Fakultní pijavice při darování krve poradí i povzbudí – v úterý, ve středa a ve čtvrtek na Transfúzní stanici v Plzni

Už osmým rokem darují studenti a zaměstnanci Lékařské fakulty v Plzni Univerzity Karlovy i zájemci z řad veřejnosti svoji krev v rámci akce Fakultní pijavice. Cílem organizátorů ze studentské organizace IFMSA Plzeň je upozornit na důležitost dobrovolného dárcovství, získat další pravidelné dárce a vysvětlit zájemcům, kteří krev darují poprvé, že se není čeho bát. Ve dnech 19. – 21. 4. bude na Transfuzní stanici FN Plzeň Bory v určitých hodinách přítomen tým budoucích lékařů, kteří jsou ochotni dárce povzbudit, dodat jim odvahu a odpovědět i na případné otázky. Pro všechny dárce je připraven malý dárek.

 

Transfúzní stanice v České republice se stále potýkají s nedostatkem krve, v situaci, kdy je krev potřeba k záchraně života, se ale může ocitnout každý z nás. Studenti se proto snaží přivést k odběrům co nejvíce svých kolegů mediků a zároveň upozornit veřejnost na to, že darovat krev je to nejsnadnější, co můžeme pro záchranu nemocných či jinak potřebných lidí udělat.

 

„Každý zdravý člověk by si měl uvědomit, že darováním pár mililitrů krve může zachránit někomu život. Navíc si tak všichni dárci mohou ověřit svůj zdravotní stav, protože jen zdravá krev může být darována,“ upozorňuje Veronika Škodová ze studentské organizace IFMSA Plzeň, která Fakultní pijavici pravidelně pořádá. Rok od roku se počet získaných dárců z řad mediků i nemediků zvyšuje. V loňském školním roce 2014/15 se díky této akci podařilo přivést k odběru celkem 108 dárců. „Fakultní pijavice se zúčastňují nejen studenti naší lékařské fakulty, ale již pravidelně také studenti Západočeské univerzity,“ říká Veronika Škodová.

 

Podmínkou odběru je dobrý zdravotní stav, věk 18 – 65 let, váha minimálně 50 kilogramů a uplynutí nejméně 4 týdnů po onemocnění chřipkou, očkování, vysazení antibiotik či alergické reakci. Zájemci se nemusí předem registrovat, stačí přijít v uvedenou dobu do Transfuzní stanice FN Plzeň Bory.

 

Na příchozí dárce čeká malý dárek v podobě propisky s logem Fakultní pijavice a tradičně je pro všechny připravena také anketa, ve které odpovídají na pár otázek týkajících se odběru. Anketa slouží organizátorům akce jako důležitá zpětná vazba a dárci se tak mohou zúčastnit slosování o zajímavou cenu.

Fakultní pijavice

 Transfuzní stanice FN Plzeň – Bory, ulice 17. listopadu 12

 19. 4. (7:00 – 11:30)

20. 4. (7:00 – 17:00)

21. 4. (7:00 – 11:30)

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *