Hradozámeckou nocí se v sobotu památky v Plzeňském kraji loučí s prázdninami

Hlavní turistickou sezonu na památkách ukončí Hradozámecká noc. Již 13. ročník této celorepublikové akce se letos vrací v tradičním srpnovém termínu. V sobotu 27. srpna osm památek v Plzeňském kraji ve správě Národního památkového ústavu láká na netradiční večerní program, který nabídne hrané prohlídky, ohňovou show, pozorování hvězdné oblohy s odborníky, módní přehlídku oděvů z období 15. a 16. století, promítaní tematických dokumentů a přednášky.

Zámek Červené Poříčí nabízí zájemcům volné prohlídky novou expozicí věnovanou výchově a dětství šlechticů v netradičním čase. Doprovodným programem bude přednáška o Orlíkovi, synovi Napoleona Bonaparte od 20:00. Expozice bude veřejnosti přístupná od 20:00 do 22:00 hodin.

Večerní prohlídky na zámku v Horšovském Týně s kastelánem Janem Rosendorfským se zaměří na téma rekonstrukce raně gotické hradní kaple. Ta pochází ze 13. století a díky unikátní žebrové klenbě a nástěnným malbám patří mezi perly rané české gotiky. Prohlídky začínají v 19:00 a 21:00.

Bohatý program v bývalém benediktinském klášteře v Kladrubech se zaměří především na hvězdnou oblohu. Při jasné viditelnosti bude možné sledovat díky speciálnímu dalekohledu Slunce. Pokud bude počasí příznivé i ve večerních hodinách, zájemci budou moci sledovat hvězdy a souhvězdí s odborným výkladem zaměstnanců Hvězdárny v Rokycanech a Plzni. Zajímavé téma k zamyšlení nastolí přednáška Lumíra Honzíka nazvaná Přistání na Měsíci – skutečnost nebo podvod století. V rámci mimořádné prohlídky zavítají účastníci do prostor tamějšího kostela, který je dílem architekta Santiniho. Začátek akce je od 18:00 na nádvoří kláštera. Vstup je zdarma.

Hradozámecká noc se v sobotu koná také na zámku Manětín, kde se vydáte spolu s hraběnkou Marií Gabrielou Lažanskou na nevšední kavalírskou cestu. Speciální prohlídky s drobným občerstvením na závěr vás zavedou i do zámeckých komnat, které jsou obvykle očím návštěvníků skryté.

Hrad Rabí zve na ohňovou show. Kromě ní si návštěvníci budou moci sami projít zšeřelý hradní areál, který bude osvětlen svíčkami. Od 19:00 do 22:00 jim bude zpřístupněno velké i malé nádvoří, horní hrad i sklepení. Za námahu bude jistě stát výstup na vrchol nejvyšší věže.

Na hradě Švihov prožijete Noc s Půtou Švihovským. Kromě tradičních oživených prohlídek, v nichž bude Půta Švihovský na stopě hradního zločinu, se můžete těšit na rytířský turnaj nebo komentované módní přehlídky oděvů z 15. a 16. století. Chybět nebude ani promítání tematických dokumentárních filmů. Komponovaný večer se koná od 20:00 do 22:00.

Na zámku Tachov se vrátíte do roku 1927 a stanete se hosty knížecí rodiny Windischgrätzů a prožijete s nimi oslavu Zlaté svatby. Večerní prohlídky začínají v 18:00, 19:00, 20:00, 21:00 a 22:00.

Velhartice letos zvou na večerní prohlídky zámku, které zpestří speciální kostýmové ukázky či divadelní představení. „Zažijete atmosféru večerního velhartického zámku, barokní tance i hudbu. A příběh inspirovaný skutečnou osobností dona Martina de Hoef Huerty“, upřesňuje Anděla Mejstříková ze správy velhartického hradu. Prohlídky se konají od 19:30 do 22:00 a vycházejí každou půlhodinu.
Pro menší děti s rodiči jsou během dne připraveny zábavné prohlídky s Bílou paní, které jim přiblíží život na středověkém hradě. Začátky v 10:30 nebo v 11:30.

Do speciálního programu Hradozámecké noci je letos zapojeno přes 60 státních památek ve správě NPÚ a 16 objektů mimo správu NPÚ.

Zdroj: NPÚ České Budějovice

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *