Filmová mapa My Street Films se s druhým rokem šíří do celé republiky!

“Každá ulice má svůj příběh, ale ne každá má svůj film. Natoč ho!”

Již podruhé se pro všechny filmové amatéry, profesionály i fanoušky otevírá možnost zapojit se svým příběhem do originální online filmové mapy My Street Films. Po úspěšném prvním ročníku, ve kterém se na stránkách www.mystreetfilms.cz objevilo více než 60 snímků převážně z hlavního města Prahy, se nyní projekt rozrůstá do všech koutů České republiky. Příležitost stát se filmařem a představit zajímavá, málo známá, každodenní i zapomenutá místa v krátkém snímku do deseti minut má tak kdokoliv, kdo vlastní filmovou kameru, fotoaparát či mobilní telefon. Kdo vlastní dobrý filmový námět, může jej přihlásit do soutěže námětů již 20. dubna a získat pomoc zkušených režisérů!

Úspěšný pilotní rok filmového projektu My Street Films, jenž vzniká pod záštitou dokumentárního portálu DAFilms.cz, ukázal, že mezi filmovými amatéry i fanoušky všech generací rozhodně nechybí chuť natáčet a následně prezentovat vlastní krátké snímky. Jen v uplynulém roce na webové stránky www.mystreetfilms.cz své filmy přihlásilo přes 100 zájemců, díky nimž vznikla první česká interaktivní filmová mapa propojující místo vzniku filmu se samotným snímkem. Diváci tak mohou virtuálně cestovat po České republice a sledovat, kde a jak další lidé žijí a jaká zajímavá místa například v budoucnu navštívit.

Projekt, jenž k českému publiku přišel z Velké Británie, kde filmová soutěž krátkých snímků pod vedením filmového festivalu Open City Docs Fest probíhá již pátým rokem, se s vyhlášením druhého ročníku pouští do významného rozšíření svých aktivit. S druhým rokem totiž oslovuje obyvatele všech měst České republiky, za nimiž bude také prostřednictvím workshopů a projekcí pravidelně dojíždět. “První ročník projektu pro nás byl velkým, ale pozitivním překvapením. Našlo se mnoho zájemců, kteří natočili krátké filmy pouze pro tuto soutěž a dali si záležet na obsahu i filmové formě. Soutěž filmových námětů umožnila nezkušeným filmařům realizovat své snímky prostřednictvím spolupráce se zkušenými režiséry a střihači. Možnost zaslat svůj námět proto všem vřele doporučuji. Zároveň mapu doprovázel velký zájem o veřejné projekce a filmové workshopy, kdy jsme měli možnost se s účastníky setkat tváří v tvář a o jejich tvorbě osobně mluvit. Úspěch prvního ročníku nás přesvědčil o tom, že filmová mapa má potenciál oslovit filmaře z celé České republiky, proto jsme se rozhodli výzvu rozšířit,” vysvětluje nový prvek soutěže vedoucí projektu Diana Tabakov z portálu DAFilms.cz.

Hlavní tvář projektu se však nemění. I v letošním roce jej zaštiťuje čtveřice známých profesionálních dokumentaristů, kterými se pro druhý ročník stali režisérka diskutovaného dokumentu Danielův svět Veronika Lišková, dokumentární vítěz letošního ročníku MFDF Ji.hlava a autor snímku K oblakům vzhlížíme Martin Dušek, oblíbená filmová režisérka Erika Hníková a audiovizuální umělec Vladimír Turner. Ti všichni pro filmovou mapu natočí nový krátký snímek. Zároveň se však stanou dokumentárními lektory pro ty, kteří se rozhodnou do soutěže namísto hotového filmu poslat textový námět, jenž obsah chystaného snímku nastíní. Uzávěrka pro filmové náměty je stanovena na 20. dubna. Po tomto datu bude vybrána pětice nejzajímavějších nápadů, jejichž autoři budou přizváni k osobní spolupráci s filmovými profesionály, kteří jim finální snímek pomohou natočit. Jak k účasti na projektu poznamenává dokumentárními cenami ověnčený režisér Martin Dušek: “Témata pro svoje filmy většinou hledám v prostředí, kde jsem vyrostl a které dobře znám. Rozhodl jsem se spolupracovat na projektu My Street Films, protože jsem zvědavý, jaká témata ve svém blízkém okolí našli účastníci projektu. Rád jim pomůžu s tím, aby je dokázali co nejlépe zformulovat ve svých filmech.” Zájem o malé a blízké příběhy přitahuje na projektu i dokumentaristku Veroniku Liškovou. “My Street Films je pro mě hravá výzva k přemýšlení o místech a lidech, které každodenně potkávám a míjím. Každá ulice nemusí nutně ukrývat velký příběh, ale někdy stačí jenom obraz nebo letmo zaslechnutý zvuk, aby se z kolemjdoucího stal zaujatý divák,” vysvětluje.​

Na setkání s oblíbenými dokumentaristy se však může těšit také široká veřejnost, pro kterou bude opět připravena série filmových workshopů a projekcí, jež se uskuteční po celé České republice. Zájemci se budou moci zdarma seznámit se základy režie, střihu, práce s kamerou a hudbou. První z workshopů se uskuteční již 28. 4. v Plzni ve spolupráci s festivalem Finále Plzeň. Veškeré záznamy ze setkání budou zpřístupněny také online na webových stránkách projektu www.mystreetfilms.cz, kde již nyní mohou budoucí soutěžící hledat zajímavé filmové tipy a rady.

Přihlašování soutěžních snímků bude veřejnosti otevřeno až do 7. září. Jedinou podmínkou přihlášení je vyplnění jednoduchého formuláře na stránkách projektu a dodržení délky snímku do deseti minut. Točit je možné na jakákoliv audiovizuální zařízení včetně fotoaparátů a mobilních telefonů. Autor nejvydařenějšího snímku získá možnost v roce 2016 se svým krátkým filmem odcestovat na prestižní londýnský festival Open City Docs Fest, kam se v letošním roce chystá první vítězka soutěže Taťána Rubášová, autorka snímku Na Knížecí věnovaného historii jedné pražské lokality. Majitel druhého místa se může těšit na vlastní projekci snímku v rámci nadcházejícího 19. ročníku MFDF Ji.hlava, jak se to v uplynulém roce poštěstilo Michalu Hříbkovi s filmem Za plakátem, prostřednictvím kterého autor reagoval na všudypřítomnost reklamy v městském prostředí.

Veškeré informace o projektu, uzávěrce soutěže námětů a krátkých filmů i sérii doprovodných programů je možné nalézt na stránkách www.mystreetfilms.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *