastěji jsou to alergeny pylu, roztočů a zvířat, které dávají našemu tělu zabrat. Alergiím je bohužel potřeba přizpůsobit některé činnosti a někdy také upravit domácnost, zejména v případě alergií na roztoče je potřeba důkladně vybrat vybavení, které nebude jejich útočištěm. V případě, že zařizujete byt či pokoj alergikovi na roztoče, mějte na paměti několik zásad.

I v draze zařízeném bytě můžete mít problémy s dýcháním, pokud podceníte několik jednoduchých pravidel. Alergeny roztočů z domácího prachu jsou totiž nejčastější příčinou celoroční alergické rýmy. Prašnost bytového a domovního prostředí závisí na faktorech, z nichž některé můžeme při zařizování interiéru ovlivnit.

„Alergické reakce vyvolávají především exkrementy roztočů. V průběhu svého života jsou jich schopni vyprodukovat množství, které odpovídá až dvousetnásobku jejich váhy. Libují si v teple, vlhku a tmě, proto se v domácnosti vyskytují především v lůžku, kobercích, sedačkách a dalších textiliích. Při zařizování bytu se proto soustřeďte především na výběr materiálů,“ říká alergoložka MUDr. Marcela Vorlíčková. Pomoc můžete hledat třeba v učení Feng shui, které sází na čistotu, minimalismus a přírodní materiály, ty jsou totiž největším nepřítelem roztočů a navíc v bytě umožňují proudit pozitivní energii.

Postel si zaslouží vaší pozornost

Základem všeho je pokoj a postel, kde bude alergik spát. Ložnice, dětský pokojíček nebo pokoj pro hosty, tam všude začíná velký boj s roztoči. „Při výběru postele i samotné matrace sledujte použité materiály. V boji proti alergenům jsou nejlepší volbou přírodní materiály, které jsou pro lidskou pokožku nejpřirozenější a zároveň jsou odolné vůči roztočům,“ vysvětluje Jakub Šoufek z Johann Malle. Matrace z přírodních materiálů jsou navíc zcela prodyšné, neblokují kožní dýchání a přispívají ke správné funkci lidského metabolismu.

„Lůžkoviny, které používáte, je dobré nechat vždy půl hodiny před uložením vyvětrat, a pokud to jde, vůbec nezastýlat. Přesně to totiž brání roztočům v jejich dalším vývoji a přežití. Perte nad 60 °C, povlečení měňte nejméně jednou za dva týdny. Přikrývky a polštáře jednou za tři měsíce,“ doplňuje Jakub Šoufek z Johann Malle. Rám postele se snažte vybrat co nejjednodušší, tak aby prostor pro prach dostal minimální příležitost. Ideální je tuhé dřevo, které nejen odolává roztočům, ale podle Feng shui je navíc přímo nabité energií.

 

 

 

Podlaha bez textilií

Nezapomínejte ani na kvalitní podlahu a snažte se minimalizovat textilie. Koberce či předložky podlahu sice oživí, ale líbí se i roztočům, kteří se v nich zabydlí. Dobrou variantou je dlažba či dřevěná plovoucí podlaha. Tyto povrchy jsou jednoduché na údržbu a časté vytření vlhkým hadrem odstraní prach i roztoče.

Nábytek

Nepodceňujte materiál, ze kterého je zhotovený nábytek a další předměty v bytě. Alergici by měli upřednostňovat dobře a jednoduše omyvatelný materiál jako je například plast či porcelán. V případě, že vsázíte na Feng shui, tak je to jednoznačně dřevo, sklo či kov. Údržba těchto materiálů je snadná a každé setření prachu snižuje prostor pro roztoče, mikroby a plísně.

Okna bez záclon, stěny bez tapet

Záclony jsou nejlepším lapačem prachu a je vhodné nahradit je žaluziemi. Žaluzie jsou snadno udržovatelné a prachu se na nich nebude tolik dařit. Ze stejných důvodů dejte přednost malbě před tapetami.

Doporučení na závěr

„Významnou roli hraje také vlhkost v bytě, tu se snažte udržovat kolem 50 %. Při vyšší vlhkosti vznikají ideální podmínky a živná půda k množení roztočů, plísní a dalších mikroorganismů, které stojí za mnoha alergiemi. Pravidelné větrání je pro udržování zdravého mikroklimatu také velmi důležité,“ doporučuje alergoložka MUDr. Marcela Vorlíčková.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *