Festival regionálních potravin Plzeňského kraje tentokrát s populárními šéfkuchaři Sajlerem a Slaninou

Příští pátek 29. dubna ožije od 11 do 17 hodin nádvoří Plzeňského Prazdroje již 6. ročníkem Festivalu Regionálních potravin Plzeňského kraje, který tradičně nabízí představení lokálních produktů od místních výrobců a pěstitelů. Chybět nebude ani doprovodný program, festival letos moderují šéfkuchaři Filip Sajler a Ondřej Slanina, kteří samozřejmě neochudí návštěvníky festivalu o své mistrovské umění.

 

Stejně jako při minulých ročnících je i letos součástí festivalu vyhlášení letošních vítězů soutěže Regionální potravina. Tu pořádá Ministerstvo zemědělství ČR a Státní zemědělský a intervenční fond a v Plzeňském kraji je její organizací pověřena Krajská agrární komora Plzeň, Místní akční skupina Pošumaví, z. s. a Úhlava, o.p.s., za podpory Plzeňského kraje.  Návštěvníci se tak na festivalu, který finančně podporuje i společnost NET4GAS, dozví, jaké potraviny se budou letos a ještě další 3 roky pyšnit titulem Regionální potravina Plzeňského kraje. Cílem soutěže i samotného festivalu je upozornit spotřebitele na lokální produkty a ukázat, že v našem kraji existují špičkoví výrobci, u nichž se vyplatí nakupovat. Ti, kteří si odnesou titul Regionální potravina Plzeňského kraje, budou mít na nádvoří pivovaru Plzeňský Prazdroj svůj stánek, a tak budou návštěvníci mít možnost na místě sami ochutnat, jestli odborná porota vybírala i podle jejich gusta a potraviny či nápoje si z festivalu odnést až domů.

 

Svoje lokální produkty přijedou do Plzně představit také zástupci regionů, kteří společně s Plzeňským krajem tvoří tzv. Evropský region Dunaj – Vltava. Jeho součástí jsou Jihočeský kraj, kraj Vysočina, Horní Falc, okres Altötting, ležící v Dolním Bavorsku, Horní Rakousko a dolnorakouské oblasti Mostviertel a Waldviertel. Evropský region se nachází na území o rozloze 65 tisíc km2 a žije zde 6 milionů obyvatel. Bude tedy pro návštěvníky akce jistě zajímavé ochutnat, jakými dobrotami se krajští sousedé a partneři pochlubí.

 

Připraven je také bohatý doprovodný program, o který se v dopoledních hodinách postará Dětský soubor písní a tanců Jiskřička, odpoledne potom Michal Tučný revival Plzeň. Po celý den se děti mohou zabavit v bylinkové zahrádce, při dojení krávy nebo řadě dalších aktivit se zemědělskou tematikou. Především se ale bude v průběhu dne vařit z regionálních potravin. Jak je využít, aby vznikl chutný pokrm, návštěvníkům předvedou právě šéfkuchaři Filip Sajler a Ondřej Slanina. Lákadlem jsou bezesporu také soutěže o atraktivní ceny, jako je škola čepování nebo koš s Regionálními potravinami.

 

Regionální potravina 2016

 

O značku Regionální potravina, která je zárukou místního regionálního původu, se letos ucházelo 79 produktů od 27 výrobců. O logo soutěžily v devíti kategoriích, nejsilnější zastoupení mělo 23 výrobků z kategorie Masné výrobky tepelně opracované, včetně uzených mas. Odborná komise soutěže Regionální potravina nakonec vyhodnotila a značkou ocenila 9 výrobků s výjimečnou kvalitou a chuťovými vlastnostmi z Plzeňského kraje.

 

Odborná komise je 8členná, tvořená zástupci Ministerstva zemědělství ČR, Plzeňského kraje, Státního zemědělského intervenčního fondu, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, Státní veterinární správy ČR, Agrární komory ČR a Potravinářské komory ČR ve dvou kolech.

 

Soutěž Regionální potravina je projektem ministerstva zemědělství určeným na podporu malých a středních zemědělců a producentů potravin v jednotlivých krajích České republiky. Oceněný výrobek získá právo zdarma užívat značku Regionální potravina po dobu čtyř let na obalu svého výrobku.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *