Hvězdné safari s Ondřejen Trnkou je letošní poslední přednáškou Posezení s… v zoo

Ve čtvrtek 3.března je poslední přednáška aktuálního ročníku přednáškového cyklu Posezení s… Po výpravách za psy, vlky, do Antarktidy nebo za sokolníky tentokrát vyrazíme na oblohu. Přednáška začíná v 18 hodin na statku Lüftnerka a vstup je pokladnou Vinice v 17.30 hodin.

Hvězdné safari

Zaslechneme-li slovo safari, obvykle si představíme daleké cesty, dobrodružství, exotiku a hlavně pozorování zvěře v přirozeném prostředí. Při hvězdném safari se však vydáme do končin velmi vzdálených – navštívíme zvířata na obloze. O tom, že tam jsou, jistě nikdo nepochybuje. Vždyť zvěrokruh, významná část oblohy, dostal své jméno právě podle zvířecích souhvězdí a znamení. Snad každý na obloze pozná Velký vůz, výraznou část souhvězdí Velké medvědice, a leckdo se se dokáže orientovat podle Polárky, nejjasnější hvězdy souhvězdí Malého medvěda.

Mnoho zvířat na obloze můžete spatřit prostýma očima, na řadu z nich je však nutný i velký dalekohled. Některá zvířata na nás shlíží z oblohy již tisíciletí a jiná zatím jen krátce. A nejsou jen v souhvězdích. Možná Vás překvapí, kde všude je lze nalézt.

 

O autorovi:

Bc. Ondřej Trnka

* 1985 (Plzeň)

Odborný pracovník a zástupce ředitele Hvězdárny a planetária Plzeň. Spolupracuje s Hvězdárnou v Rokycanech, působí v Západočeské pobočce České astronomické společnosti.

Vystudoval Pedagogickou fakultu, obor Fyzika-astronomie. V rámci popularizace astronomie se zaměřuje na astronomická pozorování oblohy, neformální výuku mládeže a přednášky pro veřejnost. Mezi jeho zájmy patří astronomie, fotografování, příroda, literatura a sport.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *