Jak to vypadá na zachraňovaném zámku? Přijďte se v sobotu podívat do Čečovic

Hudební i šermířské vystoupení, divadlo, řemeslné stánky, výstavu chodských krojů i komentované prohlídky zámku to všechno čeká návštěvníky Barokní veselice na zámku Čečovice na Domažlicku v sobotu 24. června. Klub Ladislava Lábka v Plzni, jenž je základní organizací Českého svazu ochránců památek, pořádá akci na podporu tohoto poničeného historického objektu. Barokní veselice v Čečovicích je součástí kulturní akce Západočeské baroko.

Veselice začne ve 13 hodin. Během odpoledne vystoupí folklorní soubor Jiskra z Plzně, plzeňská skupina historického šermu Viva Gladius a divadelní spolek Histrio ze Zbůchu. Kulturní program doplní aktivity pro děti, například výtvarné dílničky, soutěže či malování na obličej, nebude chybět ani občerstvení. V barokní sýpce bude k vidění výstava chodských krojů, připraveny jsou i komentované prohlídky zámku.

Klub se již řadu let snaží opravit zdevastovaný zámek v Čečovicích. Proto pořádá kulturní akce, jejichž výtěžek používá na jeho opravu, většinou na spoluúčast v dotačních programech, jež získal na rekonstrukci objektu.

„Výtěžek z veselice použijeme jako spoluúčast k půlmilionové dotaci z Programu rozvoje venkova na obnovení štukové římsy a podlahy v nejkrásnější místnosti prvního patra zámku,“ uvedla Miroslava Šusová, místopředsedkyně klubu Ladislava Lábka. Doplnila, že na letošních klubem organizovaných akcích se vybralo na opravu zámku 50 tisíc korun.

Zámek převzali nadšenci do vlastnictví v roce 1998, kdy na něj byl vydán demoliční výměr. Byl v zuboženém stavu, poškozený povětrnostními vlivy a požárem v roce 1990. Zámek se stále opravuje a ještě dlouho bude. Klub se snaží, aby žil, ale přivést jej k celkové rekonstrukci bude vyžadovat velké množství financí. Snahou klubu je učinit z obce známé kulturní, společenské a turisticky atraktivní centrum regionu a přilákat české i německé zájemce o památky a kulturní akce.

Čečovice byly poprvé zmiňovány v roce 1356. Již tehdy na místě dnešního zámku stávala gotická tvrz, která je ve velké míře dochována v hospodářském sídle zámku – sýpce. Dalšího stavebního ruchu se pak tato památka dočkala v 16. a 17. století. V držení Čečovic se vystřídala řada významných českých šlechtických rodů – páni z Bukovce, z Velhartic, Rožmberkové, Popelové z Lobkovic a Trauttsmanndorfové. Po pozemkové reformě byl zámek prodán jako zbytkový statek a po roce 1948 zkonfiskován. Dále jej užívalo JZD, v roce 1990 vyhořel.

Zdroj: Klub Ladislava Lábka v Plzni

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *