Fenomenální barokní skvosty Plzeňského kraje ožijí na devět letních týdnů dobovou hudbou, divadlem, chutěmi i vůněmi
Barokní noci s dobovými ohňostroji, vrcholné hudební produkce, současné i dobové poutě, koncerty v kostelech, komunitní akce v krajině, oživené prohlídky v barokních zámcích, komentované prohlídky měst. To vše chystá festival „9 týdnů baroka“, který rozehraje svůj bohatý program po 63 dnů v 63 lokalitách Plzeňského kraje. Den po dni bude odkrývat bohatství západočeského baroka a umožní návštěvníkům zažít dobovou atmosféru všemi smysly. Nejrozsáhlejší festival barokní kultury v České republice, který pořádá Plzeň 2015 ve spolupráci s pěti desítkami regionálních partnerů pod záštitou ministra kultury ČR Daniela Hermana, začíná 29. 6. a potrvá do 30. 8. 2015.
„Plzeňský kraj je místem setkání architektů Santiniho a Dientzenhofera, barokní krajina tu má svoji neopakovatelnou atmosféru a kostely, kláštery a města čekají na nové návštěvníky. Festival ‚9 týdnů baroka‘ přináší jedinečné příležitosti, jak se setkat s barokní i současnou kulturou v prostředí barokních památek, s cílem vytvořit ze Západočeského baroka značku, za kterou se budou sjíždět hosté z celé Evropy,“ říká ministr kultury ČR Daniel Herman.
„Kvality západočeského baroka dosahují evropského významu. Je pro nás velkou radostí tento skvost představit širokému publiku. Při výběru programu jsme mysleli na rodiny s dětmi, mládež, dospělé i seniory, na kulturní turisty, znalce vážné hudby, poutníky, na domácí i zahraniční návštěvníky. 63 dní kontinuálního programu na 63 různých místech je velký pořadatelský počin, který se dlouhodobě připravoval na platformě celoregionální spolupráce. Stavíme na zkušenostech prvního ročníku, který se pod názvem ‚6 týdnů baroka‘ odehrál v loňském roce. Barokní památky letos oživí více jak 120 souborů, umělců, účinkujících. Téma rezonuje i s nejvýznamnější regionální událostí roku, kterou je výročí 900 let založení kláštera Kladruby. Všichni budeme pozorně sledovat, jak se zájem o festival odrazí v turistické návštěvnosti regionu. Přijeďte objevovat krásu západočeského baroka. Vaše návštěva bude zároveň ocenění práce desítek regionálních partnerů: majitelů a správců památek, kastelánů, historiků, pořadatelů, starostů, spolků a místních akčních skupin, kteří toto dědictví udržují,“ říká manažerka festivalu „9 týdnů baroka“ Kateřina Melenová.
Program koncipovaný do týdenních cyklů se zacílí vždy na jednu oblast. První týden bude symbolicky zahájen v oblasti Nepomuk a Spálené Poříčí, v kolébce nejslavnějšího českého světce sv. Jana Nepomuckého. V dalším týdnu se program přesune na Klatovsko, kde budou hlavními tématy Jezuité a zázračná Madona klatovská. Chotěšov a Přeštice jsou třetí představovanou oblastí na křižovatce poutních cest u další zázračné Madony – Divotvůrkyně Přeštické. Oblast Tachov a Planá pozve na cesty k pramenům i na barokní pouť. Domažlicko je spojeno s tradicí Chodů, stále živého folklóru s barokními kořeny. Oblasti Stříbro a Kladruby vévodí jak unikátní klášter Kladruby, slavící právě devítisté výročí založení, tak barokní zámky. Santiniho hvězdy jasně září v oblasti Plasy, Mariánská Týnice a Radnice. Krajina barokních soch, ozdobená perlou – manětínským zámkem, okouzlí návštěvníky v okolí Nečtin a Manětína. V oblasti Sušice v krajině pod křídly Anděla Strážce se festival završí.
Návštěvníky čekají Barokní noci s dobovými ohňostroji i špičkové hudební produkce, doplněné mimo jiné i o znamenité pokrmy české kuchyně. Hlavní program, který bude v každé z devíti oblastí soustředěn do víkendových dnů, nabídne hned několik velkých hudebních událostí. Korunou programu je obnovená světová premiéra barokní korunovační opery J. J. Fuxe „Constanza e fortezza“ na historicky věrné replice barokního divadla, kterou představí Musica Florea & Florea Theatrum ve Světcích u Tachova. Dále „Mše h moll“ J. S. Bacha v podání Collegia 1704 v klášteře Kladruby, barokní loutková opera F. Cavalliho „La Calisto“, kterou zahrají Collegium Marianum & Buchty a loutky na Zelené Hoře u Nepomuku nebo koncert Čtvero ročních dob A. Vivaldiho v podání Gabriely Demeterové a souboru Ensemble 18+ v Mariánské Týnici.
„V rámci 9 týdnů se blýsknou největší hvězdy české barokní scény. Jana Semerádová festival zahájí loutkovou férií La Callisto, Marek Štryncl uvede slavnou (pražskou) korunovační operu Costanza e Fortezza a Václav Luks vzdá hold neopakovatelné Bachově Mši h-moll. Baroko ale prověří i ostrovtip Jiřího Stivína, temperament Gabriely Demeterové či valašský fortel Romana Válka,“ říká Markéta Cukrová, hudební dramaturgyně festivalu „9 týdnů baroka“.
Komponované večery barokních zábav – Barokní noci a slavnosti jsou připraveny jak v prostředí zámků a zámeckých parků (zámek Kozel, zámek Zelená Hora, zámek Manětín, zámek Horažďovice), tak v prostředí sakrálním (jezuitská kolej a kostel Klatovy, klášter Kladruby, kostel Mariánská Týnice, klášter Chotěšov). Výjimečné zážitky čekají na návštěvníky festivalu i na venkovském barokním dvoře (dvůr Gigant Záluží u Stodu) a při variacích na barokní pouti (kostel sv. Anny u Plané, kaple Anděla Strážce Sušice).
Festivalových 63 dní programu na 63 různých místech mohlo vzniknout jen díky široké spolupráci s pěti desítkami hlavních regionálních partnerů a mnoha dalšími lokálními příznivci a podporovateli. Právě oni připravili nejenom veškeré zázemí, ale i program na 50 místech. (tz)