Hlavní vzpomínkový akt Slavností svobody bude u pomníku generála Pattona u Velkého divadla

Hlavní vzpomínkový akt věnovaný osvobození Plzně americkou armádou se letos uskuteční v lokalitě u pomníku generála G. S. Pattona pod plzeňským Velkým divadlem.  Důvodem je špatný technický stav obou žulových pylonů památníku Díky, Ameriko! na rohu Americké a Klatovské ulice. 

„Jsme si vědomi toho, že vzpomínkový akt u pomníku Díky, Ameriko! je klíčovým momentem vzdání holdu osvoboditelům, zvažovali jsme proto velmi detailně všechna pro a proti. Prioritou je pro nás bezpečnost občanů, proto letos využijeme pro hlavní pietní akt prostor u nového pomníku generála Pattona. Toto řešení umožní důstojně uctít výročí osvobození i v roce, kdy je nezbytné pomník na Americké třídě opravit,“ uvedl primátor Plzně Martin Zrzavecký. Podle něj by nebylo nejvhodnější, aby Plzeňané uctívali památku belgických a amerických veteránů před „zabandážovaným“ či jinak dočasně zajištěným památníkem. „Věřím, že to občané pochopí,“ doplnil primátor. Vzpomínkový akt proběhne v tradiční čas, v pátek 6. května od 16 hodin.

Podle prvního náměstka primátora Martina Baxy už magistrát prověřil lokalitu u pomníku generála Pattona a připravuje organizaci pietního aktu tak, aby důstojně nahradil tradiční vzpomínkovou akci u Díky, Ameriko! „Podobně jako u pietního aktu na Americké třídě i zde bude nutné přistoupit k částečnému omezení dopravy tak, aby byl co nejméně komplikován páteční provoz na rušné Klatovské ulici, ale zároveň byl umožněn přístup nejširší veřejnosti,“ uvedl Martin Baxa.

Stav mnohatunových pylonů pomníku Díky, Ameriko! je dle znaleckých posudků špatný. Podle vedení města bude nejvhodnějším řešením jejich výměna za nové, přičemž podoba památníku se měnit nebude. Magistrát města nyní zpracovává technické řešení toho, jak oba poškozené pylony co nejdříve zajistit, aby neohrozily zdraví a bezpečí občanů. Současně úřad začal pracovat na přípravě výběrového řízení. V souvislosti s prasklinami, které se v žulových pylonech objevily, se také město začne zabývat zatížením Klatovské ulice kamiony.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *