Finále Plzeň – oslava českého filmu již po osmadvacáté. Od 26. dubna do 2. května

28. ročník filmového festivalu Finále Plzeň, který proběhne od 26. dubna do 2. května 2015 v plzeňské Měšťanské besedě, se stal oficiální součástí hlavního programu projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Fanoušci a návštěvníci festivalu se mohou těšit například na digitalizovanou verzi filmu Jiřího Trnky Staré pověsti české. Festival diváky pozve v rámci sekce ZOOM i do Francie, nebo do zrekonstruovaných Loosových interiérů, věnovat se bude kromě soutěžních filmů i řadě snímků v doprovodných sekcích – například animovaných či zaměřených na undergroundovou kulturu… Lákadel a zajímavostí však bude více!

O hlavní cenu Zlatého ledňáčka se v letošním ročníku budou tradičně ucházet české a slovenské hrané, dokumentární a televizní filmy, které vznikly od dubna 2014 do dubna 2015. Do dnešního dne je do soutěžních klání přihlášeno 27 hraných a animovaných filmů, 86 dokumentů a 65 televizních projektů „Novinkou letošního ročníku je rozdělení soutěže českých a slovenských televizních formátů do kategorií cyklická a necyklická tvorba. Loňské dělení do kategorií dramatická a komediální tvorba se totiž ukázalo jako příliš vázané na konkrétní žánr a volbu porot do značné míry limitovalo,“ vysvětluje výkonná ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová.

I letos budou o udělení cen rozhodovat mezinárodní poroty, jejichž nezatížený pohled často přináší překvapivý a nečekaný názor na současnou českou a slovenskou kinematografii. O svých favoritech bude rozhodovat také studentská porota složená ze studentů Západočeské univerzity v Plzni.

Výjimečnou součástí letošního ročníku festivalu Finále Plzeň je jeho zapojení do projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Zahájení letošního festivalu se tak ponese ve znamení plzeňského rodáka Jiřího Trnky. Z iniciativy organizátorů a za významné finanční podpory projektu Plzeň 2015 byla zahájena digitalizace Trnkových Starých pověstí českých. Plně zrestaurovaná verze zahájí letošní festival Finále Plzeň v sobotu 26. dubna. “Uvedení Starých pověstí českých je součástí vlajkového projektu Jiří Trnka a svět animace, který představuje umění a řemeslo loutkářství a filmové animace od samého počátku až po nejmodernější formy. Zrestaurovaný snímek tak skvěle doplní probíhající výstavy Ateliér Jiřího Trnky a Trnkova Zahrada 2,” doplňuje programový ředitel Plzně 2015 Jiří Sulženko.

Bohatá nabídka festivalu je tradičně koncipována tak, aby zaujala co nejširší veřejnost: Sekce ZOOM se letos zaměří na Francii, jejíž kinematografie bude rovněž součástí tradiční Dlouhé noci krátkých filmů. Letos znovu budou moci návštěvníci festivalu sledovat také České stopy v mezinárodních koprodukcích. Zajímavostí bude i zvláštní sekce věnovaná prof. Jiřímu Svobodovi, o němž vznikne z pera Ivany a Jana Lukešových kniha, jejíž křest proběhne právě na festivalu Finále Plzeň. „Diváci se mohou i letos těšit na besedy, autorská čtení a další doprovodný program, který budeme postupně prozrazovat.

Letošní promítání proběhne kromě budovy Měšťanské besedy také v unikátních prostorách Loosových interiérů v Bendově ulici v Plzni a v ZACH ́s Pubu,“ doplňuje k programu Eva Veruňková Košařová.

Důležitou a podstatnou součástí festivalu, kterou využívají a oceňují zejména profesionálové z Čech a zahraničí jsou setkání na Industry Days, což je platforma festivalu, která přináší podněty a kontakty pro filmové profesionály.

V roce 2014 bylo celkově na festivalu uvedeno téměř 180 filmů, které zhlédlo více než 10.800 diváků. Více informací na www.festivalfinale.cz a www.facebook.com/finaleplzen.

Martina Kurfirstová

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *