Historický víkend bude i s Golemem. Počítat ale musíme s omezením dopravy v centru Plzně

Akce takového rozsahu jako je plzeňský Historický víkend se neobejde bez omezení v dopravě. Vzhledem k mezinárodní situaci jsou pořadatelé v tomto roce povinni respektovat opatření Policie ČR pro podobné akce, a proto museli přistoupit k velmi výraznému omezení dopravy v celém centru města ve dnech 10. a 11. června.

“Děkujeme za pochopení a věříme, že MHD vás spolehlivě doveze až k nám a budete se dobře bavit. Děkujeme, že předáte tuto informaci i dalším, kteří se chystají na Historický víkend. Objízdná trasa pro svatby je stanovena – příjezd ulicí Pražská – odjezd ulicí Solní,” informuje ředitelka pořadatelské Nadace 700 let města Plzně Alena Kozáková.

 

 

Historický víkend se v Plzni koná od roku 1995 a jeho pořadatelem je Nadace 700 let města Plzně. V letošním roce se uskuteční od 9. do 11. června. Akce nabídne vše, co na ní mají návštěvníci rádi. Hlavní scéna na náměstí Republiky ožije hudbou, tancem, divadlem i šermem. Zavítají sem také zahraniční folklorní soubory, které jsou hosty Mezinárodního folklorního festivalu, který tou dobou také probíhá v Plzni a okolí.

V sobotu odpoledne projde Plzní tradiční historicko – folklorní průvod a to ve 14:00 od Ježíška. Odtud se vydá historická část průvodu včetně císaře Rudolfa a u hlavní budovy Zpč. muzea se pak spojí se zhruba pětistovkou účastníků Mezinárodního folklorního festivalu a společně pak projdou Kopeckého sady, Smetanovou ulicí až na náměstí Republiky. Od Ježíška vychází letošní průvod, protože zde bude další scéna Historického víkendu – vyroste zde dobový tábor a v sobotu si tu diváci užijí jezdecký turnaj a proběhne i bitva a právě zde budou koně a kočáry, které se průvodu účastní.

Hlavní postavou celého víkendu bude postava Golema, jak ji znáte z filmů s Janem Werichem. Tajemstvím zůstává, zda a za jakých okolností ožije. Doporučujeme proto nenechat si ujít ani páteční ani sobotní večerní představení.

V pestrém programu je připravena i dětská interaktivní scéna, Pohádková cesta, tržiště, dobový tábor, historie s Techmanií, prohlídky historických budov České spořitelny. Vyjedou historické vozy MHD, představí se Archiv města Plzně. Novinkou bude kromě scény U Ježíška také ponožková bitva, kterou budou moci svádět malí bojovníci v sobotu a v neděli v Proluce v Křižíkových sadech. Stačí jim k tomu pět párů starých čistých ponožek a elán. Pokud by někdo přišel bez ponožek, dostane je na místě. Je potřeba počítat se ztrátou munice.

Tradičním hostem programu je několik let chrástecký soubor Karkulka, který v letošním roce přiveze do Plzně v premiéře muzikál Milana Benedikta Karpíška Plzeňská strašidla. Toto představení proběhne jako úvodní v pátek a opakovat se bude v neděli.

Vyvrcholením sobotního programu bude i večerní rej a vejšlap strašidel s vyhodnocením těch nej. Vejšlap se vydá Plzní svou tradiční trasou. Věříme, že i v letošním roce se opět sejdou tisíce strašidel, pohádkových bytostí a jiných masek. Všechna zaregistrovaná strašidla dostanou pamětní placku s logem akce.

Lákadlem nedělního programu bude zcela jistě unikátní a technicky náročné představení Max fotbal mnichů, které se po letech do Plzně vrací a slibuje velmi atraktivní diváckou podívanou, která se stane tečkou Historického víkendu.

Program letošního Historického víkendu připravili Rytíři Koruny České pod  vedenímMartina Cholinského. Představí se skupiny Gloria, Ethin, Althea, Turdus, SHŠ Páni z Kolína, duo Dubnička – Lahoda, Strašlivá podívaná, Artego, Srdcové eso, ParvaArmis – Polsko, Lorika, Český lev, divadelní soubor Bouček, soubor Karkulka – Chrást.

Do Plzně se chystá i ministryně pro místní rozvoj

Příjezd císaře Rudolfa, alchymistické dílny, písně časů císařských a dokonce i Golem. Nejen proto jsem se rozhodla cestu do Plzně podniknout a užít si tak zdejší atmosféru. Podobné akce, které se konají v našich regionech, je určitě dobré podporovat. Za účasti zahraničních hostů se tu střetává jednak fantastická nálada propojená s dětským smíchem a také zviditelnění města Plzně, které akci pořádá. Každý si zde přijde na své,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *