Film šedesátých let v Pražské 13. Středa 26. července od 17 hodin. Přednáší Jan Kastner

Západočeská galerie v Plzni pořádá doprovodný pořad k výstavě Obraz a slovo v českém výtvarném umění 60. let. Tentokrát jí bude přednáška Jana Kastnera: Film šedesátých let. Uskuteční se ve středu 26. července od 17 hodin v přednáškovém sále ZČG, Pražská 13.

Česká „nová vlna“ šedesátých let je nejpodnětnější a nejkvalitnější etapa v dějinách celé naší kinematografie. V její vizuální stránce je možné objevovat obdobné experimentální postupy jako ve výtvarném umění. I zde se původní smysl textu rozbíjí pomocí koláže, různých deformací a destrukcí a někteří autoři hledají nové způsoby sdělení mimo konvenční systém tradičního filmového jazyka a nahrazují slovo obrazem. Vizuální stránka mistrovského veledíla Františka Vláčila Marketa Lazarová  (na snímku) na básnický text Vladislava Vančury či Hrubínova Romance pro křídlovku Otakara Vávry je tak doprovázena černým románem Vítězslava NezvalaValerie a týden divů Jaromila Jireše či nepředvídatelnou variací Swiftových Gulliverových cest Případ pro začínajícího kata Pavla Juráčka. Těžko pominout alegorický Hotel pro cizince Antonína Máši či nejvýznamnější podobenství Věry Chytilové Sedmikrásky a Ovoce stromů rajských jíme. Stranou nemůže zůstat ani další trezorová vize Evalda Schorma Den sedmý – osmá noc či opus magnum naší kinematografie O slavnosti a hostech Jana Němce.

 

Další doprovodný program k výstavě:

Šedesátá léta a hudba – 16. srpna v 17 hodin, přednáší Zdeněk Raboch

Od aaaaa k abARTu – 22. srpna v 17 hodin, přednáší Jiří Hůla, zakladatel databázového informačního systému abART

Slavnostní koncert k ukončení výstavy – 27. srpna v 18 hodin, účinkují umělci Divadla Josefa K. Tyla v Plzni

 

Výstava Obraz a slovo v českém umění 60. let potrvá v Masných krámech do 27. srpna, otevřeno je denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *