Jak při zkouškách a stresech nevypustit duši. To poradí studentům i veřejnosti na lékařské fakultě

Zkouškové období na vysoké škole nebo maturitní zkoušky znamenají zpravidla pro duševní zdraví studentů velkou zátěž. Marie Salomonová ze sdružení „Nevypusť duši“ radí mladým lidem, jak zvládat tlak a nároky, které studium i další životní situace přináší. Seminář s názvem Duševní zdravověda aneb Jak nevypustit duši bude v pátek 17. května součástí Cyklu otevřených přednášek z psychologie a etiky pro studenty medicíny. Koná se v Modré posluchárně plzeňské lékařské fakulty v aleji Svobody a vstup na ni je zdarma.

„Mladí lidé jsou náchylnější k duševním onemocněním, počet diagnóz u této generace narůstá, je na ně velký tlak, i ze sociálních sítí, kde vidí jen úspěchy ostatních,“ říká Marie Salomonová z organizace Nevypusť duši. Deprese a záchvaty paniky řeší podle ní mnoho mladých alkoholem. Posluchače přednášky čeká úvod do sedmi zásad zdravé psychohygieny, pár slov o relaxačních technikách a něco málo o syndromu vyhoření – tedy spíše o tom, jak mu díky pracovní duševní hygieně předcházet.

Program je z dílny neziskové organizace Nevypusť duši, za kterou stojí tým mladých psychologů, neurovědců a studentů těchto oborů. Zároveň ji tvoří i psychiatričtí pacienti a lidé se zkušeností s duševním onemocněním v mladém věku. Nevypusť duši šíří fakta, boří mýty a informuje Česko o duševním zdraví. Zdůrazňuje důležitost prevence – radí lidem, jak nevypustit duši, sdílí osobní příběhy a podporuje včasné vyhledání odborné pomoci při duševních obtížích.

Přednášející Marie Salomonová vystudovala neurovědy na britské University of Nottingham, kde byla aktivní členkou Student Minds a v rámci univerzity se zapojila i do kampaně Time to Change. Po návratu do Čech se rozhodla rozjet kampaň Nevypusť duši a později se postarala o přerod tohoto studentského projektu do neziskové organizace.

Kampaň Nevypusť duši vznikla v létě 2015, když kamarádky Tereza a Marie zjistily, že mají velmi podobný sen – založit v Česku projekt na osvětu o duševním zdraví. Obě měly za sebou studium v Anglii, kde je v této oblasti mnohem větší informovanost než v Česku, a obě také musely v minulosti řešit své psychické problémy spojené s náročným studiem. Tyto faktory pro ně byly velkou motivací pomáhat ostatním a přinést něco ze zahraničního studia zpátky domů. To léto zkontaktovaly několik českých organizací, které podpořily jejich nápad, a daly dohromady tým nadšených dobrovolníků.

Otevřené přednášky z psychologie a etiky se tradičně konají v Modré posluchárně nově budovaného kampusu UniMec v sousedství Fakultní nemocnice. Přednáška Marie Salomonové ukončí cyklus letního semestru, ve kterém před posluchače předstoupili mimo jiné uznávaná odbornice na ADHD doktorka Hana Ptáčková, doktor Martin Loučka, ředitel Centra paliativní péče v Praze, nebo přednosta Psychiatrické kliniky FN Plzeň docent Jan Vevera. Docent Vevera stál u zrodu myšlenky otevřených přednášek, od roku 2017 zve v průběhu každého semestru zajímavé odborníky – externisty, nejen z řad lékařů psychiatrů. Letošní novinkou byla Studentská škola psychoterapie a duševního zdraví.

Lékařská psychologie a etika – letní semestr 2018/2019

11:30 -13:10, Modrá posluchárna, UniMec, alej Svobody 76, Plzeň

  1. 2. RNDr. Hana Ptáčková, Ph.D.: ADHD psychologické a etické problémy
  2. 3. Ph.Dr. Martin Loučka, Ph.D.: Priority pacientů v závěru života
  3. 3. doc. MUDr. Jan Vevera, Ph.D.: Pohled do mysli sebevražedného atentátníka
  4. 4. doc. PhDr. Marek Preiss, Ph.D.: Sociální desirabilita, předstírání a simulace
  5. 5. prof. MUDr. Jan Libiger, CSc., FCMA: Empatie a terapeutické spojenectví
  6. 5. Marie Salomonová: Duševní zdravověda aneb Jak nevypustit duši

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *