Hejtmanství schválilo krajský rozpočet. “Pojďme se bavit, sice se potápíme, ale na Titaniku se hraje dál,“ řekl k němu Martin Záhoř z opozičního ANO

rok 2014

Zastupitelstvo Plzeňského kraje na svém jednání dnes schválilo krajský rozpočet pro rok 2021. Rozpočtové příjmy podle něho činí 6,519 miliardy korun a výdaje 7,831 miliardy Kč. Výdaje jsou téměř shodné se schváleným rozpočtem na letošek, příjmy jsou kvůli očekávaným daňovým propadům a koronaviru o téměř 800 milionů korun menší. Schodek 1,312 miliardy Kč pokryje kraj z rezervního fondu, v němž má díky úsporám z minulých let 1,1 miliardy Kč, a z revolvingového úvěru na předfinancování dotovaných projektů a po obdržení dotace kraj peníze vrátí. I nadále patří k prioritám vedení kraje zachovat stabilizované financování a především udržení prostředků na investice, které nebudou zásadně omezovány.

Rozpočet schválilo 28 ze 43 přítomných zastupitelů. Proti bylo 11 zástupců ANO. „Snížení investic do regionálního rozvoje, do venkova, do komunikací je pro mě nepřijatelné. Vidím tam spoustu věcí ve stylu: Pojďme se bavit, sice se potápíme, ale na Titaniku se hraje dál,“ řekl Martin Záhoř (ANO). Proti byli také dva zastupitelé SPD. Zdrželi se komunisté. Jiří Valenta (KSČM) by prý podpořil pouze vyrovnaný rozpočet a připustil by maximálně revolvingový úvěr.

„Současná situace přináší mnohá omezení a jejich dopad se proto snažíme minimalizovat i v krajském rozpočtu. Jsem ráda, že jednou z priorit je zdravotnictví, investice do Klatovské a Rokycanské nemocnice,“ uvedla hejtmanka Ilona Mauritzová, v jejíž gesci je oblast krajského zdravotnictví.

Do západního okruhu Plzně, největší stavby kraje za celou 20letou historii kraje, půjde příští rok zhruba 800 milionů korun, stomilionovými akcemi budou oprava budovy strojní průmyslové školy v Plzni a dalších škol, přeložka silnice u Kolince na Klatovsku, atletický tunel v plzeňském sportovním gymnáziu ve Skvrňanech.

Příjmy z daní na rok 2021 očekává Plzeňský kraj ve výši 4,91 miliardy korun, přitom na letošek byly schválené ve výši 5,714 miliardy. „Příjmy ovlivní schvalovaný daňový balíček, kde má dojít i ke změně rozpočtového určení daní ve prospěch krajů (zvýší se podíl krajů na sdílených daních na 9,78 procenta), fungování ekonomiky, výběr daní a také výsledek hospodaření kraje za rok 2020,“ řekl náměstek hejtmanky Pavel Karpíšek.

 

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *