Hlavním hostem festivalu EIGASAI 2015 v Plzni je oscarový režisér Yōjirō TAKITA

http://eigasai.cz/2015/PRESS/Departures_2.jpg

Osmý ročník festivalu japonských filmů a kultury EIGASAI 2015 – Plzeňský prolog – začíná již 5. března v 18:00.  Letošní ročník festivalu je z několika ohledů výjimečný. Předně je součástí významného mezinárodního projektu Japan Fest 2015, který je jedním z pilířů projektu Plzeň 2015 – Evropské hlavní město kultury a díky velkorysé podpoře nadace Japan Fest Comitee, Plzeňského kraje a Plzně 2015 ho svojí přítomností poctí vůdčí tvůrčí osobnost, japonský oscarový režisér Yōjirō TAKITA. 

Yōjirō TAKITA (*1955) obdržel cenu Americké filmové akademie v kategorii za nejlepší neanglicky mluvený film za snímek Průvodce (Okuribito, 2008). Je to vůbec první (a dosud jediný) japonský tvůrce, který toto významné filmové ocenění obdržel. V rámci plzeňského prologu festivalu Eigasai proto uvedeme Takitovu filmovou retrospektivu, v níž kromě oscarového snímku nebudou chybět jeho historické velkofilmy, psychologická melodramata, ale ani ukázky rané tvorby, včetně svérázného erotického žánru „pinku eiga“ (doslova „růžové filmy“). Kromě besedy s plzeňskými diváky povede Takita také celodenní tvůrčí dílnu s českými i zahraničnímu studenty na pražské FAMU.
„Nesmírně se těším, až se budu moci na vlastní oči přesvědčit, jak lidé v Plzni vnímají mé filmy, vyslechnout si jejich dojmy a názory, protože české publikum považuji za zcela mimořádné“, říká v televizním interview natočeném speciálně pro potřeby festivalu režisér.

Dalším tématem letošního ročníku Eigasai bude kontroverzní, ale pro japonskou kulturu velmi charakteristické téma „Reflexe smrti v japonském filmu a kultuře“. Pro diváky je připravena kolekce napříč žánry a epochami – od absurdních komedií až po drsný thriller, od doby poválečné až po díla posledních let. S tématem smrti souvisí i Takitova retrospektiva a doprovodný program. Z doprovodného programu je možné jmenovat koncerty skupin Tara Fuki a DekadentFabrik, besedu se socioložkou Jiřinou Šiklovou či Robinem Shoenem Heřmanem, nebo výstavu Umění umírat aneb o posledních věcech člověka, kterou připravilo Západočeské muzeum v Plzni.

„Plzeňské publikum má díky festivalu Eigasai možnost shlédnout jinak zcela nedostupné filmy, ale také možnost porovnání evropského a asijského přístupu k filmové práci. Jako součást celoročního festivalu japonské kultury Japan fest v rámci programu Evropského hlavního města kultury 2015 nabídnou snímky divákům pestrou reflexi japonské estetiky, filosofie i běžného způsobu života,“ vysvětluje Jiří Sulženko, programový ředitel projektu Plzeň 2015.

Umělecký ředitel Japan Fest 2015 Ivo Hucl doplňuje: „Japonsko je významná filmová “velmoc”, přesto je v Čechách i Evropě až na výjimky téměř opomíjena. Film je navíc médiem, které přináší podněty k interkulturnímu dialogu, který nám pomáhá uvědomit si hodnoty vlastní našemu kulturnímu smýšlení.“

Daniela Vítová

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *