FOTO – Z Horažďovic do Sušice, Klatov a Domažlic pojedou od prosince nové vlaky GW Train Regio

Modernější dopravy se dočkají cestující v podhůří Šumavy a Českého lesa. Na lince P11 Horažďovice předměstí – Sušice – Klatovy a na lince P23 Domažlice – Klatovy začne od 10. prosince provozovat osobní vlaky dopravce GW Train Regio. Na tratích budou v provozu vozidla RS1 Stadler odpovídající moderním požadavkům na komfortní cestování, designově odpovídají barvám Plzeňského kraje. Dnes se nový vlak na prezentační jízdě v kraji představil.

„Jedná se o další výkony na území Plzeňského kraje, které jsou zadány na základě transparentní otevřené soutěže,“ uvedl Pavel Čížek, náměstek hejtmana pro oblast dopravy. Od té doby se dopravce na zahájení provozu intenzivně připravuje a konzultuje veškeré kroky s Plzeňským krajem a společností POVED, která je organizátorem dopravy v Plzeňském kraji.

Plzeňský kraj klade důraz na vysokou kvalitu veřejné dopravy na celém svém území. V současnosti jsou provozovány na většině páteřních tratí nové elektrické jednotky RegioPanter odpovídající požadavkům jednadvacátého století. „Plzeňskému kraji však nejsou lhostejné ani venkovské oblasti a chce postupně podobný komfort zavést i na tratích regionálních,“ upřesňuje Pavel Čížek. Součástí uzavřené smlouvy jsou proto široké požadavky na kvalitu vozidel, která budou na lince provozována. Uzavřené smlouvě vyhovují vozidla RS1 Stadler, která odpovídají současným požadavkům na moderní cestování veřejnou dopravou. Jedná se o západoevropské vozidlo, původem konstrukčně ze Švýcarska, které je schváleno pro provoz na české železniční síti a má výrazně lepší parametry než motorový vůz řady 810 či jednotka Regionova, které můžeme na uvedených linkách na vlacích potkat dnes.

„Vozidla RS1 Stadler pro Plzeňský kraj jsou částečně nízkopodlažní, vybavená moderním bezbariérovým WC, zásuvkami pro drobnou elektroniku či možností wi-fi připojení pro cestující,“ vyjmenovává jejich přednosti Peter Bosáček, předseda představenstva společnosti GW Train Regio. Vozidla mají také výrazně lepší jízdní vlastnosti, což umožňuje lépe dosahovat vybrané přípoje v Horažďovicích předměstí na osobní vlaky směr Plzeň (typicky spojení Sušice – Pačejov), což v minulosti vlivem nasazení původních vozidel nebylo možné v takové míře. Vozidla dále splňují požadavky na design Plzeňského kraje, a to jak v interiéru, tak exteriéru. Maximální konstrukční rychlost vozidel je až 120 km/h a zejména senioři či rodiče s dětmi a kočárky ocení rozsáhlou nízkopodlažní část vozidla.

Dopravce bude také v rámci smlouvy provozovat kontaktní místa IDPK v Horažďovicích, Sušici a Klatovech. Kromě běžného odbavení, jak ho známe ze současných pokladen, budou v těchto místech nově poskytovány i kompletní služby Plzeňské karty. Cestující tak nebudou muset např. před začátkem školního roku vážit cestu do Plzně a vyhnou se frontám, které již tradičně k tomuto období patří, jelikož zakoupit předplatné na Plzeňskou kartu a či ověřit nárok na slevy bude možné bez omezení ve zmíněných stanicích. Na obou uvedených linkách bude dále platit přívětivý tarif Integrované dopravy Plzeňského kraje (IDPK), běžný cestující by změnu dopravce kromě lepšího vozidla a širších služeb kontaktních míst neměl prakticky vůbec zaznamenat.

„Díky tomu, že Plzeňský kraj vybírá dopravce v soutěži, máme jistotu, že pro občany kraje zajistíme služby s nejlepším poměrem cena/výkon, tedy že dokážeme zajistit služby velice kvalitními vozidly za cenu přijatelnou pro krajský rozpočet,“ doplňuje náměstek hejtmana Pavel Čížek. Kraj tak od prosincové změny jízdních řádů zaplatí za jeden vlakový kilometr zhruba 165 korun. Oproti současnosti je to rozdíl více než 30 Kč za každý ujetý kilometr a roční úspora pro Plzeňský kraj více než 20 milionů korun ročně při významném nárůstu zvýšení kvality nabízených služeb.

Zdroj: Plzeňský kraj a ČP

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *