Gospelové koncerty v pěti městech najednou – včetně Plzně – podpoří nemocné děti

V předvečer první neděle adventní se uskuteční už 11. ročník charitativní akce s názvem SMArt gospel. Jedná se o pět benefičních koncertů ve prospěch dětí se spinální muskulární atrofií (SMA), které se konají ve stejný den i čas, a to v sobotu 2. prosince 2023 od 18 hodin. Koncerty pořádají místní gospelové sbory, letos v Plzni, Praze, Brně, Mladé Boleslavi a Vratislavicích nad Nisou. 

V Plzni se koncert koná v modlitebně Maranatha (Betlémská kaple) v Husově 14. Na koncertě vystoupí plzeňský gospelový sbor Touch of Gospel a pozvání přijala dánská gospelová zpěvačka a dirigentka Sarah Moshage. „Benefiční akce jsou při plánování koncertů Touch of Gospel nezbytnou součástí a jsou to pro nás velmi důležité události, kdy můžeme naším vystoupením pomoci a předat naději, kde je to potřeba – dětem, které nemají jednoduché dětství kvůli onemocnění SMA. Pro mě je důležité, že gospel je hudba plná naděje pro každého z nás. Naděje přichází jak prostřednictvím lidí ochotných pomoci, tak skrze Boží dotek. Gospel je hudbou, kde ten Boží dotek může prožít každý, a právě hudba může být tím přímým kanálem, který hovoří k srdci každého z nás,“ sděluje Michal Beránek, dirigent sboru.

SMA je vzácné genetické onemocnění, které způsobuje ochabování kosterního svalstva. Samostatný pohyb je proto pro děti s SMA obtížný. Potřebují pomoc se základními věcmi, například s jídlem, hygienou nebo oblékáním. I během noci je nutné děti polohovat. Zpravidla se pohybují na vozíku. Projekt SMArt Gospel finančně podporuje konání letního tábora právě pro tyto děti, který pořádá spolek SMART-HELP. Od roku 2012 se díky benefici SMArt Gospel podařilo vybrat více než 934 tisíc korun. Organizátoři doufají, že společně s výtěžkem letošních koncertů tato částka přesáhne milion korun. Mimo vstupného ve formě dobrovolného příspěvku lze přispět i prostřednictvím portálu Donio.

Koncerty v jednotlivých městech budou mít svůj vlastní program, unikátní na koncertech v Plzni a Praze je ovšem skutečnost, že v průběhu večera se sbory v Plzni a v Praze propojí online a zazpívají si spolu živě, v přímém přenosu. Stane se tak díky projektu pražských uměleckých škol HAMU a FAMU a unikátní technologii vyvinuté sdružením CESNET. Zvuk a obraz budou přenášeny ve vysoké kvalitě, zpoždění přenosu je přitom natolik minimální, že ho diváci vůbec nezaznamenají.

Alena Kozáková, ilustrační foto Touch of Gospel

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *