Greenway podél Úhlavy, propojení Malesic s Touškovem… Na cyklisty čekají nové stezky

Zlepšení podmínky pro jízdu na kole po Plzni je cílem radnice i Správy veřejného statku města Plzně (SVSMP). Cyklisté se mohou těšit na nové úseky cyklostezek, rozmístění dalších cyklostojanů, bezpečnější úpravy křížení cyklostezky s frekventovanou komunikací, kontinuální sčítání cyklistů na páteřních trasách i projektování dalších stezek. 

„Vytvořit bezpečné a příjemné podmínky pro cyklodopravu v Plzni je jedním z našich důležitých úkolů. Každý rok přibydou kilometry cyklostezek a dalších úprav, které mají umožnit cyklistům bezpečnější jízdu. Aby budování cyklostezek bylo smysluplné, spolupracujeme také s Plzeňským krajem. Díky tomu mohou městské stezky navazovat na ty krajské a na cyklisty tak čekají skvělé výlety do okolí města,“ uvedl primátor města Plzně Roman Zarzycký.

Greenway podél Úhlavy s lávkou přes rokli V Lahošti
„Letos máme například v plánu vybudovat novou asfaltovou cyklostezku, která bude začínat na jižním kraji Radobyčic v místě, kde se potkávají ulice Zářivá a Nad Strání. Odtud povede přibližně šestisetmetrový úsek asfaltové stezky podél chat nad tokem Úhlavy až k rokli V Lahošti. Tu překoná 43 metrů dlouhou lávkou, jejíž konstrukce ještě v roce 2017 překlenovala přivaděč Bory na konci Kaplířovy ulice,“ představil jeden z plánů náměstek primátora města Plzně pro oblast dopravy a životního prostředí Aleš Tolar. Dodal, že za Kaplířovou ulicí se stezka napojí na již stávající cestu, která cyklisty dovede k účelové komunikaci vedoucí podél dálnice D5. Stavba za téměř 18 milionů korun by měla skončit letos před prázdninami. Tři metry široká stezka pro pěší a cyklisty, která je součástí sítě tzv. plzeňských greenways, umožní bezpečný pohyb mimo komunikaci z Radobyčic k mostu přes dálnici u Útušic. Technicky zdatnější cyklisté mohou poté podejít pod dálničním mostem přes Úhlavu a dojet mimo silnici po polní cestě až do Útušic. Podél stezky bude na podzim vysazeno 41 listnatých stromů a 33 keřů.

Propojení Malesic a Města Touškova
K nedávno otevřenému úseku greenway stezky podél řeky Mže z Křimic do Malesic je plánováno navázání. Celkem 2,2 kilometru dlouhý úsek od malesického mlýna povede zpočátku kolem řeky, poté podél Čemínského potoka. Jde o první část propojení Malesic s Městem Touškovem údolní nivou Mže až na hranice katastru města Plzně, odkud má pokračovat podél silnice až do Města Touškova. V letošním roce bude dokončena projektová příprava a na podzim by mohly začít přípravné práce.

Bezpečnější přejíždění ul. 17. listopadu na kole
Se stoupajícím cyklistickým provozem v Plzni je třeba upravovat některá místa na frekventovaných cyklotrasách. „Letos se chystá úprava přechodu přes ulici 17. listopadu u křižovatky u Polikliniky Bory. K stávajícímu přechodu pro chodce zde vznikne navíc ještě přejezd pro cyklisty. Upraveny budou i navazující úseky cyklostezek pro lepší průjezd z Raisovy do Čechovy ulice,“ upřesnil náměstek Aleš Tolar.

Další nové cyklostojany
Dalších 200 stojanů tvaru obráceného písmene U pro 400 kol chce letos instalovat SVSMP po celém městě. Nyní připravuje soupis vhodných lokalit a prověřuje, zda je na nich instalace stojanů z hlediska uložených inženýrských sítí a jejich ochranných polí možná. Uvítá i podněty od cyklistické veřejnosti nejlépe e-mailem i s fotografií navrhovaného místa. Návrhy lze zaslat na cyklo@plzen.cz.

Kontinuální sčítání cyklistů
Ve spolupráci se Správou informačních technologií města Plzně chce Úsek veřejné dopravy a cyklodopravy SVSMP letos spustit kontinuální sčítání cyklistů na páteřních trasách ve městě. „Sčítání cyklistů v Plzni v minulosti sice několikrát proběhlo, ale aktuální, a hlavně kontinuální sčítání nám zoufale chybí. Slibujeme si od něj nejen sledování trendů v cyklodopravě, ale také dopadů některých nových opatření,“ uvedla plzeňská cyklokoordinátorka Radka Žáková.

Na jaře se také uskuteční výměna povrchu stezky pro pěší a cyklisty při Nepomucké u kasáren Slovany.

Zdroj: www.plzen.eu, foto Radka Žáková, mapka: Greenway stezka podél Úhlavy s vyznačeným novým úsekem včetně lávky přes rokli V Lahošti

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *